Co zabrać do sanatorium - wiosną, latem, jesienią i zimą?

Skierowanie do sanatorium, pieniądze, ciepłe ubrania, sukienka na dancing, strój kąpielowy, stopery do uszu… Co zabrać do sanatorium, żeby dobrze i bezstresowo spędzić długo oczekiwany wyjazd? Co zabrać do sanatorium zimą, a co latem lub jesienią? Co zabrać do sanatorium nad morze, a co w góry?
 

Co zabrać do sanatorium – jakie dokumenty?

Co zabrać do sanatorium? W pierwszej kolejności – dokumenty. Bez dokumentów w Polsce, jak wiadomo, wciąż daleko się nie zajedzie. Podstawą jest skierowanie do sanatorium, bez którego nie zostaniemy przyjęci do ośrodka. Oczywiście, należy mieć ze sobą dowód tożsamości.

Co zabrać ze sobą do sanatorium ponadto? Jeśli wyjazd jest dofinansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, trzeba mieć ze sobą potwierdzenie podlegania ubezpieczeniom zdrowotnym. Nie są bezwzględnie w każdej sytuacji wymagane wyniki badań, ale w zdecydowanej większości przypadków dobrze jest je ze sobą mieć dla lepszej oceny naszego stanu zdrowia przez personel ośrodka.

 

Reklama

Co zabrać do sanatorium – ile pieniędzy?

Wyjazd do sanatorium wiąże się oczywiście nie tylko z formalnościami, ale też częściową odpłatnością. Pamiętajmy zatem, pytając co zabrać do sanatorium – ZUS pokrywa koszty zabiegów leczniczych, ale nie opłaca zakwaterowania oraz wyżywienia. Dlatego do sanatorium należy bezwzględnie zabrać pieniądze.

Stawki są odgórnie ustalone przez Ministerstwo Zdrowia. W sezonie letnim (od 1 maja do 30 września), w zależności od standardu pokoju zapłacimy za każdy dzień pobytu od 10,50 zł (pokój wieloosobowy bez łazienki) do 36,10 zł  („jedynka” z łazienką). Do tego należy doliczyć ewentualne opłaty klimatyczne. Same koszty zakwaterowania mogą więc sięgnąć nawet około 700-800 zł za turnus. Do tego należy doliczyć środki na wszelkie dodatkowe rozrywki, jakie oferują miejscowości uzdrowiskowe.

 

Co zabrać do sanatorium – praktyczne akcesoria

Pamiętajmy, że poza domem spędzimy szmat czasu. Co zabrać do sanatorium na 3 tygodnie – bo tyle właśnie trwa typowy wyjazd – poza dokumentami i pieniędzmi? Sanatorium to kąpiele, masaże i inne tego typu zabiegi. Dlatego w większości przypadków przyda się strój kąpielowy, czepek, klapki i podobne akcesoria. Warto przed wyjazdem dowiedzieć się, jakie sprzęty są dostępne na miejscu i w zależności od tego dołożyć, lub odjąć sobie bagażu (zapytajmy, czy w sanatorium dostępne będą: czajnik, żelazko, suszarka itd.).
 

 

Co zabrać do sanatorium zimą?

Co zabrać do sanatorium zimą? Kierujmy się zdrowym rozsądkiem i doświadczeniem życiowym. W zależności od pory roku i położenia sanatorium (góry, morze itd.) dobieramy adekwatny komplet ubrań. Zimą potrzebować będziemy oczywiście ciepłej odzieży wierzchniej i do założenia pod kurtkę.

Zwłaszcza wyjeżdżając zimą do sanatorium w górach, zadbajmy o odpowiednie obuwie, które przyda się nawet w czasie krótkich spacerów po uzdrowisku – ciepłe, nieprzemakalne i oddychające zarazem, z membraną (typu Gore-tex lub podobne), na dobrej podeszwie (typu Vibram lub podobne). Pamiętajmy, że zimy w górach są chłodniejsze i bardziej śnieżne, niż na nizinach.
 

Co zabrać do sanatorium jesienią?

A co zabrać do sanatorium jesienią lub latem? W górach już jesienią może spaść śnieg, a temperatury w nocy osiągać wartości ujemne. Zatem od września do kwietnia a nawet maja należy się liczyć z tym, że potrzebne będą naprawdę ciepłe ubrania. Zresztą nawet latem do sanatorium nie wybieramy się jedynie z jednym ciepłym swetrem. Zwłaszcza w górach i nad morzem może się przydać nieprzemakalna i chroniąca przed silnym wiatrem kurtka. O każdej porze roku istotne jest też wygodne obuwie. Możliwe, że w czasie 3-tygodniowego turnusu przejdziemy więcej kilometrów, niż przez cały rok.

 

Reklama

Sanatorium – co zabrać, żeby… nie zwariować

Z rzeczy może nieoczywistych, ale przydatnych w praktyce: jeśli wiemy, że zostaniemy zakwaterowani w pokoju wieloosobowym, przydać mogą się stopery do uszu (współlokator chrapiący), albo klapki na oczy do snu (współlokator prowadzący nocny tryb życia). Brak odpowiedniego wyposażenia, w połączeniu ze słabym systemem nerwowym, może skutkować tym, że długo wyczekiwany wyjazd okaże się koszmarem.

Co należy zabrać do sanatorium jeszcze? Dorosłym nie należy tego tłumaczyć, ale jeśli ktoś dopuszcza myśl, że w czasie turnusu może dojść do cielesnych uniesień, warto się zawczasu ubezpieczyć, zabierając paczkę prezerwatyw. Oczywiście, oprócz wspomnianego wyżej zestawu ubrań ciepłych i praktycznych, warto mieć ze sobą przynajmniej jeden (albo więcej) zestaw wyjściowy – na wieczorny dancing, na spacer po deptaku i na miłą kolację.
 

Autor: Piotr Brzózka

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej