Prądy Kotza – elektrostymulacja a napięcie mięśniowe

Prądy Kotza są wykorzystywane do elektrostymulacji zdrowych mięśni. Doskonale sprawdzają się w przypadku rehabilitacji po długotrwałym unieruchomieniu kończyny. Dostępne są w większości placówek rehabilitacyjnych, a także uzdrowisk. Przed zastosowaniem zabiegu niezbędna jest konsultacja lekarska.

Elektrostymulacja

Fizykoterapia jest dziedziną rehabilitacji, która wykorzystuje działanie naturalnie występujących czynników fizycznych, takich jak temperatura czy promieniowanie słoneczne, a także wytworzonych przez specjalne urządzenia np. pole magnetyczne czy elektroterapia.

Elektrostymulacja jest jednym z zabiegów fizykoterapii. Polega na użyciu prądu elektrycznego o niskim natężeniu, wykorzystując jego lecznicze właściwości. Najczęściej stosowany jest prąd stały, impulsowy lub modulowany o niskim lub średnim natężeniu. Prawidłowo wykonany zabieg jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia pacjentów.

Elektrostymulacja jest często stosowanym zabiegiem z zakresu fizykoterapii. Wspomaga utrzymanie odpowiedniego napięcia mięśniowego, szczególnie w przypadku urazów. Prądy Kotza przeznaczone są do stymulacji zdrowych mięśni, które wymagają aktywizacji lub dla zwiększenia ich wydolności.

Reklama

Prądy Kotza - działanie

Stymulacja mięśni prądem zapewnia odpowiednie napięcie mięśniowe. Prawidłowo funkcjonujący mięsień musi wykonywać podstawowy ruch, czyli skurcz oraz rozkurcz. Jeśli nie jest w stanie zachować tej aktywności zaczyna zanikać.

Uniemożliwiają mu to uszkodzenia nerwowe lub unieruchomienia. Ratunkiem dla osłabionych mięśni jest elektrostymulacja mięśni, który pobudza je dzięki działaniu prądu, prowadząc do przywrócenia podstawowej aktywności.

Może być stosowana elektrostymulacja bezpośrednia, która działa na cały mięsień lub elektrostymulacja pośrednia, która pobudza tylko nerw osłabionego mięśnia.
W rehabilitacji wykorzystuje różne rodzaje stymulacji. Różnią się przede wszystkim natężeniem, a także rodzajem wykorzystywanego prądu. Zabieg dobierany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Prądy Kotza – działanie

Prądy Kotza, znane także jako rosyjska stymulacja, stosowane są do wzmacniania zdrowych mięśni. Dzięki zastosowaniu wysokiej częstotliwości prądy Kotza przenikają do głębiej położonych włókien mięśniowych. To sprawia, że impulsy powodują otwieranie się kanałów wapnia. Uwolnione kationy wapnia wysyłane są do złączeń mięśni i synaps nerwowych, aby pobudzić komórki mięśniowe. Efektem tego jest skurcz włókien mięśniowych.

Ponadto prądy Kotza:

  • poprawiają metabolizm mięśni,
  • powodują wzrost siły mięśni,
  • wspomagają przyrost masy mięśniowej,
  • obniżają napięcie mięśniowe,
  • przyspieszają regenerację mięśni.

Najczęściej prądy Kotza wykorzystywane są przez sportowców, jako element treningów, a także rehabilitacji po różnych kontuzjach.

Prądy Kotza – wskazania

Prądy Kotza mogą być wykorzystywane tylko do elektrostymulacji zdrowych mięśni. Dlatego też zalecane są w przypadku:

  • zaników mięśniowych wynikających z unieruchomienia,
  • stymulacji regeneracji mięśni,
  • treningu mięśniowego,
  • stymulacji zrostu kostnego,
  • element treningu wytrzymałościowego i siłowego mięśni,
  • przewlekłych i silnych bóli,
  • dysfunkcji przewodzenia nerwowego,
  • porażeń obwodowych mniejszego stopnia.

Należy pamiętać, że zabiegi fizjoterapeutyczne powinny być dobierane przez specjalistę – fizjoterapeutę w oparciu o indywidualne potrzeby.

Prądy Kotza – przygotowanie do zabiegu

Elektrostymulacja wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim przed zabiegiem należy zdjąć biżuterię, gdyż jest ona przewodnikiem prądu.

Ważne jest także przygotowanie skóry – usuniecie zrogowaciałego naskórka, aby impulsy lepiej docierały w głąb ciała. Skóra nie powinna być pokryta również żadnym balsamem czy kremem, a jeśli miejsce zabiegu jest pokryte dużą ilością owłosienia, trzeba je wydepilować, gdyż utrudniają one przewodnictwo elektryczne.

Prądy Kotza – metodyka zabiegu

Zabieg wykonywany jest w pozycji siedzącej lub leżącej – w zależności od miejsca poddawanemu elektrostymulacji. W trakcie zabiegu nie można zmieniać pozycji i wykonywać gwałtownych ruchów, gdyż przemieszczenie elektrod może skutkować porażeniem prądem.

Elektrody przykładane są do ciała na specjalnych podkładach lub gazie. W obu przypadkach powinny być zmoczone wodą, aby zwiększyć przewodnictwo prądu. Fizjoterapeuta stopniowo zwiększa natężenie prądu, aż pacjent wyczuwa delikatne mrowienie. Jeśli pojawi się jakikolwiek dyskomfort należy natychmiast powiadomić o tym fizjoterapeutę.

Elektrostymulacja trwa około 15 minut, a ilość zabiegów uzależniona jest od efektów jakie pacjent chce uzyskać. Zazwyczaj jest to około 10 sesji 3-5 razy w tygodniu.

Możliwe jest także wprowadzenie elektrostymulacji przez prądy Kotza jako stałego elementu treningu. W takim przypadku wykonuje się go codziennie przez maksymalnie 2 tygodnie.

Reklama

Prądy Kotza – przeciwwskazania

Prądy Kotza przeznaczone są do terapii zdrowych mięśni. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zastosowania ich zastosowania są:

  • uszkodzenia i stany zapalne skóry,
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • zaburzenia czucia,
  • obecność metali w ciele,
  • nowotwory,
  • ciąża,
  • miażdżyca,
  • ostre infekcje,
  • gorączka,
  • zakrzepowe zapalenie żył,
  • porażenia spastyczne.

Każdy zabieg powinien być wykonywany po konsultacji lekarskiej, gdyż nieprawidłowo zastosowane leczenie prądem może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Czytaj też:

Autor: Dominika Rusek

Autoryzacja medyczna: dr n. med. Łukasz Kikowski, Dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Rehabilitacji CREATOR w Łodzi

Biliografia: 

  • "Encyklopedia Balneologii i Medycyny Fizykalnej" pod redakcją prof. dr hab. n. med. Ireny Ponikowskiej wyd. z 2015 roku

 

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Prądy Traberta – wskazania i przeciwwskazania leczenia

Więcej

Diadynamik – elektroterapia w leczeniu i rehabilitacji

Więcej

Prądy Kotza – elektrostymulacja a napięcie mięśniowe

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej