Sanatorium poszpitalne – komu się należy?
Szpital uzdrowiskowy, nazywany także sanatorium poszpitalnym to kontynuacja leczenia prowadzonego w szpitalu na skutek poważnych schorzeń. Przyznawane jest osobom ubezpieczonym, które aby powrócić do czynności zawodowych wymagają specjalnego leczenia uzdrowiskowego. Sanatorium poszpitalne jest całkowicie refundowane.
Sanatorium poszpitalne, czyli szpital uzdrowiskowy to jedno z wielu propozycji leczenia uzdrowiskowego. Kierowane są tam osoby, których poważne problemy ze zdrowiem uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i wykonywanie pracy. Jakie są różnice między szpitalem uzdrowiskowym a sanatorium uzdrowiskowym? Komu należy się taki wypoczynek?
Reklama
Szpital uzdrowiskowy a sanatorium – różnice
Szpital uzdrowiskowy różni się od sanatorium przede wszystkim specyfiką leczenia. Do szpitala trafiają osoby w trakcie leczenia ciężkich schorzeń tj.:
- zawał serca,
- operacje neurochirurgiczne,
- operacje kardiologiczne,
- operacje ortopedyczne,
- urazy kostno-stawowe,
- urazy wielonarządowe.
Skierowanie do szpitala uzdrowiskowego, o ile nie będą istniały przeciwwskazania i pozwala na to stan zdrowia, wystawi lekarz rodzinny, specjalista lub lekarz, u którego przebiegało ostatnie leczenie w oddziale szpitalnym. Dołączy do niego także aktualne wyniki badań.Pacjenci w szpitalu uzdrowiskowym mają zapewnioną całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską, a także przysługuje im większa liczba zabiegów rehabilitacyjnych.
Sanatorium uzdrowiskowe przeznaczone jest dla osób, które leczą choroby przewlekłe. Skierowanie wystawiane jest przez lekarza prowadzącego i rozpatrywane przez lekarza balneologa, który dobiera odpowiedni rodzaj rehabilitacji.
Sanatorium poszpitalne – komu się należy?
Pobyt w szpitalu nie jest jednoznaczny z wyjazdem do sanatorium. Należy pamiętać, że uzdrowiskowe leczenie szpitalne jest kontynuacją leczenia szpitala klinicznego. Należy się zatem:
- osobom ubezpieczonym,
- osobom ze schorzeniami układu kostno-stawowego, neurologicznego oraz urazów określonych przez NFZ,
- osobom, dla których kontynuacja leczenia w szpitalu uzdrowiskowym jest niezbędna.
Uzdrowiskowe leczenie szpitalne pomaga powrócić do sprawności i zdolności do pracy osobom po ciężkich urazach lub zabiegach chirurgicznych.
Zobacz Także: | Znajdź najlepsze sanatoria poszpitalne |
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe poszpitalne – kto je wystawia?
Skierowanie na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym wystawia lekarz zatrudniony w klinice, bądź w szpitalu, w którym przebywał pacjent. Uprawnieni są do tego lekarze z oddziałów szpitalnych lub z poradni specjalistycznej:
- ortopedycznej,
- rehabilitacyjnej,
- neurologicznej,
- reumatologicznej.
Dokument musi zostać wystawiony najpóźniej w dniu wypisu chorego. Skierowanie jest weryfikowane przez lekarza specjalistę balneologa, rehabilitacji medycznej lub medycyny fizykalnej. Lekarz zatrudniony jest przez wojewódzki oddział NFZ.
Sanatorium poszpitalne – koszty
Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym jest bezpłatne. ZUS lub NFZ w zależności od jednostki kierującej pokrywa całkowite koszty:
- leczenia i zabiegów,
- opieki lekarskiej i pielęgniarskiej,
- wyżywienia,
- zakwaterowania.
Uzdrowiskowe leczenie szpitalne realizowane jest w zakresie zwolnienia lekarskiego, dzięki temu pacjent nie musi korzystać z urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego. Zwolnienie wystawia szpital uzdrowiskowy.
Reklama
Szpital uzdrowiskowy – ile trwa turnus?
Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym trwa zazwyczaj 21 dni. Jednak możliwe jest wydłużenie pobytu pacjenta jeśli jego stan tego wymaga. Kierowany jest wtedy wniosek świadczeniodawcy do wojewódzkiego oddziału NFZ.
Szpitale uzdrowiskowe oferują minimum 3 zabiegi dziennie, które wykonywane są przez 6 dni w tygodniu. Są one dobierane indywidualnie do konkretnego schorzenia.
Autor: Dominika Rusek