Świeradów-Zdrój
Uzdrowisko Świeradów Zdrój położone jest w Sudetach Zachodnich, u podnóża Gór Izerskich, dzięki takiemu usytuowaniu kurort należy do najbardziej znanych w Polsce. Klimat w Świeradowie Zdrój jest nasycony radonem, który wspomaga leczenie wielu schorzeń. Świeradów Zdrój jest typową miejscowością turystyczną, której znaczną część stanowią kuracjusze i narciarze. Dzięki klimatowi typowo górskiemu - chłodnemu i wilgotnemu oraz wielu walorom klimatycznym miejscowość sprzyja wypoczynkowi i rekreacji.
Świeradów Zdrój
Świeradów Zdrój położony jest w Sudetach Zachodnich, w powiecie lubańskim, niedaleko Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby. Do miejscowości prowadzi droga krajowa nr 362 oraz 404, przez co najłatwiej dojechać własnym środkiem lokomocji.
Przykładowe odległości drogowe dla poszczególnych miast:
- Warszawa- 503 km,
- Wrocław- 151 km,
- Gdańsk- 704 km,
- Szklarska Poręba- 20 km,
- Jelenia Góra- 35km,
- Kraków- 405 km,
- Poznań- 304 km.
Reklama
Świeradów Zdrój – sanatoria
Najpopularniejsze sanatoria w uzdrowisku Świeradów to:
- Dom Zdrojowy Świeradów- Zdrój,
- Uzdrowisko Świeradów Czerniawa Sp. z.o.o,
- Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa. Centrum Rehabilitacji i Reumatologii,
- Uzdrowisko Świeradów Szpital Uzdrowiskowy Wacław,
- Lukas. Sanatorium & SPA,
- Świeradów-Czerniawa Sp. z.o.o,
- Wacław. Szpital uzdrowiskowy,
- Dom Zdrojowy Czerniawa-Zdrój.
Sanatorium Świeradów Zdrój – profil leczniczy
Specjalnością Uzdrowiska Świeradów Zdrój jest leczenie schorzeń:
- ginekologicznych,
- reumatologicznych,
- narządów ruchu,
- neurologicznych,
- nadciśnienia tętniczego,
- miażdżycy tętnic obwodowych,
- osteoporozy,
- układu oddechowego.
Uzdrowisko Świeradów – zabiegi
Do największego bogactwa uzdrowiska Świeradów Zdrój należą radon, borowina i świerk. W uzdrowisku można zażywać zdrowotnych kąpieli z ekstraktu z kory, igieł świerkowych, kąpieli w wodach mineralnych oraz okładów borowinowych.
W leczeniu schorzeń wykorzystuje się:
- radon - gaz szlachetny, który wydobywa się w wyniku rozpadu substancji promieniotwórczych, występujących w Górach Izerskich i rozpuszczany jest w wodach mineralnych. Można wykorzystać go do inhalacji, picia lub kąpieli radonowych, które działają odświeżająco i wzmacniająco;
- borowinę - dzięki ciepłym okładom z borowiny można wyleczyć stany pourazowe, znieczulic bolące miejsca, a także rozgrzać dane partie ciała;
- kąpiel świerkową - zalecana jest przede wszystkim przy schorzeniach układu oddechowego i nerwowego, gorąca kąpiel świerkowa dodaje energii, ale również uspokaja.
Świeradów Zdrój – atrakcje
Podczas pobytu w uzdrowisku Świeradów Zdrój warto zobaczyć kilka miejsc i skorzystać z oferowanych atrakcji. Wyróżnić wśród nich można:
- Kopalnię Stanisław - kopalnia położona jest na wysokości 1050 m n.p.m, dzięki czemu jest znakomitym punktem obserwacji panoramy świeradowskiej. Jest kopalnią odkrywkową, bogatą w złoża czystego kwarcu. Kopalnia czynna jest tylko dla turystów.
- Łazienki Leopolda - powstałe w 1939 roku, można w nich korzystać z kąpieli w kotle parowym, kąpieli w ekstraktach ze świerku oraz prysznica opadowego.
- Chaty Sudeckie - powstałe w XIX wieku, które są użytkowane do dnia dzisiejszego, urozmaicając architekturę uzdrowiska.
- Pijalnię Wody Radoczynnej - pijalnia mieści się w samym Świeradowie, została wybudowana przez Paula Schmidta w 1934 roku. Oferuje wody bogate w rad, który pobudza mikrokrążenie, wzmacnia odporność oraz działa przeciwbólowo.
- Kolej gondolową - kolejka linowa z 71, ośmioosobowymi wagonami. Stancja główna znajduje się na Stogu Izerskim na wysokości 1060 m n.p.m. i prowadzi do stacji umiejscowionej na wysokości 617 m n.p.m. Cała trasa kolejka wynosi 8 minut i można z niej podziwiać tutejsze krajobrazy.
- Czarci młyn - znajdujący się w dzielnicy Świeradowa, wybudowany pod koniec XIX wieku. Wewnątrz młyna znajduje się skansen chleba, dzięki któremu można dowiedzieć się jak dawniej przebiegał proces produkcji chleba.
- Dom Zdrojowy i halę spacerową – oferujący bogatą bazę zabiegową, m.in. basen, siłownię, salę gimnastyczną oraz modrzewiową halę spacerową mierzącą 80 metrów.
- Centrum edukacji ekologicznej Izerska Łąka - możemy tu poznać faunę i florę terenów Świeradowa oraz izerskiego nieba.
- Źródło doktora Adama - znajduje się na niebieskim szlaku turystycznym i bogate jest w cenne składniki mineralne, dlatego warto odwiedzić to miejsce i napić się źródlanej wody.
Reklama
Świeradów – historia
Jako początek działalności uzdrowiskowej Świeradowa uznaje się rok 1768 rok, w którym poprawiono obudowie górnego źródła, a obok niego wybudowano dom mieszkalny o nazwie stary dom źródlany, gdzie przebywali kuracjusze, a już 2 lata później została założona pierwsza księga kuracyjna. Wcześniejsze wzmianki o Świeradowie, jako miejscowości można wypunktować według kilku następujących dat:
- Świeradów Zdrój został jako pierwszy opisany w 1524 r., pod nazwą Fegebeutel, co oznacza Czyścisakwę.
- Pierwsze osadnictwo datuje się na rok 1597, kiedy to na tym terenie zamieszkało 20 rodzin.
- Lekarz Leonard Thurneysser opisał tutejsze wody jako „święte źródła” w 1572 roku.
- Lata 1624-1639 to czas ataków wojsk carskich na mieszkańców o wyznaniu protestanckim.
- W 1642 roku carska armia pod dowództwem gen. Piccolomini ograbiła Świeradów.
- W 1645 roku miał miejsce szturm zamku Gryf, przez co Świeradów musiał spłacić odszkodowania wojenne.
- W 1783 roku nastąpiło odkrycie skuteczności leczenia rożnych schorzeń przez wody świeradowskie.
- W1754 roku zostało wybudowane małe schronisko przy tzw. górnym źródle.
Najważniejszymi wydarzeniami dla rozwoju uzdrowiska w Świeradowie było z pewnością powstanie pierwszej linii kolejowej w latach 1846-66 pomiędzy Wrocławiem, a Gorlitz, w późniejszym czasie z Węglińca do Jeleniej Góry, a także z Wałbrzycha do Wrocławia. Największy rozwój i rozbudowa uzdrowiska miała miejsce pod koniec XIX wieku, przez co liczba kuracjuszy zwiększyła się o 500 osób, a w późniejszym czasie(1893 roku) do 5000.
Autor: Marta Górna
Zobacz też inne uzdrowiska w woj. dolnośląskim:
Reklama
Najlepsze sanatoria w tym uzdrowisku
Reklama
Znajdź najlepsze
sanatorium dla siebie.
Reklama