Ciechocinek
Uzdrowisko Ciechocinek to miejsce kultowe i symbol wypoczynku sanatoryjnego. Od blisko 200 lat kojarzone ze zdrowotnymi solankami jak żadne inne w Polsce, uwiecznione w licznych utworach kultury popularnej. W rzeczywistości to około 30 sanatoriów w uzdrowisku Ciechocinek, miejscowości leżącej w województwie kujawsko-pomorskim. Zobacz, jakie choroby można leczyć w Ciechocinku, jak do niego dojechać i jakie atrakcje poza kąpielami oferuje.
Uzdrowisko Ciechocinek – przyjazny klimat
Uzdrowisko Ciechocinek oferuje kuracjuszom bardzo łagodny klimat, dlatego polecane jest w szczególności dla osób, które są wrażliwe na zmiany pogody i mają problemy z aklimatyzacją w nowym miejscu. Lokalny klimat uzdrowiska charakteryzuje się wysoką przeciętną temperaturą w ciągu roku (7,9 stopni Celsjusza), stosunkowo dużym nasłonecznieniem (prawie 1500 godzin w skali roku), niewielką sumą opadów, niewielką wilgotnością i słabymi wiatrami. Dni z tak zwanym komfortem klimatycznym stanowią 41% wszystkich dni w ciągu roku.
Zdrowotna solanka
Siłą sanatoriów Ciechocinka, jak i całego miasta są złoża solanek cieplniczych, bogate w chlorek sodu, wapń, magnez, żelazo, jod, brom i wolny siarkowodór. Mają one temperaturę od 8 do 37 stopni Celsjusza, a stopień ich zasolenia waha się od 0,19 do 6,43 procent. Pierwszą solankę odwiercono w Ciechocinku w 1841 roku, a do dzisiaj odwiertów wykonano 19. – Ciechocińska solanka ma dobroczynne właściwości dla skóry, kości i organów wewnętrznych. Polecana jest nawet dzieciom, zwłaszcza tym cierpiącym na częste i przewlekłe infekcje dróg oddechowych – mówi Mariusz Krupa, miłośnik Ciechocinka, Członek Stowarzyszenia „MY Ciechocinek”.
Lecznicze kąpiele w Ciechocinku
Solanki z uzdrowiska Ciechocinek wykorzystywane są do kąpieli leczniczych, w czasie których organizm człowieka poddawany jest działaniu chemicznemu, termicznemu i hydrostatycznemu. Wodę z solanek można też wykorzystywać do inhalacji, irygacji oraz picia - woda ze źródła nr 19 jest butelkowana i sprzedawana jako woda mineralna „Krystyna”.
http://uzdrowiska.easysoftware.pl/picture/1054,400,0,1,ciechocinek-5-.jpg
http://uzdrowiska.easysoftware.pl/picture/1053,400,0,1,ciechocinek-4-.jpg
http://uzdrowiska.easysoftware.pl/picture/1051,400,0,1,ciechocinek-3-.jpg
http://uzdrowiska.easysoftware.pl/picture/1050,400,0,1,ciechocinek-2-.jpg
http://uzdrowiska.easysoftware.pl/picture/1049,400,0,1,ciechocinek-1-.jpg
Kierunki lecznicze w uzdrowisku Ciechocinek
Zgodnie z informacjami podawanymi przez Ministerstwo Zdrowia, lecznictwo w uzdrowisku Ciechocinek jest ukierunkowane w stronę następujących schorzeń:
-
ortopedyczno-urazowych,
-
układu nerwowego,
-
reumatologicznych,
-
kardiologicznych i związanych z nadciśnieniem,
-
naczyń obwodowych,
-
górnych dróg oddechowych,
-
cukrzycy,
-
otyłości,
-
osteoporozy,
-
chorób kobiecych.
Sanatorium w Ciechocinku – placówki
Choć utarło się mówić w liczbie pojedynczej – sanatorium Ciechocinek, w rzeczywistości w uzdrowisku funkcjonuje około 30 obiektów sanatoryjnych. Wymienić wśród nich można między innymi:
-
Sanatorium Ciechocinek – Wrzos,
-
Sanatorium Ciechocinek – ZNP, czyli sanatorium Związku Nauczycielstwa Polskiego,
-
Sanatorium Ciechocinek – Ruch.
Sanatorium Ciechocinek z dofinansowaniem NFZ
W sanatoriach Ciechocinka można odpocząć i leczyć się korzystając z dofinansowania Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega pomoc Funduszu? Pacjent, który trafia do sanatorium ze skierowaniem z NFZ, nie ponosi kosztów zabiegów i kuracji. Płaci natomiast za zakwaterowanie
i wyżywienie. Wysokość tych opłat jest odgórnie regulowana przez Ministerstwo Zdrowia. Ceny są różne w zależności od sezonu – wyższe od 1 maja do 30 września i niższe od 1 października do 30 kwietnia.
Jak dojechać do Ciechocinka?
Uzdrowisko Ciechocinek jest położone w województwie kujawsko-pomorskim, nad Wisłą, nieopodal Torunia. Miasto ma charakter typowo uzdrowiskowy, nie ma w nim przemysłu, są za to sanatoria, szpitale hotele, restauracje i cała infrastruktura nastawiona na obsługę kuracjuszy.
Od 2013 roku dojazd samochodem do Ciechocinka stał się niemal bezproblemowy, oddano wówczas do użytku 45-kilometrowy odcinek autostrady A1, łączący Toruń z Włocławkiem. Do uzdrowiska, które położone jest nieopodal tej trasy, zjeżdżamy na węźle o nazwie - jak łatwo się domyślić – Ciechocinek. Korzystając z połączeń autobusowych, do uzdrowiska można się dostać między innymi z Warszawy, Łodzi, Gdańska i Gdyni, odległego Zakopanego i pobliskich: Torunia, Bydgoszczy, Włocławka, Inowrocławia, Aleksandrowa Kujawskiego.
Uzdrowisko Ciechocinek jeszcze w XIX wieku zyskało połączenie kolejowe, które zresztą przyczyniło się do rozwoju miasta, jednak od kilku lat pociągi nie docierają do tej miejscowości.
Historia uzdrowiska Ciechocinek
Historia obecnego uzdrowiska sięga prawdopodobnie VIII lub IX wieku. Zakłada się, że właśnie wtedy na terenach obecnego Ciechocinka powstała prasłowiańska osada Słońsk.
W późniejszych wiekach, już w czasie istnienia państwowości polskiej, w Słońsku powstały warzelnie soli. Osada została prawdopodobnie zniszczona przez powódź w XIII wieku. Mała mieścina Ciechocinek, zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie, zaczęła rozkwitać na przełomie XVI i XVII wieku wraz z napływem niderlandzkich osadników.
Duże źródła solanki odkryto tuż po I zaborze Polski – poszukiwania nowych złóż rozpoczęto po zagarnięciu przez Austrię żup solnych w Wieliczce i Bochni. Pierwsze dwie tężnie powstały w latach 1824-29, w czasie, gdy Ciechocinek wchodził w skład Królestwa Polskiego. W 1830 roku w Ciechocinku powstała pierwsza warzelnia, aczkolwiek w jej uruchomieniu przeszkodził wybuch powstania. Sześć lat później miejscowe solanki zaczęto wykorzystywać w celach leczniczych, do miejscowości przybyli pierwsi kuracjusze i tak zrodziło się uzdrowisko Ciechocinek. Pod koniec XIX wieku uzdrowisko stało się największą i najmodniejszą tego typu miejscowością w Polsce.
Zabytki i atrakcje w Ciechocinku
Odpoczywając warto zobaczyć atrakcje, które oferuje miasto. Wymienić wśród nich można między innymi:
-
Słynny park Zdrojowy z pijalnią wód w pawilonie projektu Edwarda Cichockiego z 1880 roku, fontanną Jaś i Małgosia oraz muszlą koncertową w stylu zakopiańskim,
-
Tężnie autorstwa Jakuba Graffa
-
Neogotycki kościół św. Piotr i Pawła z lat 90. XIX wieku,
-
Cerkiew pod wezwaniem Michała Archanioła z 1894 roku.
- W wielu miejscach Uzdrowiska można podziwiać elementy XIX wiecznej architektury uzdrowiskowej, kolorowe fontanny, piękne deptaki, dywany kwiatowe, pałacyk prezydenta czy infrastrukturę uzdrowiskową. Popularne wśród kuracjuszy są również potańcówki popołudniowe zwane „fajfami” oraz spacery po parkach, jak i dalej, nad brzeg Wisły – mówi Krupa.
Sławy i przedmieścia Warszawy
Już w drugiej połowie XIX wieku wielu mieszkańców Warszawy odwiedzało Ciechocinek drogą rzeczną. Właśnie dlatego mówi się że ciechocińskie uzdrowisko to wypoczynkowe „przedmieście Warszawy”.
Ciechocinek przez lata gromadził sławy polskiego kina, teatru, opery, literatury czy sportu. – Bywali tu m.in. Adolf Dymsza, Hanka Bielicka, Ryszard Kapuściński, Jerzy Waldorff, Władysław Komar
i Kazimierz Górski – podkreśla Krupa.
Kilka lat temu część ciechocińskiego deptaka została poświęcona sławnym osobom. – Swoje tabliczki mają tu m.in. Irena Szewińska, Janusz Majewski, Kazimierz Kowalski, Maryla Rodowicz, Maciej Stuhr czy Zbigniew Boniek – wymienia Krupa i dodaje: - Ciechocinkowi przez lata zadedykowano szereg piosenek, opowiadań i filmów. Najsłynniejszym i relatywnie nowym filmem z 2015 r., który opowiada
o Ciechocinku są „Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” Janusza Majewskiego. Co roku latem odbywają się tu liczne festiwale, m.in. operowy i muzyczny prezentujący kulturę Romów.
Zobacz też inne uzdrowiska w woj. kujawsko-pomorskim:
Reklama
Najlepsze sanatoria w tym uzdrowisku
Reklama
Znajdź najlepsze
sanatorium dla siebie.
Reklama