Żegiestów-Zdrój
Żegiestów-Zdrój to miejscowość położona w Beskidzie Sądeckim, w województwie małopolskim, w gminie Muszyna. Jest to uzdrowisko podgórskie o klimacie umiarkowanym ale silnie bodźcowym, występuje tu mała ilość opadów. Żegiestów otoczony jest wysokimi wzgórzami, które chronią przed silnymi wiatrami. Sanatorium Żegiestów-Zdrój specjalizuje się szczególnie w leczeniu chorób układu oddechowego.
Sanatorium Żegiestów-Zdrój
Uzdrowisko Żegiestów-Zdrój znajduje się około 2 km na południowy wschód od od centrum miasta Żegiestowa. Uzdrowisko jest położone się przy drodze wojewódzkiej 971 oraz nad rzeką Poprad, która stanowi granicę polsko-słowacką. Miejscowość leży się na trasie Krynica - Piwniczna, dojazd do kurortu własnym środkiem lokomocji jest dość prosty. Drogami powiatu nowosądeckiego z północy na południe poprowadzą nas dwie trasy:
- droga krajowa 75: Kraków- Niepołomice- Brzesko- Nowy Sącz- Krzyżówka- Tylicz- Muszynka,
- droga krajowa 85: Nowy Sącz- Stary Sącz- Piwniczna- granica ze Słowacją.
Przykładowe odległości drogowe z poszczególnych dużych miast w Polsce do uzdrowiska Żegiestowa:
- Warszawa – 395 km,
- Kraków – 125 km,
- Bydgoszcz – 606 km,
- Wrocław – 407 km,
- Poznań – 587 km,
- Gdańsk – 720 km.
Reklama
Sanatorium Żegiestów Zdrój - profil leczniczy
Profil leczniczy uzdrowiska Żegiestów Zdrój skupia się wokół:
- alergii: alergia żywnościowa, alergia oddechowa;
- chorób dróg oddechowych: przewlekłe zapalenie oskrzeli, astma, nieżyty dróg oddechowych, rozstrzenia oskrzeli, pylica płuc, stany po zapaleniu płuc i oskrzeli;
- schorzeń laryngologicznych: zapalenie zatok, zapalenie gardła, przewlekłe nieżyty gardłą, krtani, tchawicy;
- dolegliwości reumatycznych: choroby zwyrodnieniowe stawów;
- chorób układu pokarmowego: choroba wrzodowa, choroba refluksowa, zespół jelita drażliwego, kamica żółciowa, marskość wątroby, zapalenie trzustki.
Sanatorium Żegiestów-Zdrój - zabiegi
W uzdrowisku Żegiestów-Zdrój stosuje się głównie kuracje pitną i kąpiele w szczawach wodrowęglanowo-wapniowo-magnezowych, żelazistych i borowych. Do podstawowych zabiegów, z których można skorzystać w sanatoriach Żagiestowa-Zdroju należą masaże relaksacyjne, sauna, grota solna, jacuzzi, łóżko wodne, fotele masujące, baza SPA, basen z hydromasażem.
Kuracjusze w sanatorium w uzdrowisku Żegiestów-Zdrój mogą skorzystać z zabiegów z zakresu:
- balneoterapii, w tym kąpieli mineralnych, borowinowych, solankowych;
- hydroterapii, w tym kąpieli perełkowych, biczów szkockich, masaży podwodnych, natrysków płaszczowych, masaży wirowych rąk i nóg, łóżek wodnych, ćwiczeń w basenie;
- fizykoterapii, w tym: laseroterapii, magnetronic, ultradźwięków, fonoforezy, lampy sollux, lampy solaris, lampy kwarcowej, diadynamik, diatermia krótkofalowa, terapuls, prądów TENS, Treabert’a, Kotz’a, inhalacji olejkowych, solankowych, lekowych, galwanizacji, interdyn, jonoforezy, krioterapii miejscowej;
- kinezyterapii, w tym gimnastyki porannej, indywidualnej gimnastyki rehabilitacyjnej, stołów rekondycyjnych do ćwiczeń shapemaster;
- masaży, w tym klasycznego i limfatycznego;
- krenoterapii, w tym naturalnej wodna mineralnej Zofia, czerpanej ze źródła znajdującego się w budynku pijalni.
Uzdrowisko Żegiestów-Zdrój – sanatorium
Obecnie w uzdrowisku Żegiestów-Zdrój funkcjonuje jedno sanatorium:
- Sanatorium Wiktor Cechini Żegistów-Zdrój położone jest na prawym brzegu rzeki Poprad, na pograniczu Polski ze Słowacją. Sanatorium umiejscowione jest w wąwozie górskim, otoczonym z trzech stron górami, co sprzyja wypoczynkowi, leczeniu i rekreacji.
Sanatorium oferuje leczenie sanatoryjne, turnusy rehabilitacyjne, pakiety lecznicze, wczasy grupowe, jak i indywidualne. Można skorzystać częściowo finansowanych przez NFZ, PCPR praz MOPS.
Na terenie sanatorium można skorzystać z takich udogodnień jak:
- sauna,
- masaż,
- wanna z hydromasażem,
- spa i centrum odnowy biologicznej,
- tenis stołowy,
- łaźnia turecka,
- parking,
- posiłki i napoje,
- bezpłatne Wi-Fi,
- winda.
Żegiestów Zdrój - zabytki i atrakcje
Podczas pobytu w uzdrowisku Żegiestów Zdrój warto odwiedzić klika pobliskich miejsc i skorzystać z dostępnych atrakcji turystycznych. Oto kilka propozycji:
- ośrodki narciarskie: Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla, Jaworzyna Krynicka, Wyciąg Palenica, Wyciąg Żegiestów;
- cerkiew św. Dymitra,,
- centrum rekreacyjno sportowe im. W. Serwińskiego w Muszynie,
- amfiteatr Zapopradzie,
- ogrody zmysłów w Muszynie,
- kościół pw.św. Kingi,
- spływ rzeką Poprad,
- Pusta wielka,
- ścieżka ornitologiczna w Żegiestowie,
- kściół św. Anny i Michała Archanioła,
- łemkowskie Cerkwie – wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO,
- charakterystyczne budynki znajdujące się na szlaku Architektury Drewnianej,
- tunel kolejowy w Żegiestowie.
Reklama
Uzdrowisko Żegiestów Zdrój – historia
Historia uzdrowiska Żegiestów Zdrój rozpoczyna się w 1846 roku i jest silnie związana z uzdrowiskiem muszyńskim. Jakub Ignacy Medewecki zapoczątkował funkcjonowanie miejscowości Żegiestów, jako uzdrowiska, wykupując grunty wraz ze zdrojmi. W tym czasie powstał Park Zdrojowy, łazienki i domy gościnne dla kuracjuszy. Następcą Ignacego Medeweckiego był Karol Medewecki, który rozbudował uzdrowisko. W tym czasie kąpiele lecznicze odbywały się w nowych łazienkach, a Dom Zdrojowy spełniał rolę pijalni i miejsca spotkań kuracjuszy.
Po I wojnie światowej uzdrowisko przestalo funkcjonować, co zmieniło się dopiero w okresie międzywojennym, za sprawą przejęcia uzdrowiska przez spółkę kuracyjną, którą zarządzał Jędrzej Krukierka.
Okres międzywojenny to dobry czas dla Żegiestowa, dzięki dużym inwestycją obiektowym, takim jak: sanatorium "Wiktor", Nowy Dom Zdrojowy i luksusowe wille. Kolejnym ciężkim okresem dla działalności uzdrowiskowej była II wojna światowa, kiedy Niemcy przemienili Żegiestów w szpital. Dopiero po wojnie udało się odbudować po raz kolejny uzdrowisko i upaństwowić zakład zdrojowy. Obecnie uzdrowisko wchodzi w skład sółki Krynica-Żegiestów.
Autor: Marta Górna
Zobacz też inne uzdrowiska w woj. małopolskim:
Reklama
Najlepsze sanatoria w tym uzdrowisku
Reklama
Znajdź najlepsze
sanatorium dla siebie.
Reklama