Swoszowice
Uzdrowisko Swoszowice jest częścią Krakowa i wchodzi w skład Dzielnicy X Swoszowice. Jest jednym z najstarszych polskich uzdrowisk, a tutejszym głównym bogactwem naturalnym, wykorzystywanym w leczeniu, są siarczkowe wody lecznicze.
Swoszowice
Uzdrowisko Swoszowice to licząca około 3 tys. mieszkańców część Krakowa. To willowa dzielnica, położona w rejonie Pogórza Wielickiego, około 12 km na południe od centrum miasta. Przez Swoszowice przepływa rzeka Wilga, a w pobliżu znajdują się tereny leśne.
Kraków Swoszowice - właściwości lecznicze
Głównym skarbem Swoszowic są naturalne wody mineralne siarczanowo - wodorowęglanowo - wapniowo - magnezowe, siarczkowe. Tutejsze wody są pod względem zawartości siarki na 4. Miejscu w Europie i 5. na świecie. Pozyskiwane są z dwóch źródeł: Zdrój Główny i Napoleon.
Uzdrowisko Swoszowice to miejsce o nizinnym, umiarkowanie bodźcowym klimacie, zdecydowanie korzystniejszym niż w pozostałych częściach Krakowa. Dodatkowym atutem Swoszowic jest fakt, że mimo bliskości centrum miasta, panuje tu cisza i spokój.
Reklama
Uzdrowisko Swoszowice – obiekty sanatoryjne
Na terenie Swoszowic działa Uzdrowisko Kraków Swoszowice Sp. z o.o. Należą do niego 2 obiekty sanatoryjne, takie jak:
- Główny Dom Zdrojowy,
- Pawilon Szwajcarka.
Sanatorium Swoszowice – Główny Dom Zdrojowy
Główny Dom Zdrojowy to serce uzdrowiska i jednocześnie najstarszy budynek całego kompleksu. Mieści całą bazę zabiegową uzdrowiska, w nim odbywają się wizyty lekarskie i przeprowadzane są zabiegi. Do dyspozycji kuracjuszy są pokoje 1-, 2- i wielo- osobowe z łazienkami.
Sanatorium Swoszowice – Pawilon Szwajcarka
Pawilon Szwajcarka znajduje się po drugiej stronie Parku Zdrojowego, w pobliżu Głównego Domu Zdrojowego. Nawiązuje stylem do szwajcarskich posiadłości. W Pawilonie, podobnie jak w Domu Zdrojowym, znajdziemy pokoje 1-, 2- i wieloosobowe z łazienkami.
Sanatorium Swoszowice – profil leczniczy
W Swoszowicach leczą się pacjenci cierpiący na:
- schorzenia reumatologiczne (choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa, zesztywniające zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, entezopatie układu mięśniowo-wiązadłowego),
- schorzenia układu ruchu (stany pooperacyjne i pourazowe narządu ruchu),
- choroby skóry, m.in. gościec łuszczycowy,
- niektóre schorzenia neurologiczne.
Uzdrowisko Swoszowice – zabiegi
Kuracjusze mogą tutaj skorzystać z zabiegów takich jak:
- kąpiele siarczkowe,
- kąpiele borowinowe,
- masaże,
- kinezyterapia,
- hydroterapia,
- fizykoterapia,
- krenoterapia,
- terapia chłodząca.
Uzdrowisko Swoszowice – cennik
W Sanatorium Swoszowice kuracjusze mogą poddać się leczeniu uzdrowiskowemu (także na NFZ), skorzystać z oferty pełnopłatnych turnusów rehabilitacyjnych, wczasów wypoczynkowych, wczasów dla seniora i pobytów hotelowych. Ceny pobytów różnią się w zależności od wielkości i zawartości pakietów. Dla przykładu, za turnus sanatoryjny pełnopłatny 7-dniowy musimy zapłacić między 800 a 1000 złotych.
Reklama
Stadnina Koni Swoszowice
Kuracjusze odwiedzający uzdrowisko Swoszowice nie powinni narzekać na brak atrakcji w tym regionie. Małopolska kryje w sobie wiele zabytków i miejsc szczególnego kultu. Przyjeżdżając do Krakowa, nie sposób nie odwiedzić okolicznych zamków, kościołów, klasztorów, czy parków narodowych.
Ciekawym punktem na tutejszej mapie jest również stadnina koni Wiślany Zakątek.
Stadnina leży w Puszczy Niepołomickiej, tuż przy wałach wiślanych. To miejsce, gdzie można odetchnąć i zachwycić się nie tylko pięknem koni, ale także innych zwierząt takich jak bociany, sarny, lisy, dziki, bażanty i zające, które można spotkać w ich naturalnym środowisku. Wiślany Zakątek to miejsce, skąd turyści mogą podziwiać nurt Wisły oraz w odpowiednich porach roku zobaczyć na własne oczy rzekę mgły, rozciągającą się między wałami wiślanymi.
Autor: Ewa Więckiewicz
Zobacz też inne uzdrowiska w woj. małopolskim: