Gołdap
Sanatorium Gołdap to idealne miejsce dla kuracjuszy i turystów ceniących sobie czyste powietrze, szklaki rowerowe , wyciągi narciarskie, tężnie i wody lecznicze. Leżące na mazurach sanatorium oferuje wyjątkowy klimat oraz wiele różnorodnych atrakcji. Zobacz z jakich przyjemności możesz skorzystać w uzdrowisku Gołdap, co warto zobaczyć, jak dojechać i poznaj historie tego miejsca.
Uzdrowisko Gołdap – jak dojechać?
Uzdrowisko Gołdap położone jest w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim. Leży na skraju Garbu Szeskiego, nad rzeką Gołdapią, w sąsiedztwie przejścia granicznego z Obwodem Kaliningradzkim.
W łatwy sposób dojedziemy do sanatorium podstawionymi z NFZ i ZUS autobusami. Dla kuracjuszu udających się do Gołdapi ze skierowaniem NFZ bezpośredni autobus wyjeżdża z: Warszawy, Olsztyna, Łomży i Łodzi. Natomiast kuracjusze z ZUS odjadą z: Olsztyna, Lublina, Łomży, Łukowa, Radzynia Podlaskiego, Siedlc, Warszawy i Wyszkowa. Orientacyjne odległości przy przemieszczaniu się samochodem: Warszawa – 320 km, Białystok – 180 km, Olsztyn 180 km, Suwałki – 65 km, Giżycko – 65 km.
Reklama
Sanatorium Gołdap – leczenie
Uzdrowisko Gołdap słynie z najczystszego powietrza w Polsce, zasobów borowinowych, wód mineralnych i leczniczych, mazurskich tężni solankowych oraz groty solnej. Zabiegi wykonywane w uzdrowisku można podzielić przede wszystkim na leczenie klimatyczne oraz zabiegi lecznicze:
- Wysokiej jakości wody gruntowe, wydobywane z największych głębokości mają właściwości wód mineralnych. Z głębokości 600 metrów wydobywana jest woda 0,6 % chlorkowo-sodowa i fluorkowa, natomiast z 400 metrów 0,12% chlorkowo–wodorowęglanowo–sodowa. Przy spożywaniu tych wód możemy wyleczyć zaburzenia czynności żołądka, wątroby, trzustki, zgagę, a także niedobory elektrolitów.
- Tężnie solankowe znajdujące się w Gołdapi o długości 220 m, są czwartymi pod względem długości tężniami solankowymi w Polsce. Spacerując wzdłuż nich możemy wyleczyć górne drogi oddechowe, zatoki, rozedmę płuc, nadciśnienie tętnicze, alergie, depresje, a także zniwelować stres.
- Grota solna, odtwarzająca naturalny mikroklimat. Inhalacja w niej pomaga w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych, schorzeniach dermatologicznych, niedoczynności tarczycy, chorobach układu krążenia, schorzeniach przewodu pokarmowego.
- Błota borowinowe, których złoża znajdują się w Niedrzwicy, pomagają przy takich przypadłościach jak stany zapalne, schorzenia mięśni i kości, a także choroby kobiece. Zabiegi przy użyciu tego torfu regenerują naskórek i uszkodzone tkanki, a także zwiększają ukrwienie skóry.
Uzdrowisko Gołdap – kierunki lecznicze
Wspaniale warunki klimatyczno- przyrodnicze sprzyjają walce z rożnymi schorzeniami. Głównym profilem Uzdrowiska Gołdap jest leczenie:
- otyłości,
- nerwicy,
- osteoporozy,
- chorób układu krążenia,
- chorób górnych i dolnych dróg oddechowych,
- chorób narządu ruchu,
- chorób urazowych.
Sanatorium Gołdap
Na terenie uzdrowiska Gołdap znajduje się Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sanatorium Uzdrowiskowe „Wital”. Sanatorium to położone jest nad jeziorem Gołdap, a od południa i zachodu odgrodzone jest pasmem Gór Szeskiech.
Wital bazuje przede wszystkim na leczeniu borowinami z pobliskiej Niedrzwicy. Budynek dysponuje 480 miejscami hotelowymi, o pokojach 1-,2- i 3 osobowych, zaopatrzonych w łazienkę. Wewnątrz budynku znajduję się, także całoroczny kryty basen dostosowany do zajęć terapeutycznych.
Uzdrowisko Gołdap – historia
Historia Gołdapi nie była łatwa, a wojna przyniosła miastu prawie całkowite zniszczenie, ciekawą historię stanowi natomiast Puszcza Romincka, którą warto odwiedzić.
- Puszcza Romincka słynie z legendy o cesarzu Wilhelmie II, który był słynnym łowcą, a miejsca w których ustrzelił jelenie rominckie upamiętniono głazami. Po polskiej stronie znajduje się dziś osiem głazów Wilhelma.
- W 1891 roku w Romintach Cesarskich powstał wybudowany w stylu norweskim cesarski pałac myśliwski Jagdschloss Rominten oraz kaplica Św. Huberta.
- W lesie Kumiecie znajdował się ośrodek badawczy pracujący nad silnikiem do pocisku V-2 oraz eksperymentalna hamownia silników odrzutowych.
- W 1940 roku obok dworu myśliwskiego wybudowano bunkier zapewniający bezpieczeństwo przed atakiem powietrznym.
- Z Puszczy Rominckiej w latach 1941-44 kierowano akcjami niemieckiego lotnictwa wojskowego od Atlantyku po Rosję, a także od Norwegii po Egipt.
- Obecne sanatorium „Wital” zostało zaadoptowane po schronach przeciwlotniczych i schronach do pracy sztabowej.
Reklama
Gołdap tężnie – i inne atrakcje
Jedną z atrakcji Uzdrowiska Gołdap jest Puszcza Romincka, w której znajdują się unikalne rośliny oraz wyjątkowy zwierzostan. W Puszczy utworzono pięć rezerwatów, których najciekawszym elementem jest starodrzew. Podczas pobytu warto zobaczyć takie zabytki regionalne jak:
- Głazy Wilhelma II Puszczy Rominckiej,
- Kościół w Żabinie,
- Kościół w Baniach Mazurskich,
- Cerkiew Grekokatolicka w Baniach Mazurskich,
- Grobowiec w Zakałaczu Wielkim,
- Kościół w Dubeninkach,
- Izba muzealna Ziemi Gołdapskiej,
- Kwatera naczelnego dowództwa Luftwaffe,
- Zabytkowy cmentarz żydowski,
- Piramida w Rapie,
- Mosty w Stańczykach,
- Konkatedra i Kościół św. Leona,
- Wieża Ciśnień w Gołdapi,
- Cmentarz I wojny światowej,
- Pamiątkowy głaz na ul. Armii Krajowej.
Autor: Marta Góna
Zobacz inne uzdrowiska w pobliżu Gołdapi:
Reklama
Najlepsze sanatoria w tym uzdrowisku
Reklama
Znajdź najlepsze
sanatorium dla siebie.
Reklama