Gołdap

1 obiektów sanatoryjnych
Gołdap
foto: CC

Sanatorium Gołdap to idealne miejsce dla kuracjuszy i turystów ceniących sobie czyste powietrze, szklaki rowerowe , wyciągi narciarskie, tężnie i wody lecznicze. Leżące na mazurach sanatorium oferuje wyjątkowy klimat oraz wiele różnorodnych atrakcji. Zobacz z jakich przyjemności możesz skorzystać w uzdrowisku Gołdap, co warto zobaczyć, jak dojechać i poznaj historie tego miejsca.

Uzdrowisko Gołdap – jak dojechać?

Uzdrowisko Gołdap położone jest w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim. Leży na skraju Garbu Szeskiego, nad rzeką Gołdapią, w sąsiedztwie przejścia granicznego z Obwodem Kaliningradzkim.

W łatwy sposób dojedziemy do sanatorium podstawionymi z NFZ i ZUS autobusami. Dla kuracjuszu udających się do Gołdapi ze skierowaniem NFZ bezpośredni autobus wyjeżdża z: Warszawy, Olsztyna, Łomży i Łodzi. Natomiast kuracjusze z ZUS odjadą z: Olsztyna, Lublina, Łomży, Łukowa, Radzynia Podlaskiego, Siedlc, Warszawy i Wyszkowa. Orientacyjne odległości przy przemieszczaniu się samochodem: Warszawa – 320 km, Białystok – 180 km, Olsztyn 180 km, Suwałki – 65 km, Giżycko – 65 km.

Reklama

Sanatorium Gołdap – leczenie

Uzdrowisko Gołdap słynie z najczystszego powietrza w Polsce, zasobów borowinowych, wód mineralnych i leczniczych, mazurskich tężni solankowych oraz groty solnej. Zabiegi wykonywane w uzdrowisku można podzielić przede wszystkim na leczenie klimatyczne oraz zabiegi lecznicze:

 • Wysokiej jakości wody gruntowe, wydobywane z największych głębokości mają właściwości wód mineralnych. Z głębokości 600 metrów wydobywana jest woda 0,6 % chlorkowo-sodowa i fluorkowa, natomiast z 400 metrów 0,12% chlorkowo–wodorowęglanowo–sodowa. Przy spożywaniu tych wód możemy wyleczyć zaburzenia czynności żołądka, wątroby, trzustki, zgagę, a także niedobory elektrolitów.
 • Tężnie solankowe znajdujące się w Gołdapi o długości 220 m, są czwartymi pod względem długości tężniami solankowymi w Polsce. Spacerując wzdłuż nich możemy wyleczyć górne drogi oddechowe, zatoki, rozedmę płuc, nadciśnienie tętnicze, alergie, depresje, a także zniwelować stres.
 • Grota solna, odtwarzająca naturalny mikroklimat. Inhalacja w niej pomaga w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych, schorzeniach dermatologicznych, niedoczynności tarczycy, chorobach układu krążenia, schorzeniach przewodu pokarmowego.
 • Błota borowinowe, których złoża znajdują się w Niedrzwicy, pomagają przy takich przypadłościach jak stany zapalne, schorzenia mięśni i kości, a także choroby kobiece. Zabiegi przy użyciu tego torfu regenerują naskórek i uszkodzone tkanki, a także zwiększają ukrwienie skóry.

Uzdrowisko Gołdap – kierunki lecznicze

Wspaniale warunki klimatyczno- przyrodnicze sprzyjają walce z rożnymi schorzeniami. Głównym profilem Uzdrowiska Gołdap jest leczenie:

Sanatorium Gołdap

Na terenie uzdrowiska Gołdap znajduje się Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sanatorium Uzdrowiskowe „Wital”. Sanatorium to położone jest nad jeziorem Gołdap, a od południa i zachodu odgrodzone jest pasmem Gór Szeskiech.

Wital bazuje przede wszystkim na leczeniu borowinami z pobliskiej Niedrzwicy. Budynek dysponuje 480 miejscami hotelowymi, o pokojach 1-,2- i 3 osobowych, zaopatrzonych w łazienkę. Wewnątrz budynku znajduję się, także całoroczny kryty basen dostosowany do zajęć terapeutycznych.

Uzdrowisko Gołdap – historia

Historia Gołdapi nie była łatwa, a wojna przyniosła miastu prawie całkowite zniszczenie, ciekawą historię stanowi natomiast Puszcza Romincka, którą warto odwiedzić.

 • Puszcza Romincka słynie z legendy o cesarzu Wilhelmie II, który był słynnym łowcą, a miejsca w których ustrzelił jelenie rominckie upamiętniono głazami. Po polskiej stronie znajduje się dziś osiem głazów Wilhelma.
 • W 1891 roku w Romintach Cesarskich powstał wybudowany w stylu norweskim cesarski pałac myśliwski Jagdschloss Rominten oraz kaplica Św. Huberta.
 • W lesie Kumiecie znajdował się ośrodek badawczy pracujący nad silnikiem do pocisku V-2 oraz eksperymentalna hamownia silników odrzutowych.
 • W 1940 roku obok dworu myśliwskiego wybudowano bunkier zapewniający bezpieczeństwo przed atakiem powietrznym.
 • Z Puszczy Rominckiej w latach 1941-44 kierowano akcjami niemieckiego lotnictwa wojskowego od Atlantyku po Rosję, a także od Norwegii po Egipt.
 • Obecne sanatorium „Wital” zostało zaadoptowane po schronach przeciwlotniczych i schronach do pracy sztabowej.

Reklama

Gołdap tężnie – i inne atrakcje

Jedną z atrakcji Uzdrowiska Gołdap jest Puszcza Romincka, w której znajdują się unikalne rośliny oraz wyjątkowy zwierzostan. W Puszczy utworzono pięć rezerwatów, których najciekawszym elementem jest starodrzew. Podczas pobytu warto zobaczyć takie zabytki regionalne jak:

 • Głazy Wilhelma II Puszczy Rominckiej,
 • Kościół w Żabinie,
 • Kościół w Baniach Mazurskich,
 • Cerkiew Grekokatolicka w Baniach Mazurskich,
 • Grobowiec w Zakałaczu Wielkim,
 • Kościół w Dubeninkach,
 • Izba muzealna Ziemi Gołdapskiej,
 • Kwatera naczelnego dowództwa Luftwaffe,
 • Zabytkowy cmentarz żydowski,
 • Piramida w Rapie,
 • Mosty w Stańczykach,
 • Konkatedra i Kościół św. Leona,
 • Wieża Ciśnień w Gołdapi,
 • Cmentarz I wojny światowej,
 • Pamiątkowy głaz na ul. Armii Krajowej.

Autor: Marta Góna

Zobacz inne uzdrowiska w pobliżu Gołdapi:

Reklama

Najlepsze sanatoria w tym uzdrowisku

Reklama

Znajdź najlepsze
sanatorium dla siebie.

Zobacz ranking

Reklama

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej