Sanatorium w górach w Polsce - gdzie najlepiej?

Sanatorium w  górach
123rf

Sanatoria w Polsce ulokowane są w miejscowościach uzdrowiskowych nad morzem, na nizinach, w miejscowościach podgórskich oraz w górach. My przyjrzyjmy się tym ostatnim, oferującym leczenie i wypoczynek w górach. Sanatorium w górach to wyjątkowa atrakcja dla wszystkich miłośników pięknych krajobrazów i czystego powietrza. Zobaczymy, gdzie znajdują się sanatoria w Polsce w górach i co oferują kuracjuszom.

Uzdrowiska w Polsce

Uzdrowiska w Polsce dzielą się na kilka kategorii. Wyróżniamy sanatorium w górach, a także sanatoria podgórskie, nizinne, oraz nadmorskie. W oficjalnym wykazie uzdrowisk w Polsce widnieje osiem uzdrowisk górskich, położonych w Beskidach oraz Sudetach. Polskie uzdrowiska górskie to:

W poszczególnych uzdrowiskach górskich funkcjonuje duża liczba sanatoriów, wykorzystujących w leczeniu miejscowe walory przyrodnicze oraz lokalne bogactwa naturalne i istniejącą infrastrukturę zabiegową.

 

Reklama

Sanatoria w górach – gdzie najlepiej?

Jeśli wybieramy się do górskiego uzdrowiska z dofinansowaniem NFZ, w dużej mierze wybór co do konkretnej lokalizacji podejmuje za nas lekarz wypisujący skierowanie. Mniej liczą się nasze preferencje, a bardziej tzw. kierunki lecznicze realizowane przez konkretne sanatorium w górach. Pamiętajmy – nasza chęć, by dostać skierowanie do sanatorium w górach (bo na przykład lubimy góry, a nie lubimy morza) może nie wystarczyć, jeśli tylko lekarz uzna, że trapiącym nas schorzeniem lepiej zajmie się sanatorium w Ciechocinku, Busku czy Kołobrzegu.

Jeśli natomiast mamy wybór i możemy pojechać do dowolnego sanatorium w górach (bo zdecydowaliśmy się na wyjazd prywatny, pełnopłatny), nie ogranicza nas nic, oprócz zasobności portfela. Oczywiście, dobrze byłoby mieć na względzie cel leczniczy – nie ma sensu jechać do sanatorium w górach z problemami płucnymi czy sercowymi, jeśli dany ośrodek zajmuje się tylko reumatyzmem i osteoporozą…

Poza tym zastrzeżeniem - pozostaje się kierować własnymi upodobaniami, ewentualnie – łatwością dojazdu. Z naturalnych względów mieszkańcom Polski zachodniej łatwiej będzie dotrzeć do uzdrowiska w Sudetach, zaś z rejonów położonych dalej na wschód bliżej jest w Beskidy.

Przyjrzyjmy się teraz pokrótce konkretnym uzdrowiskom w górach – zarówno w Sudetach jak i Beskidach.

 

Sanatorium w górach – Jedlina Zdrój

Jedlina-Zdrój to uzdrowisko w Górach Wałbrzyskich w woj. dolnośląskim. Główne walory Jedliny, to piękne widoki, czyste powietrze i łagodny klimat. Oprócz lokalnych atrakcji, kuracjusze mogą zwiedzić słynny zamek w pobliskim Książu i nie mniej słynną bazylikę w Wambierzycach. Uzdrowisko górskie Jedlina-Zdrój realizuje następujące kierunki lecznicze: choroby ortopedyczno – urazowe, dolnych i górnych dróg oddechowych, nerek i dróg moczowych, układu trawienia, kardiologiczne oraz cukrzyca, otyłość i osteoporoza.

 

Sanatorium w górach – Lądek Zdrój

Lądek-Zdrój jest najstarszym uzdrowiskiem w Polsce. Miejscowość położona jest w Górach Złotych, w woj. dolnośląskim. Jedną z głównych atrakcji jest bliskość masywu Śnieżnika. Lądek-Zdrój słynie z łagodnego, ciepłego klimatu i aż siedmiu źródeł wód termalnych, wykorzystywanych w celach leczniczych. Sanatoria w Lądku-Zdrój leczą choroby ortopedyczno – urazowe, reumatologiczne, układu nerwowego, naczyń obwodowych, przemiany materii, skóry, a także osteoporozę, choroby kobiece i bóle kręgosłupa.

 

Sanatorium w górach – Świeradów Zdrój

Świeradów-Zdrój to uzdrowisko w Górach Izerskich, będących częścią Sudetów Zachodnich. Świeradów słynie z radonu, wykorzystywanego w celach leczniczych gazu będącego naturalnym bogactwem miejscowych gór. Ponadto sanatoria w Świeradowie przeprowadzają zabiegi z zastosowaniem borowin oraz igliwia świerkowego. Specjalizacją Świeradowa jest leczenie schorzeń ginekologicznych, reumatologicznych, narządów ruchu, neurologicznych, układu oddechowego  a także nadciśnienia, miażdżycy tętnic obwodowych i osteoporozy.

 

 

Sanatorium w górach - Rabka

Rabka-Zdrój to niemal synonim sanatorium górskiego. Rozliczne domy sanatoryjne w Rabce specjalizują się w szczególności w leczeniu najmłodszych pacjentów, od dziesięcioleci przybywających zażyć wyjątkowego powietrza, jakie oferuje miejscowość położona u podnóża pasm Gorców oraz Beskidu Wyspowego. Ponadto Rabka słynie z solanek jodowo-bromowych o niezwykle wysokim stężeniu. W Rabce leczone są choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, ortopedyczno-urazowe, kardiologiczne i nadciśnienie, skóry a także cukrzyca.

 

Sanatorium w górach – Szczawnica

Szczawnica jest przepiękną miejscowością, rozciągającą się na przestrzeni wielu kilometrów w głębokiej dolinie Grajcarka, w sąsiedztwie dwóch parków narodowych – pienińskiego oraz popradzkiego.  Szczawnica słynie z bogactwa wód mineralnych zwanych tu szczawami, a także niezwykłego klimatu, który zawdzięcza bliskości gór i porastających je lasów. W licznych sanatoriach Szczawnicy leczy się choroby reumatologiczne, górnych i dolnych dróg oddechowych a także otyłość.

 

 

Sanatorium w górach – Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój położona jest w głębokiej kotlinie oddzielającej Beskid Sądecki i Beskid Niski. To jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk górskich. Znajdują się tu aż 23 źródła wód mineralnych. Do tego należy dodać wyjątkowy górski mikroklimat i brak zanieczyszczeń – zaczynające się na wschód od Krynicy pasmo Beskidu Niskiego jest niemal niezamieszkałe przez ludzi. Sanatoria w Krynicy zajmują się leczeniem chorób reumatologicznych, układu oddechowego a także pokarmowego i krążenia oraz problemami dermatologicznymi i urologicznymi.

 

Sanatorium w górach – Wysowa-Zdrój

Wysowa-Zdrój jest malowniczym uzdrowiskiem w Beskidzie Niskim, jednym z najmniej zaludnionych i uczęszczanych rejonów Polski, dlatego kuracjusze oprócz wyjątkowego mikroklimatu i łagodnych górskich pejzaży, otrzymują dużą porcję spokoju i wyciszenia. Licząca zaledwie 700 stałych mieszkańców Wysowa ma bogatą ofertę dla kuracjuszy. Do kierunków leczniczych Wysowej należą: choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu nerwowego, górnych i dolnych dróg oddechowych, układu trawienia, nerek i dróg moczowych a także otyłość, cukrzyca i osteoporoza.

 

Reklama

Sanatorium w górach – Żegiestów

Żegiestów to wieś położona nieopodal większej i bardziej znanej Muszyny w powiecie nowosądeckim. Żegiestów jest uzdrowiskiem od 1924 roku. Miejscowość bazuje na miejscowych wodach mineralnych – występują tu szczawy typu wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowego lub wodorowęglanowo-magnezowo-sodowego. W Żegiestowie leczy się choroby reumatologiczne, układu trawienia oraz nerek i dróg moczowych.

Autor: Piotr Brzózka 

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej