Polańczyk

4 obiektów sanatoryjnych
Polańczyk
Bank Wizerunku Uzdrowisk Polskich, Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP

Na terenie uzdrowiska Polańczyk Zdrój odwiedzający mają możliwość skorzystania z usług kilku sanatoriów: Dedal, Amer-Pol & Atrium, Plon i Solinka. Profil leczniczy uzdrowiska Polańczyk obejmuje problemy o podłożu kardiologicznym, problemy z układem oddechowym, pokarmowym czy moczowym, a także cukrzycę. W Sanatorium Polańczyk wykonuje się m.in. zabiegi z zakresu: fizykoterapii, hydroterapii, kinezyterapii, masaże oraz inhalacje. Oprócz tego uzdrowisko Polańczyk to także malownicze krajobrazy Bieszczad i możliwość spędzenia aktywnie wolnego czasu.

Uzdrowisko Polańczyk Zdrój – położenie i właściwości lecznicze

Uzdrowisko Polańczyk Zdrój leży nad zachodnim brzegiem Jeziora Solińskiego, największego w Polsce sztucznego zbiornika retencyjnego wody. Polańczyk Zdrój to największy w Bieszczadach ośrodek uzdrowiskowo-wypoczynkowy, miano uzdrowiska zyskał dzięki występowaniu na jego terenie wód mineralnych, pozwalających na leczenie wielu schorzeń. Wśród nich wymieniane są:

  • wody wodorowo-węglanowo-chlorkowo-sodowe,
  • wody wodorowo-chlorowo-sodowe,
  • wody wodorowo-węglanowo-chlorkowo-sodowo-bromkowe i jodowe.

Reklama

Uzdrowisko Polańczyk - zabiegi

W sanatoriach uzdrowiska Polańczyk Zdrój dostępne są zabiegi poprawiające stan osób z chorobami ośrodku ruchu, górnych dróg oddechowych, reumatologicznych, układu moczowego, nadciśnienia czy cukrzycy.

Zabiegi z zakresu balneoterapii:

Zabiegi z zakresu hydroterapii

  • kąpiele perełkowe,
  • kąpiele kwasowęglowe,
  • kąpiel wirowa kończyn górnych i dolnych,
  • hydromasaż,
  • masaż podwodny, bicze szkockie.

Zabiegi z zakresu fizykoterapii:

Zabiegi z zakresu kinezyterapii:

  • gimnastyka indywidualna,
  • gimnastyka grupowa,
  • gimnastyka w terenie,
  • siłownia,
  • nordic walking.

Zabiegi z zakresu elektroterapii

Zabiegi SPA:

  • masaże: klasyczny, gorącymi kamieniami, pałeczkami bambusowymi, limfatyczny, relaksacyjny, sportowy,
  • zabiegi w salonie kosmetycznym

Inne zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne:

  • inhalacje, tężnie solankowe,
  • fototerapia – światłolecznictwo,
  • krioterapia - zimnolecznictwo z zastosowaniem temperatur poniżej 0°C,
  • krenoterapia – kuracja pitna wodami zdrojowymi,
  • termoterapia – ciepłolecznictwo.

 

Polańczyk – sanatoria:

Jeśli szukamy sanatorium w Bieszczadach, warto skorzystać z oferty uzdrowiska Polańczyk. Na jego terenie znajdują się:

Sanatorium Uzdrowiskowe Amer-Pol & Atrium

Oferuje swoim gościom pokoje 1,2 i 3-osobowe oraz luksusowe apartamenty. Obiekt dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach inwalidzkich. W ramach swojej działalności Amer-Pol oferuje gościom leczenie sanatoryjne w ramach skierowania NFZ, rehabilitacje w ramach prewencji ZUS oraz turnusy rehabilitacyjne dofinansowane ze środków PFRON.

Sanatorium Uzdrowiskowe Dedal

Położone jest na półwyspie w odległości ok. 150 m od Zalewu Solińskiego. Sanatorium Dedal dysponuje pokojami 1,2,3 i 4-osobowymi, a także apartamentami i zapewnia całodobową opiekę lekarską oraz pielęgniarską. Część pokoi dostosowana jest także do osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji gości są m.in. pijalnia wód mineralnych, stołówka, sale klubowe, przystań wodna oraz wypożyczalnia sprzętu sportowego i plażowego.

Sanatorium Uzdrowiskowe Plon

Goście mogą skorzystać z pokoi 2 i 3-osobowych. Sanatorium Plon posiada własną bazę zabiegową, stołówkę, pijalnię wody leczniczej, bibliotekę, gabinet kosmetyczny oraz salę edukacyjną. Odwiedzający sanatorium Plon do dyspozycji mają: gabinet psychologa, w którym można zapisać się na konsultacje i terapię, pracownię oceny czynnościowej z poradnią kinezyterapii, poradnię dietetyczną oraz pracownię edukacji zdrowotnej poszerzającą wiedzę i umiejętności w dysfunkcjach narządu ruchu.

Sanatorium Uzdrowiskowe Solinka

Położone jest nad Jeziorem Solińskim. Sanatorium Solinka jest przystosowana do odwiedzin przez osoby niepełnosprawne ruchowo lub na wózkach inwalidzkich. Goście mogą liczyć na całodobową opiekę lekarską. Na terenie obiektu znajduje się ponadto pijalnia wód mineralnych oraz kawiarenka internetowa. Goście mogą skorzystać także z basenu na terenie sanatorium.

Polańczyk – sanatorium NFZ i ZUS lub prywatnie

Sanatoria w Polańczyku oferują zarówno pobyty pełnopłatne jak i turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem NFZ lub PFRON dla osób niepełnosprawnych.

Aby skorzystać z dofinansowania pobytu w sanatorium, potrzebne jest skierowanie wystawione przez lekarza rodzinnego. Dokument później musi trafić do oddziału NFZ. Następnie lekarz specjalista – balneolog, lekarz medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej – ocenia zasadność leczenia i określa jego miejsce. Jeśli decyzja była pozytywna pacjent w ciągu 30 dni od jej podjęcia, otrzyma zawiadomienie o przyznanym okresie leczenia oraz przydzielonym sanatorium.

Sanatorium Polańczyk - atrakcje

Na terenie uzdrowiska Polańczyk znajduje się także wiele atrakcji. Odwiedzający mają możliwość skorzystania z kilku ścieżek spacerowych, dzięki którym mogą przyjrzeć się pięknemu krajobrazowi. Panoramę Bieszczad oraz Jezioro Solińskie doskonale widać również z punktu widokowego w Sawinie, położonego na wysokości 516 metrów n.p.m.

Kolejną atrakcją są wyspy na Jeziorze Solińskim, na które można się dostać promem. Na jednej z nich – nazwanej wyspą Dużą Skalistą, której powierzchnia ma 34 hektary, znajdują się ośrodki wypoczynkowe oraz wypożyczalnie sprzętu. Pozostałe wyspy – Mała Zajęcza i Wyspa Widmo nie są zamieszkałe, druga z nich widoczna jest tylko przy bardzo niskim poziomie wody.

Oprócz tego, dostępne dla odwiedzających są także wyciągi narciarskie w Polańczyku i Bukowcu (czynne w sezonie) z możliwością wypożyczenia sprzętu narciarskiego, czy stadnina koni i wiejskie zoo w Berezce.

Reklama

Polańczyk Zdrój – historia i zabytki

Będą na turnusie rehabilitacyjnym w Polańczyku możemy wybrać się do Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. To dawna zabytkowa cerkiew, a obecnie rzymskokatolickie sanktuarium. Została wzniesiona w 1909 roku. Od 1949 roku w kościele znajduje się oryginał obrazu Matki Boskiej Łopieńskiej.

W okolicy Jeziora Solińskiego powstał Amfiteatr, który może pomieścić dwa tysiące widzów, posiada 500 miejsc siedzących i 1500 stojących, latem organizowane są w tym miejscu imprezy plenerowe.

W odległości kilometra od Polańczyka – w Myczkowie znajduje się Muzeum Kultury Bojków, w którym gromadzone są pamiątki z życia społecznego i gospodarczego dawnych mieszkańców. Obejrzymy tam stare stroje, narzędzia, dokumenty i fotografie.

Autor: Karolina Warchoł

Zobacz inne uzdrowiska w woj. podkarpackim:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej