Wysowa-Zdrój
Wysowa-Zdrój to wieś, znajdująca się w południowej Polsce, w województwie małopolskim, położona w dolinie Ropy, na wysokości około 550 m npm., otoczonagórami Beskidu Niskiego. Sanatorium Wysowa-Zdrój korzysta przede wszystkim z leczniczych właściwości wód mineralnych, złóż borowiny oraz bardzo sprzyjającemu mikroklimatowi.
Sanatorium Wysowa-Zdrój
Uzdrowisko Wysowa Zdrój położone jest przy drodze powiatowej biegnącej do Uścia Gorlickiego, rozgałęziając się w kierunku drogi wojewódzkiej nr 977 w kierunku Słowacji oraz drogi krajowej nr 28 prowadzącej do Gorlic lub Nowego Sącza. Jest to jedyna droga prowadząca do Wysowy-Zdrój. Przykładowe odległości drogowe z poszczególnych dużych miast w Polsce do uzdrowiska Wysowa-Zdrój:
- Warszawa - 393 km,
- Kraków - 154 km,
- Bydgoszcz - 625 km,
- Wrocław - 424 km,
- Poznań - 603 km,
- Gdańsk - 736 km.
Reklama
Wysowa-Zdrój - profil leczniczy
Uzdrowisko Wysowa-Zdrój posiada własne złoża borowiny i wód leczniczych, Wysowkie zdroje to szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-wapienne i wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowe.
Uzdrowisko słynie przede wszystkim z leczniczych właściwości wód mineralnych, które wydobywane są z 12 ujęć i wykorzystywane są w leczeniu dolegliwości żołądkowych, urologicznych, a także regulują i wspomgają przemianę materii.
Wymienić wród nich można:
- Leczniczą wodę mineralną Józef, która pomocna jest przy dolegliwościach urologicznych.
- Leczniczą wodę mineralną Franciszek, która wspomaga trawienie i przemianę materii.
- Leczniczą wodę mineralną Henryk, która działa na dolegliwości żołądkowe.
- Leczniczą wodę mineralną Wysowianka, która jest najbardziej znaną tutejszą wodą mineralną i nadaje się do uzupełnienia codziennej diety.
W bazie zabiegowej uzdrowiska można wyróżnić zabiegi z zakresu:
- balneoterapii,
- hydroterapii,
- kinezyterapii,
- światłolecznictwa,
- elektroterapii,
- magnetoterapii,
- termoterapii,
- ultrasonoterap ii.
Wysowa-Zdrój - kierunki lecznicze
Specjalnością Uzdrowiska Wysowa-Zdrój jest leczenie schorzeń:
- dróg oddechowych: przewlekłe zapalenie oskrzeli, astma, nieżyty dróg oddechowych, rozstrzenia oskrzeli, zwłóknienia płuc, pylica płuc, stany po zapaleniu płuc i oskrzeli;
- laryngologicznych: zapalenie zatok, zapalenie gardła;
- narządów ruchu: stany pourazowe stawów i kości, stany pourazowe tkanek miękkich, zapalenie stawów, stany po zapaleniu kręgosłupa zwyrodnienie stawów i kości, wady postawy i wady wrodzone, osteoporoza, rehabilitacja niepełnosprawnych;
- przemiany materii: cukrzyca, otyłość;
- reumatycznych: rematoidalne zapalenie stawów gościec przewlekle postępujący (GPP);
- układu nerwowego: zespoły korzonkowe, Lembago;
- układu pokarmowego: choroba wrzodowa, choroba refluksowa, zespół jelita drażliwego, kamica żółciowa, marskość wątroby, zapalenie trzustki;
- urologicznych: prostata, kamienie nerkowe.
Sanatorium Wysowa-Zdrój - ośrodki
Obecnie w uzdrowisku Wysowa-Zdrój funkcjonuje kilka sanatoriów, w tym należące do "Uzdrowisko Wysowa" S.A.
- Ośrodek Uzdrowiskowy „BESKID”, na terenie, którego funkcjonuje oddział szpitala uzdrowiskowego i oddział sanatorium uzdrowiskowego. Ośrodek oferuje 130 miejsc noclegowych, w pokojach 2,3 i 4 osobowych oraz apartamenty. Wszystkie pokoje posiadają łazienkę i TV, a dodatkowo do dyspozycji gości jest pralnia, świetlica, plac zabaw i biblioteka.
