Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?

Uzyskanie skierowania NFZ do sanatorium, to dopiero początek. Najwięcej czasu zajmie nam… oczekiwanie na wyjazd. Obecnie możemy czekać nawet 2 lata. Informacji o aktualnym miejscu w kolejce i przewidywanym terminie wyjazdu dostarcza przeglądarka skierowań do sanatorium – internetowe narzędzie przygotowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak działa przeglądarka skierowań sanatoryjnych, jakich informacji dostarcza wyszukiwarka skierowań do sanatorium, dlaczego tak ważny jest nr skierowania?
 

Przeglądarka skierowań do sanatorium

Przeglądarka skierowań do sanatorium jest dostępnym w Internecie narzędziem przygotowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, przydatnym każdej osobie, która chce się dowiedzieć, jak daleko znajduje się w niewidzialnej sanatoryjnej kolejce. Pamiętajmy bowiem, że średni czas oczekiwania na miejsce w sanatorium, do którego dostaliśmy skierowanie, ZUS szacuje się na około 2 lata. W tym czasie wiele może się zmienić w sytuacji życiowo-zdrowotnej – zarówno naszej jak i innych osób równolegle wyczekujących na wyjazd. Aby być na bieżąco poinformowanym, zajrzeć możemy do przeglądarki skierowań NFZ i sprawdzić swoją aktualną pozycję w tej swoistej poczekalni.
 

 

Reklama

Przeglądarka skierowań NFZ – co pokazuje?

Przeglądarka skierowań do sanatorium pokazuje szeroki pakiet informacji, które mimo dużej szczegółowości pozostają odpersonalizowane. To oznacza, że zobaczymy na ekranie komputera lub telefonu komórkowego jedynie nr skierowania NFZ, nie będą natomiast widoczne dane personalne.

Przeglądarka skierowań na leczenie uzdrowiskowe pokazuje następujące informacje:

Dane ogólne:

 • nr skierowania NFZ,
 • bieżący status skierowania NFZ,
 • data wystawienia przez lekarza skierowania do sanatorium,
 • data wpływu skierowania do sanatorium do oddziału NFZ,
 • oddział NFZ kierujący do sanatorium,
 • ocena lekarza balneologa:
  - rodzaj leczenia,
  - profil leczenia.

Kolejka do sanatorium:

 • numer w kolejce do sanatorium
 • miejsce i termin leczenia w sanatorium:
  - z akład lecznictwa uzdrowiskowego,
  - adres,
  - telefon,
  - termin leczenia / okres w którym powinno odbyć się leczenie w sanatorium.

 

Przeglądarka skierowań do sanatorium – jak skorzystać?

Jak można skorzystać z przeglądarki skierowań do sanatorium? Przede wszystkim musimy mieć dostęp do Internetu – na komputerze stacjonarnym, laptopie, tablecie lub w telefonie komórkowym.

Następnie wpisujemy w wyszukiwarkę Google zapytanie „przeglądarka skierowań do sanatorium” i klikamy w pierwszy wyświetlony adres strony www, lub też wpisujemy go bezpośrednio: www.skierowania.nfz.gov.pl

Po wejściu w wyszukiwarkę skierowań podać musimy nr skierowania NFZ. To ten numer, który został nadany przez Narodowy Fundusz Zdrowia w momencie rejestracji skierowania wystawionego przez lekarza pierwszego kontaktu.

Drugą czynnością, którą będziemy musieli wykonać, aby uzyskać dostęp do informacji za pośrednictwem wyszukiwarki skierowań, jest przepisanie ciągu liter zamieszczonych w prostokątnym obrazku. Dla osób nieobeznanych z tego typu procedurą może się to wydać zadaniem dziwnym, nie mniej wykonać je należy – w ten sposób przekonujemy system, że jesteśmy żywym człowiekiem, a nie robotem.

 

Przeglądarka skierowań do sanatorium – czy jest darmowa?

Przeglądarka skierowań do sanatorium znajdująca się pod adresem www.skierowania.nfz.gov.pl jest bezpieczną stroną internetowa, przygotowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. O tym, że mamy do czynienia z oficjalną, państwową stroną www, świadczy końcówka adresu – gov.pl.

Przeglądarka skierowań do sanatorium jest bezpłatna! To ważna informacja. Jeśli otrzymasz SMS lub mail zachęcający do skorzystania z wyszukiwarki skierowań, pamiętaj, że jego nadawcą nie jest NFZ! Fundusz nie kontaktuje się w ten sposób z osobami czekającymi na wyjazd do sanatorium. Pamiętajmy, że inne wyszukiwarki skierowań, nie prowadzone przez NFZ, mogą się wiązać z usługami płatnymi!

 

Reklama

NFZ – skierowania do sanatorium – zwroty

Wiele osób pyta, czy przeglądarka skierowań do sanatorium podaje informacje o miejscach z tak zwanych zwrotów. Chodzi o miejsca w sanatoriach zwolnione przez osoby, które zmarły bądź z różnych powodów zrezygnowały z wyjazdu.

Niestety – przeglądarka skierowań na leczenie nie pokazuje tego typu informacji. Aby skorzystać z szansy, jaką dają tzw. zwroty, należy na bieżąco dzwonić do lokalnego oddziału NFZ z pytaniem o dostępne wcześniej miejsca. Pamiętajmy przy tym, że do puli zwrotów trafiają tylko te wyjazdy, które mają się rozpocząć nie później, niż w ciągu 14 dni.

Autor: Piotr Brzóżka 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: 

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej