W Polsce znajduje się łącznie 45 miejscowości uzdrowiskowych, które cechują się cennymi właściwościami leczniczymi, dlatego często pobyt w nich jest jedną z form leczenia różnorakich schorzeń.
Aby móc otrzymać status uzdrowiska w Polsce, dany obszar musi spełniać następujące warunki:
- mieć klimat o leczniczych właściwościach,
- posiadać złoża naturalnych surowców leczniczych, które mają potwierdzone właściwości,
- spełniać wymagania o ochronie środowiska, które są określone w przepisach o ochronie środowiska,
- mieć na swoim obszarze zakłady lecznictwa uzdrowiskowego,
- posiadać na swoim terytorium urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego,
- mieć techniczną infrastrukturę w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, energetycznej, transportu zbiorowego, a także usuwania odpadów.
Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych zwykle opiera się na:
- Pijalniach Wód Mineralnych,
- dostępie do leczniczych wód kąpielowych,
- warunkach klimatycznych,
- obecności tężni solankowych.
Ponadto niemalże w każdej placówce znajduje się wyspecjalizowana kadra lekarsko-pielęgniarska oraz bogata baza zabiegowa.
Uzdrowiska w Polsce
Kuracjusze wybierają się do sanatoriów w celach leczniczych, rehabilitacyjnych oraz wypoczynkowych. Lokalizacje, w których ulokowane są
uzdrowiska należy podzielić na:
Miejscowości uzdrowiskowe w Polsce to nie tylko ośrodki sanatoryjne ale także liczne atrakcje. W wielu z nich znajdują się
tężnie solankowe oraz Pijalnie Wód Mineralnych. Większość obiektów oferuje wycieczki z przewodnikiem, zajęcia Nordic Walking oraz szeroką
bazę zabiegową.
Uzdrowiska nad morzem dysponują wieloma placówkami sanatoryjnymi. Na skierowanie do nadmorskiego uzdrowiska nie mają wpływu osobiste upodobania, ale ocena stanu zdrowia dokonana przez lekarza.
Każdy z obiektów znajdujących się nad morzem specjalizuje się w różnorakich schorzeniach, a do najczęstszych dolegliwości leczonych w nadmorskich kurortach należą: choroby ortopedyczno-urazowe, endokrynologiczne, reumatologiczne, kardiologiczne czy choroby układu nerwowego. Ponadto ośrodki często specjalizują się w leczeniu osteoporozy, cukrzycy, a także otyłości.
Miejscowości uzdrowiskowe, które znajdują się nad polskim morzem to:
Do
uzdrowiska nad morzem można udać się ze
skierowaniem NFZ, prywatnie lub w ramach turnusu rehabilitacyjnego. W ośrodkach duży nacisk kładziony jest na zajęcia w grupach oraz integrację społeczną.
Uzdrowiska górskie przede wszystkim przede wszystkim zalecane są osobom, które chcą polepszyć wydolność płuc, wzmocnić mięśnie oraz usprawnić pracę serca. Wybór dokładnej lokalizacji zależy w dużej mierze od tego czy jest to pobyt pełnopłatny czy z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Warto poznać wszystkie miejscowości uzdrowiskowe w górach, zarówno uzdrowiska w Sudetach czy Beskidach. Wymienić należy:
- Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój,
- Uzdrowisko Czerniawa-Zdrój,
- Uzdrowisko Długopole-Zdrój,
- Uzdrowisko Duszniki-Zdrój,
- Uzdrowisko Horyniec-Zdrój,
- Uzdrowisko Iwonicz-Zdrój,
- Uzdrowisko Jedlina-Zdrój,
- Uzdrowisko Kudowa-Zdrój,
- Uzdrowisko Krynica-Zdrój,
- Uzdrowisko Lądek-Zdrój,
- Uzdrowisko Muszyna,
- Uzdrowisko Polanica-Zdrój,
- Uzdrowisko Piwniczna-Zdrój,
- Uzdrowisko Rabka-Zdrój,
- Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój,
- Uzdrowisko Rymanów-Zdrój,
- Uzdrowisko Szczawnica,
- Uzdrowisko Szczawno-Zdrój,
- Uzdrowisko Świeradów-Zdrój,
- Uzdrowisko Ustroń,
- Uzdrowisko Wapienne,
- Uzdrowisko Wysowa-Zdrój,
- Uzdrowisko Żegiestów-Zdrój.
Głównymi walorami obiektów położonych w górach są: górski mikroklimat, atrakcyjne widoki, wody termalne oraz mineralne.
Uzdrowiska nad jeziorem cechują się przede wszystkim atrakcyjnym położeniem, a także bogatą fauną i florą. Każdy z obiektów ma określony profil leczenia, a wyróżnić należy przede wszystkim: choroby układu ruchu, schorzenia układu krążenia, reumatyzm, nadciśnienie tętnicze krwi, żylaki oraz choroby układu oddechowego.
Do uzdrowisk nad jeziorem należą:
Obiekty zlokalizowane w okolicy jezior i lasów zapewniają wyjątkowo czyste powietrze, jak również przypływ sił witalnych.
Uzdrowiska na nizinach najczęściej rekomendowane są dla osób, które ze względu na dolegliwości np. schorzenia układu krążenia, nie powinny wypoczywać w górach. Lekarze indywidualnie dobierają miejsce wypoczynku względem chorób poszczególnych osób. Sytuacja zmienia się kiedy wyjazd do uzdrowiska jest prywatny, wtedy kuracjusz sam może decydować o idealnym miejscu dla siebie.
Oficjalne uzdrowiska nizinne to:
Uzdrowiska w Polsce – mapa
W serwisie znajduje się mapa uzdrowisk w Polsce, która wskazuje dokładne położenie każdego z nich, pokazuje dostępne na terenie sanatoria i ułatwia dotarcie na miejsce.