- Ośrodek Uzdrowiskowy „BIAWENA”, gdzie funkcjonuje Oddział Diabetologiczny.
Ośrodek oferuje 195 miejsc hotelowych, w pokojach 2,3 i 4 osobowych, pokoje studio 2+2 oraz apartamenty. Do dyspozycji gości: szeroka baza zabiegowa, basen rehabilitacyjno-rekreacyjny, laboratorium analityczne, świetlica, sala gimnastyczna, biblioteka, kawiarnia, stół do bilardu i ping-ponga, kawiarenka internetowa, wypożyczalnia rowerów, wyznaczone miejsce na ognisko i grill.
- Zakład przyrodoleczniczy.
- Rozlewnia wód mineralnych.
Poza tymi obiektami można skorzystać z pobytu w:
Uzdrowisko Wysowa-Zdrój - atrakcje turystyczne
Wysowa-Zdrój i jej okolice są bogate w liczne atrakcje, do których należą. m. in.: szlaki piesze, rowerowe, konne, trasa biegowa, ścieżka przyrodnicza, liczne stadniny koni, zabytki sakralne oraz szlak architektury drewnianej.
Podczas pobytu w uzdrowisku Wysowa-Zdrój warto zobaczyć okoliczne miejsca i skorzystać z oferowanych atrakcji. Wyróżnić wśród nich można:
- Ostry Wierch,
- Ogrody sensoryczne,
- Zamek w Muszynie,
- Rotundę,
- Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu,
- Park Zdrojowy,
- Siwejka w Ropkach,
- Lodowisko w Wysowej,
- Cerkiew Opieki Bogurodzicy,
- Stadninę Koni Huculskich Gładyszów,
- Lackowa,
- Rodzinny Ogród Mazurówka,
- Cmentarz wojenny nr 52,
- Statue of Empress Elisabeth,
- Cerkiew Opieki Matki Bożej,
- Kupelny park,
- Farma LaMa,
- Cmentarz Wojny Światowej,
- Park Linowy Mamut,
- Muzeum dziejów Tylicza,
- Zagrodę maziarską.
Reklama
Uzdrowisko Wysowa-Zdrój - historia
Pierwsze wzmianki o uzdrowisku Wysowa-Zdrój pochodzą już z XVII wieku, lecznicze właściwości tutejszych wód odkryto w 1778 roku z inicjatywy hrabiego Macieja Lanckrońskiego.
Pierwsze łazienki w uzdrowisku powstały dopiero w 1808 roku, jednak za poczatek działności uzdrowiska można uznać lata 1812-1814, w których to został wybudowany przez Ignacego Zychowicza budynek zdrojowy.
Zakład zdrojowy powstał w 1824 roku, dzięki staraniom Leona Kłosińskiego, dzięki czemu Wysowa-Zdroj uzyskała status miejscowości kuracyjnej. Największy rozkwit działaności uzdrowiskowej miał miejsce pod koniec XIX wieku, charakteryzował się rozbudową uzdrowiska oraz wysoką liczbą odwiedzających kuracjuszy. Okresten trwał jednak tylko do wybuchu I wojny światowej, podczas której zniszczeniu uległ kurort wraz z zakładem zdrojowym. Po wojnie tereny Wysowy-Zdrój nabyła spółka krakowskich lekarzy kierowana przez dr. W. Kraszewskiego. W tym czasie odbudowano budynki i uporzadkowano ujęcia tutejszych wód mineralnych.
Po II wojnie światowej uzdrowisko uległo zniszczeniu i zapomnieniu, jednak tylko do roku 1959, w którym powołano Państwowe Przedsiębiorstwo "Uzdrowisko Wysowa". Lata 60 i 70 XX wieku to czas, w którym odbudowano uzdrowisko, powstały działające do dziś sanatoria oraz budynki:
- pijalni wód,
- zakładu przyrodoleczniczy oraz
- ośrodki wypoczynkowe.
Dzisiejsze uzdrowisko to firma działająca od 1959 roku, którą w 1999 roku przekształcono na spółkę, zakupioną w póżniejszym czasie przez konsorcjum polskich spółek. Zasadniczym profilem firmy jest prowadzenie leczenia uzdrowiskowego, rehabilitacji oraz produkcja wód mineralnych.
Autor: Marta Górna
Zobacz też inne uzdrowiska w woj. małopolskim:
Reklama
Najlepsze sanatoria w tym uzdrowisku
Reklama
Znajdź najlepsze
sanatorium dla siebie.
Reklama