Poradnik – baza wiedzy o sanatoriach
Poradnik to kompendium wiedzy przeznaczone zarówno dla kuracjuszy, jak i dla osób, które dopiero planują wyjazd do sanatorium – swój czy bliskiej osoby.
W tej kategorii znajdziesz informacje, które przydadzą się w trakcie przygotowań związanych z wyjazdem do sanatorium. Dowiesz się, jak uzyskać
skierowanie do sanatorium, i jaki lekarz może je wystawić, jak wyjechać do sanatorium z NFZ i prywatnie i co zabrać do sanatorium.
Wyjazdy do sanatoriów można podzielić na takie, jak:
sanatorium na NFZ,
sanatorium z ZUS,
sanatorium prywatnie,
sanatorium poszpitalne.
Z poradnika dowiesz się m.in. jak uzyskać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, co to jest kolejka do sanatorium NFZ, a także jak działa przeglądarka skierowań sanatoryjnych.
Wyjazd do sanatorium z NFZ to przede wszystkim gwarancja pobytu w niskiej cenie. Koszt może się nieco różnić w zależności od chociażby standardu pokoju. Ceny za dzień pobytu w sanatorium z dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia zaczynają się już od kilkunastu złotych.
Największym minusem pobytów w sanatorium na NFZ jest długi
czas oczekiwania na wolne miejsce, gdyż w niektórych przypadkach może on wynosić nawet do 2 lat.
Skierowanie do sanatorium NFZ wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Musi on szczegółowo opisać stan zdrowia pacjenta, kładąc nacisk na określenie stopnia samodzielności oraz w razie potrzeby poinformować o przeciwwskazaniach do zabiegów z użyciem naturalnych surowców leczniczych.
Sanatorium z ZUS nie wiąże się z dodatkowymi opłatami uiszczanymi przez pacjenta. Lekarz orzecznik ZUS musi wystawić orzeczenie o potrzebie rehabilitacji.
Do kogo skierowany jest program rehabilitacji? Głównie do wszystkich ubezpieczonych osób, które:
na skutek długotrwałej choroby nie są zdolne do pracy,
są zagrożone niezdolnością do pracy,
pobierają rentę okresową na skutek niezdolności do pracy,
dzięki rehabilitacji mogą odzyskać zdolność do pracy.
Wniosek do sanatorium o rehabilitację wystawia lekarz, który jest odpowiedzialny za prowadzenie leczenia.
Wyjazd do sanatorium prywatnie przede wszystkim wyróżnia się możliwością samodzielnego doboru terminu, lokalizacji i wyboru konkretnej placówki.
Kuracjusz może wybrać idealne miejsce dla siebie, które spełni jego indywidualne oczekiwania. Może wybrać placówkę, która oprócz standardowej oferty, proponuje także:
udogodnienia dla osób niepełnosprawnych,
tężnie solankowe w okolicy sanatorium,
Pijalnie Wód Mineralnych,
basen lub SPA,
usługi fryzjera,
kawiarnie w ośrodku,
restauracje w ośrodku,
darmowy dostęp do Internetu.
Największym minusem prywatnego pobytu w sanatorium są wysokie koszty, natomiast w przypadku wyjazdu NFZ kuracjusz nie ma możliwości decydowania o miejscu czy terminie wyjazdu. Pobyty prywatne mogą odbywać się również w ośrodkach zlokalizowanych poza miejscowościami o statusie uzdrowisk.
Czym jest przeglądarka skierowań sanatoryjnych? To nic innego jak narzędzie stworzone przez NFZ, które dostępne jest w Internecie dla każdego oczekującego na pobyt w sanatorium.
Zwykle czas oczekiwania na swoją kolejkę jest długi, dlatego by móc zostać na bieżąco warto śledzić swój numer. Taką opcję udostępnia właśnie przeglądarka skierowań na leczenie uzdrowiskowe.
Jakie dane pokazuje przeglądarka sanatoryjna? Przede wszystkim są to dane ogólne, jak:
nr skierowania NFZ,
obecny status skierowania do sanatorium,
datę wystawienia skierowania przez lekarza,
datę wpływu skierowana do sanatorium do oddziału NFZ,
oddział NFZ, który kieruje do sanatorium.
Ponadto przeglądarka wyświetla ocenę lekarza balneologa, numer w kolejce do sanatorium, a także miejsce i termin leczenia. Warto pamiętać, iż przeglądarka skierowań na leczenie sanatoryjne jest całkowicie bezpłatna.
Lista oczekujących do sanatorium zwykle jest długa, dlatego warto skorzystać z bezpłatnego narzędzia oferowanego przez NFZ. Niestety czas oczekiwania niekiedy wynosi nawet 2 lata.
By zobaczyć, jak wygląda lista do sanatorium, a dokładniej zobaczyć termin wyjazdu należy w wyszukiwarce wpisać jedynie indywidualny numer skierowania, który jest nadawany jest przez Fundusz w czasie rejestracji w systemie.
Jak działa sanatorium poszpitalne? Jest to szpital uzdrowiskowy, gdzie kierowane są osoby, które wymagają leczenia uzdrowiskowego. Taki rodzaj kuracji jest darmowy i jest kontynuacją leczenia prowadzonego w szpitalu wskutek ciężkich dolegliwości zdrowotnych.
Skierowanie do szpitala uzdrowiskowego wystawia lekarz w czasie ostatniego dnia pobytu w szpitalu klinicznym. Osoby przebywające w sanatorium poszpitalnym mają zapewnioną całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską, a także szereg zabiegów rehabilitacyjnych.