Szczawnica

6 obiektów sanatoryjnych
Szczawnica
foto: CC

Szczawnica to miasto, które słynie ze zdrowotnego mikroklimatu i pięknego położenia. Leżące w Beskidach Zachodnich, nad potokiem Grajcarek, posiada dostęp do licznych wód mineralnych oraz powietrza nasyconego olejkami eterycznymi występującymi w lokalnej roślinności. Dowiedz się, jaki profil leczniczy i atrakcje oferuje Sanatorium Szczawnica.

Uzdrowisko regularnie odwiedzają kuracjusze ze względu na dużą ilość hoteli i sanatoriów NFZ, które oferują zabiegi bazujące na naturalnych zasobach Szczawnicy, takich jak np. kąpiele mineralne, inhalacje z olejkami lub wodami leczniczymi. Szczawnicę powinni odwiedzić również wybierający się na urlop. Pobliski Pieniński Park Krajobrazowy, piękne szlaki turystyczne czy spływy Dunajcem, to tylko niektóre atrakcje, z których możemy tam skorzystać.

Reklama

Szczawnica Zdrój

Szczawnica Zdrój leży w dolinie Grajcarka, w pobliżu ujścia Dunajca. Otoczona lasami modrzewiowymi i górskimi zboczami, jest idealnym punktem wyjścia dla wędrówek turystów, którzy chcą podziwiać zarazem Beskidy Zachodnie i Pieniny.
Do ciekawostek może należeć fakt, że Szczawnica Zdrój swoją uzdrowiskową karierę zawdzięcza Józefowi Szalayowi, który w XIX wieku zbudował w tym miejscu pierwsze łazienki i pensjonaty oraz architekturę wokół źródeł wód mineralnych m.in. Heleny, Jana czy Magdaleny. Uzdrowisko Szczawnica po II wojnie światowej zostało upaństwowione, a gminie nadano prawa miejskie, włączając do niej przyległe wsie. Jednak w 2008 roku została przekształcona z miejskiej na wiejsko-miejską, a wieś Szlachtowa, Jaworki, Biała Woda i Czarna Woda zostały od niej odłączone.

Gmina Szczawnica sąsiaduje ze Słowacją. Na jej terenie znajduje się Pieniński Park Narodowy, Popradzki Park Narodowy, 26 pomników przyrody oraz pięć rezerwatów przyrody, w tym:

  • Rezerwat Przyrody Wąwóz - Homole,
  • Rezerwat Przyrody Wysokie Skałki,
  • Rezerwat przyrody Zaskalskie-Bodnarówka,
  • Rezerwat Przyrody Biała Woda,
  • Rezerwat Przyrody nad Kotelniczym Potokiem.

Sanatorium Szczawnica

Szczawnica od 200 lat znana jest jako uzdrowisko. Swoją nazwę zawdzięcza zwanym przez górali „szczawom”, czyli kwaśnym wodom mineralnym, w które ten teren jest niezwykle bogaty. Szczawa to woda nasycona dwutlenkiem węgla (ponad 1000 mg/dm³). “Królowa polskich wód”, bo tak nazywają tą miejscowość, to idealne miejsce dla wszystkich, którzy chcieliby odpocząć od miejskiego zgiełku, leczyć swoje dolegliwości w sanatoriach i odreagować stres życia codziennego.

Sanatorium Szczawnica – zabiegi lecznicze

Ze względu na występowanie leczniczych surowców, w uzdrowisku można skorzystać z zabiegów takich jak:

  • lecznicze kąpiele,
  • pitne kuracje,
  • klimatoterapia,
  • inhalacje celkowe, ultradźwiękowe, z olejkami, z lekami lub bez,
  • krioterapia,
  • okłady parafinowe i borowinowe.

Sanatorium Szczawnica – profile leczenia

W uzdrowisku Szczawnica ukojenie znajdą osoby cierpiące na przykład na:

  • choroby dróg oddechowych, w tym przewlekłe stany zapalne nosa i gardła;
  • schorzenia aparatu głosowego;
  • schorzenia alergicznych dróg oddechowych;
  • astmę oskrzelową;
  • choroby reumatyczne i reumatoidalne zapalenia stawów;
  • schorzenia układu ruchu tj. zwyrodnieniowe choroby stawów i kręgosłupa.

W uzdrowisku stosuje się lecznicze kuracje szczawami. O ich zdrowotnym działaniu mówi się od XVI wieku. W Szczawnicy znajduje się obecnie 8 czynnych źródeł mineralnych. Są to szczawy alkaliczno – słone zawierające znaczne ilości chlorków, sodków, bromków, boru i jodu.

Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawnicy

Obowiązkową atrakcją dla turystów, którzy korzystają ze zdrowotnych walorów miasta jest Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawnicy. Można się w niej napić sześciu wód mineralnych ze źródeł Józefina i Stefan, które posiadają dużą ilość zdrowych mikroelementów i soli mineralnych. Stworzona przez Józefa Szalaya, założyciela uzdrowiska w Szczawnicy, znajduje się w „Domu nad zdrojami”, przy ulicy Plac Dielta 1.

Szczawnica ze względu na swoje położenie na południu Polski, na granicy ze Słowacją, ma do zaoferowania również wiele atrakcji związanych z aktywnym wypoczynkiem. Dostęp do licznych tras rowerowych, malowniczych szlaków górskich, czy nawet możliwości lotu paralotnią sprawiają, że miłośnicy ruchu i natury znajdą tu dla siebie cały pakiet możliwości spędzania wolnego czasu.

Szczawnica ma wiele tras i ścieżek rowerowych, osoby, które przyjeżdżają do Szczawnicy i nie mają swojego sprzętu, mogą wypożyczyć go na miejscu, a mapę wszystkich szlaków i pobliskich atrakcji kupić w punkcie informacji turystycznej.

Sanatoria w Szczawnicy

Na przybywających do Szczawnicy czekają Sanatoria Uzdrowiskowe i Zakład Przyrodoleczniczy. Wykonywane są tu zabiegi z hydroterapii, fizykoterapii, kinezyterapii oraz kuracji pitnej a także inhalacje.
Na terenie uzdrowiska znajdują się zakłady należące do „Uzdrowiska Szczawnica” S.A., takie jak:

  • Sanatorium „Hutnik”,
  • Sanatorium „Papiernik”,
  • Sanatorium „Inhalatorium”,
  • Przychodnia uzdrowiskowa, która znajduje się w obiekcie „Inhalatorium”,
  • Zakład przyrodoleczniczy, znajdujący się w „Inhalatorium”.

Ponadto z leczenia uzdrowiskowego można skorzystać jeszcze w:

  • Sanatorium „Dzwonkówka”,
  • Sanatorium „Budowlani”,
  • Sanatorium „Nauczyciel”,
  • SOLAR Pienińskiej Uzdrowiskowej Klinice Rehabilitacji i Leczenia Bólu.

Sanatorium Szczawnica – SPA

Znajdziemy tu także wiele obiektów, które oferują zabiegi SPA:

  • Hotel SPA Budowalni przy ul. - łaźnie parowe, sauny, wanny z hydromasażem, basen, zabiegi na ciało;
  • Hotel Solar przy ul. - kryty basen, sauny i jacuzzi, zabiegi pielęgnacyjne oraz lecznicze;
  • Modrzewie Park Hotel –Hotel Jan -  centrum odnowy biologicznej z sauną, salonem masażu, łaźnią parową i krytym basenem;
  • Hotel Batory – sauna sucha, łaźnia parowa, zabiegi z masażami.

Szczawnica - sanatoria NFZ

W Szczawnicy nie brakuje zakładów w których można skorzystać z pobytu w sanatorium na koszt NFZ. Do takich miejsc, należą zakłady wchodzące w skład Uzdrowiska Szczawnica S.A.

Ponadto z leczenia uzdrowiskowego można skorzystać w:

Szczawnica - atrakcje

Nie tylko uzdrowiskowy profil sprawia, że warto odwiedzić Szczawnicę. Jest tu także wiele atrakcji dla aktywnych turystów oraz osób, które kochają zwiedzać. Coś dla siebie znajdą pacjenci sanatoriów, którzy przybyli na dłuższy pobyt leczniczy oraz osoby, które szukają sposobu na spędzenie weekendu.

Atrakcje w Szczawnicy - rowerem przez Pieniny

To pierwsza propozycja dla osób aktywnych. Początek trasy znajduje się tuż przy stacji w Palenicy i prowadzi niezwykle malowniczymi widokami Pienin, aż do słynnego Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Na miejscu można zregenerować siły nad Dunajcem i podziwiać Trzy Korony, a także spróbować wielu regionalnych potraw w tamtejszych punktach gastronomicznych.

Atrakcje w Szczawnicy - spływy kajakowe Dunajcem

Niewątpliwą atrakcją w Szczawnicy dla aktywnych turystów są spływy kajakowe i draftingowe, pienińskim przełomem Dunajca. Zbocza górskie porośnięte lasami i skalne urwiska sprawiają, że wycieczka ta będzie niezapomnianym przeżyciem.
Ze spływu kajakiem może skorzystać każdy.

Biorąc udział w takich wycieczkach, można wykupić spływ pod okiem doświadczonych instruktorów górskiego kajakarstwa. Ci, którzy chcieliby sprawdzić się podczas takich aktywności, mogą skorzystać z różnych opcji wycieczek. Na sam początek dla amatorów najlepsza będzie 20 minutowa wyprawa na trasie Szczawnica - Krościenko (5 km). Dla tych, którzy chcieliby wziąć udział w dłuższych spływach idealna będzie trasa Sromowce Niżne – Szczawnica (1,5 – 2 h spływu) lub trasa Nidzica – Szczawnica (2,5 – 3h).

Szczawnica – atrakcje: wędkowanie nad Dunajcem

Dla osób starszych, którym kondycja fizyczna nie pozwala uprawianie  sportów ekstremalnych, takich jak spływy kajakowe lub draftingi, idealne może okazać się wędkarstwo, które można uprawiać nad brzegami Dunajca.  Rzeka ta posiada jedne z najlepszych miejsc do których zjeżdżają wędkarze z całego kraju. Czysta i dobrze natleniona woda rzeki sprawia, że możemy złapać w niej nawet kilkukilogramowe bolenie, brzany czy klenie. Szczupaki jakie pływają w Dunajcu czasem osiągają wagę nawet 10 kilogramów. Wędkarze w Szczawnicy pochwalić się mogą także złapanymi sandaczami czy świnkami.

Szczawnica – atrakcje: Muzeum Pienińskie

Dla miłośników historii, Muzeum Pienińskie będzie kolejną atrakcją niezbędną do odhaczenia. Znajduje się 4 kilometry od Szczawnicy w Szlachtowie. Można w nim zobaczyć, jak kiedyś wyglądały gospodarstwa domowe górali, w jakich strojach chodzili oraz poznać ich sztukę pienińską.

Szczawnica – atrakcje: Wąwóz Homole

Ci, którzy cenią sobie odpoczynek blisko natury koniecznie powinni zapoznać się z mapą tej miejscowości. Liczne rezerwaty przyrody, góry, wodospady a nawet wulkan to pozycje, które powinien zobaczyć każdy, kto zawita do Szczawnicy. Na uwagę zasługują:

  • Góra Sokolica,
  • Wodospad Zaskalnik,
  • Góra Radziejowa,
  • Wulkan i Góra Bryjarka.

Wąwóz Homole to część Rezerwatu w Pieninach. Bardzo ciekawie ukształtowane skały wapienne, które swoim korytem wyżłobiła rzeka Kamionka. Spacer jego dnem to zdecydowanie atrakcja każdego wielbiciela natury. Trasa w jedną stronę zajmuje 45 minut. Można także udać się na najwyższy szczyt Pienin Małych – Wysoka i stamtąd obserwować piękne formacje roślinne i skalne.

Reklama

Szczawnica – atrakcje: Stacja Narciarska Palenica

W Szczawnicy znajduje się Stacja Narciarska Palenica. Turyści mogą przejechać się czteroosobową kolejką krzesełkową która liczy prawie 800 metrów. Do głównego wyciągu dochodzą jeszcze trzy orczykowe. Stacja jest czynna nie tylko zimą dla narciarzy. Latem można z niej podziwiać okoliczne widoki i zrobić kilka pamiątkowych zdjęć.

Autor: Paulina Morawska

Zobacz też inne uzdrowiska w woj. małopolskim:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej