Skierowanie do sanatorium – przeglądarka, lista oczekujących i zwroty

Skierowanie do sanatorium stosunkowo nietrudno jest uzyskać. Gorzej sprawa wygląda, jeśli chodzi o terminy – w przypadku skierowania do sanatorium, lista oczekujących jest bardzo długa. Informacji na temat aktualnego miejsca w kolejce dostarcza przeglądarka skierowań do sanatorium NFZ. Jeśli nie możesz się doczekać, zadzwoń do lokalnego oddziału Funduszu i zapytaj o miejsce z tak zwanych „zwrotów”. 
 

Skierowanie do sanatorium – jak uzyskać?

Skierowanie do sanatorium wystawia lekarz rodzinny, czyli lekarz pierwszego kontaktu. Decyzję podejmuje on na podstawie oceny stanu zdrowia pacjenta. Lekarz ma również obowiązek przeprowadzić szczegółowy wywiad dotyczący stopnia samodzielności i samoobsługi danej osoby, a także ewentualnych „przeciwwskazań do zabiegów z udziałem naturalnych surowców leczniczych” w czasie leczenia w sanatorium.

W drugim etapie, wystawione przez lekarza skierowanie do sanatorium trafia do właściwego dla miejsca zamieszkania oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia – może zostać dostarczone osobiście lub wysłane pocztą przez samego zainteresowanego albo przez lekarza. Wystawione skierowanie NFZ rejestruje w swoim systemie, nadając mu indywidualny numer i ewentualnie prosząc o dosłanie brakujących dokumentów, wyników badań etc.

Następnie skierowanie NFZ przekazuje do oceny lekarzowi balneologowi lub specjaliście w dziedzinie rehabilitacji medycznej. Jeśli weryfikacja skierowania do sanatorium wypadnie pozytywnie, pacjent otrzyma stosowne powiadomienie listownie. Niestety, w tym momencie będzie się trzeba uzbroić w cierpliwość – średni czas oczekiwania na turnus w sanatorium to aż 2 lata. O dokładnym terminie wyjazdu NFZ powiadomi w kolejnym liście.

 

 

Reklama

Skierowanie do sanatorium – odrzucenie wniosku

Zdarza się, że w niektórych sytuacjach NFZ skierowania do sanatorium jednak podważa i odrzuca – dzieje się tak głównie na podstawie negatywnej oceny lekarza balneologa a także z przyczyn formalnych. W przypadku odrzucenia przez NFZ skierowania do sanatorium wniosek zostaje odesłany do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pacjent zaś otrzymuje pisemne uzasadnienie decyzji. Co ważne – odmowa uznania skierowania do sanatorium jest ostateczna, od decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia w tej materii nie przysługuje odwołanie.

 

Przeglądarka skierowań do sanatorium – lista oczekujących

Osoby, których skierowanie NFZ zarejestrował w swoim systemie, na bieżąco mogą monitorować postępy swojej spraw, korzystając ze specjalnej przeglądarki skierowań do sanatorium. Lista oczekujących, miejsce w kolejce do sanatorium, przewidywany termin leczenia – to najważniejsze dane, które można uzyskać za pośrednictwem wyszukiwarki skierowań do sanatorium.

Prowadzony przez NFZ system udostępnia pacjentom następujące informacj

Dane ogólne:

  • numer skierowania do sanatorium,
  • bieżący status skierowania do sanatorium,
  • data wystawienia przez lekarza skierowania do sanatorium,
  • data wpływu skierowania do sanatorium do oddziału NFZ,
  • oddział kierujący do sanatorium. 

Ocena lekarza balneologa:

  • rodzaj leczenia,
  • profil leczenia.

Skierowanie do sanatorium - kolejka:

  • numer w kolejce. 

Miejsce i termin leczenia w sanatorium:

  • zakład lecznictwa uzdrowiskowego,
  • adres,
  • telefon,
  • termin leczenia / okres w którym powinno odbyć się leczenie w sanatorium.

Internetowa przeglądarka skierowań do sanatorium dostępna jest pod adresem: https://skierowania.nfz.gov.pl

Aby uzyskać dane na temat aktualnego statusu swojej sprawy, należy w wyszukiwarkę wpisać indywidualny numer skierowania do sanatorium nadany przez Fundusz w momencie rejestracji w systemie.

 

Reklama

NFZ - skierowania do sanatorium - zwroty

Jeżeli chodzi o skierowania do sanatorium, lista oczekujących jest – tak jak powiedzieliśmy – zazwyczaj bardzo długa. Biorąc pod uwagę uciążliwość wielu schorzeń a także podeszły wiek pacjentów, dwa lata oczekiwania na turnus w sanatorium to czas bardzo długi.

Zdarza się jednak, że do sanatorium NFZ może wysłać konkretnego pacjenta wcześniej, niż wynikałoby to z miejsca w kolejce. Wszystko za sprawą mechanizmu tzw. zwrotów. Pacjenci mogą zająć miejsce zwolnione w sanatorium przez osobę, która w ostatnich chwilach zrezygnowała z wyjazdu do uzdrowiska. Możliwość ta dotyczy jednak tylko turnusów, które rozpoczynają się nie później, niż w ciągu 14 najbliższych dni.

Pamiętać też należy, że informacji o zwrotach nie znajdziemy w wyszukiwarce skierowań, NFZ nie będzie automatycznie informować o zwrotach wszystkich potencjalnie zainteresowanych. Skąd należy więc czerpać wiedzę o miejscach w sanatoriach ze zwrotów? Informacje na temat możliwości wcześniejszego wyjazdu do sanatorium można pozyskać dzwoniąc do lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Autor: Piotr Brzózka 

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej