Cieplice Śląskie-Zdrój

2 obiektów sanatoryjnych
Cieplice Śląskie-Zdrój
Bank Wizerunku Uzdrowisk Polskich, Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP

Termy Cieplickie to jedna z głównych atrakcji uzdrowiska Cieplice Zdrój, najstarszego kurortu w Polsce. Zarówno Termy Cieplickie, jak i całe Cieplice czerpią z bogactw ukrytych pod ziemią – najgorętszych w Polsce źródeł termalnych.

Termy Cieplickie - Cieplice Zdrój – położenie i dojazd

Cieplice Zdrój są najstarszym kurortem w Polsce. Niegdyś odrębna miejscowość, dziś Cieplice są jedną z dzielnic Jeleniej Góry w województwie dolnośląskim. Położone u podnóża Karkonoszy Cieplice same w sobie są niezwykle urokliwe, a bliskość gór, które widać z okien wielu pensjonatów, jedynie podnosi atrakcyjność tej lokalizacji. W niewielkiej odległości od Cieplic znajdują się znane górskie miejscowości Karpacz i Szklarska Poręba.

Cieplice Zdrój znajdują się południowej części Jeleniej Góry i chociaż administracyjnie wchodzą w jej skład, są położone jakby na uboczu. Jedna z największych atrakcji Cieplic Zdroju, Termy Cieplickie, położone są z kolei w południowej części samego uzdrowiska.

Z mieszkańców dużych miast najbliżej do Cieplic Zdroju mają wrocławianie – to zaledwie 116 km drogami krajowymi nr 3 i 5, aczkolwiek trasa ta bywa zatłoczona a jazda niezbyt komfortowa, jej pokonanie zajmuje około 2 godzin. Mieszkańcy Łodzi do Cieplic dojadą w około 4 godzin, pokonanie trasy z Warszawy może zająć 6 godzin.

Reklama

Cieplice Zdrój – bogactwa natury

Cieplice Zdrój od dziesięcioleci oferują kuracjuszom i turystom dobrodziejstwo miejscowych wód termalnych. Temperatura miejscowych źródeł dochodzi do 90 stopni i są to najgorętsze źródła w Polsce.  Woda bogata jest w związki siarki i krzemu, a także we fluor. W sanatorium Cieplice oferowane są też kuracjuszom okłady borowinowe. Nie bez znaczenia są walory czysto przyrodnicze otaczających Cieplice Karkonoszy – górskie wyprawy w wielu przypadkach są doskonałym remedium na skołatane nerwy.

 

Cieplice - termy

W 2014 roku ukończono budowę Term Cieplickich. Jest to kompleks basenów sportowych i rekreacyjnych położonych w południowej części Cieplic Zdroju. Oprócz basenu są tu zjeżdżalnie, leżanki wodne, jacuzzi, bicze i płaszcze wodne. W Termach Cieplickich znajdują się także baseny termalne zdrojowe i norweskie z masażerami, tryskaczami i gejzerami. Baseny wypełnione są gorącą wodą, można z nich korzystać nawet w chłodne dni. W Termach Cieplickich można również wypocząć w SPA.

Sanatorium Cieplice – baza noclegowa

Uzdrowisko Cieplice Zdrój dysponuje sporą bazą noclegową, pokoje można wynająć w kilkudziesięciu obiektach, w większości przypadków w dobrym, albo przyzwoitym standardzie, za niezbyt wygórowane stawki. Oferty zaczynają się od około 25 zł za osobę, większość mieści się w przedziale 40-60 zł za osobę.

Wieloma obiektami w Cieplicach zarządza firma Uzdrowisko Cieplice (Dom Zdrojowy, Pawilon Edward, Długi Dom i kilka innych), będąca częścią Polskiej Grupy Uzdrowisk, w którą kapitałowo zaangażowany jest państwowy potentat miedziowy KGHM.

Uzdrowisko Cieplice Zdrój – na jakie choroby?

Cieplice Zdrój mają oficjalny status uzdrowiska. Ministerstwo Zdrowia, uznając lecznicze walory miejscowych wód termalnych, uznaje że w uzdrowisku Cieplice Zdrój realizowane powinny być następujące kierunki lecznicze:

  • choroby ortopedyczno-urazowe,
  • choroby układu nerwowego,
  • choroby reumatologiczne,
  • choroby nerek i dróg moczowych,
  • schorzenia oka i przydatków oka,
  • osteoporoza.

Żeby jednak nie było tak różowo – w 2013 roku Ministerstwo Zdrowia straszyło, że Cieplice Zdrój mogą stracić status uzdrowiska. Cieplice były bowiem jednym z tych miejsc, gdzie w sezonie grzewczym dochodziło do przekroczeń stężenia pyłu zawieszonego i tlenku węgla, a więc efektów tak zwanej niskiej emisji, czyli dymu z domowych kominów. 

Jest to paradoksalnie dość typowe zjawisko dla tego typu niewielkich miejscowości turystycznych w których duża część budynków opalana ogrzewana jest za pomocą pieców węglowych - za jedne z najbardziej zanieczyszczonych miast są uważane np. Zakopane czy Nowy Sącz.

Resort postawił ultimatum dotyczące poprawy jakości powietrza w Cieplicach Zdroju ale statusu uzdrowiska ostatecznie one nie straciły, wciąż widnieją na ministerialnej liście.

Cieplice Zdrój – historia

Legenda głosi, że 1175 roku książę Bolesław Wysoki, zatraciwszy się w pogoni za jeleniem, przypadkiem odkrył gorące źródła w miejscu, gdzie później powstały Cieplice. Oczom księcia miał się ukazać niezwykły obrazek – ranny jeleń wpadł do gorącej wody, po czym… został uzdrowiony. Książę postawił w tym miejscu domek myśliwski. Tyle legenda.

Historia po raz pierwszy o tym miejscu wspomina pod koniec XIII wieku. Od połowy XIV wieku aż do roku 1945, czyli do końca wojny, Cieplice stanowiły własność arystokratycznej niemieckiej rodziny Schafogotschów. Trzeba bowiem pamiętać, że przez większą część swojej historii mieścina leżała na terenach należących do księstw i państw niemieckich. Dopiero po II wojnie światowej znalazła się na terytorium Polski. Prawa miejskie Cieplice uzyskały w czasach III Rzeszy, w roku 1935. W czasie wojny mieściła się tu filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Po wojnie Cieplice Śląskie Zdrój, bo tak brzmi pełna nazwa, przez pewien czas były odrębnym miastem, a w 1976 r. zostały włączone do Jeleniej Góry.

Reklama

Cieplice Zdrój – zabytki

Na listę zabytków w Cieplicach Zdroju  wpisane jest miasto, jako ośrodek historyczny z okresu XVII – XIX wieku. Jest też kilka cennych kościołów, park i pawilon zdrojowy. A to tylko część bardzo długiej listy obiektów zabytkowych w Cieplicach Zdroju. Zabudowa Cieplic utrzymana jest w pełnym porządku i harmonii stylu niemieckim, charakterystycznym dla tak zwanych ziem odzyskanych, ale odmiennym od typów zabudowy spotykanych w innych częściach Polski.

Autor: Piotr Brzózka

Zobacz też inne uzdrowiska w woj. dolnośląskim:

 

Reklama

Reklama

Znajdź najlepsze
sanatorium dla siebie.

Zobacz ranking

Reklama

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej