Ciechocinek

27 obiektów sanatoryjnych
Ciechocinek
Bank Wizerunku Uzdrowisk Polskich, Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP

Uzdrowisko Ciechocinek to miejsce kultowe i symbol wypoczynku sanatoryjnego. Od blisko 200 lat kojarzone ze zdrowotnymi solankami jak żadne inne w Polsce, uwiecznione w licznych utworach kultury popularnej. W rzeczywistości to około 30 sanatoriów w uzdrowisku Ciechocinek, miejscowości leżącej w województwie kujawsko-pomorskim. Zobacz, jakie choroby można leczyć w Ciechocinku, jak do niego dojechać i jakie atrakcje poza kąpielami oferuje.

 

Uzdrowisko Ciechocinek – przyjazny klimat

Uzdrowisko Ciechocinek oferuje kuracjuszom bardzo łagodny klimat, dlatego polecane jest w szczególności dla osób, które są wrażliwe na zmiany pogody i mają problemy z aklimatyzacją w nowym miejscu. Lokalny klimat uzdrowiska charakteryzuje się wysoką przeciętną temperaturą w ciągu roku (7,9 stopni Celsjusza), stosunkowo dużym nasłonecznieniem (prawie 1500 godzin w skali roku), niewielką sumą opadów, niewielką wilgotnością i słabymi wiatrami. Dni z tak zwanym komfortem klimatycznym stanowią 41% wszystkich dni w ciągu roku.

 

Zdrowotna solanka

Siłą sanatoriów Ciechocinka, jak i całego miasta są złoża solanek cieplniczych, bogate w chlorek sodu, wapń, magnez, żelazo, jod, brom i wolny siarkowodór. Mają one temperaturę od 8 do 37 stopni Celsjusza, a stopień ich zasolenia waha się od 0,19 do 6,43 procent. Pierwszą solankę odwiercono w Ciechocinku w 1841 roku, a do dzisiaj odwiertów wykonano 19. – Ciechocińska solanka ma dobroczynne właściwości dla skóry, kości i organów wewnętrznych. Polecana jest nawet dzieciom, zwłaszcza tym cierpiącym na częste i przewlekłe infekcje dróg oddechowych – mówi Mariusz Krupa, miłośnik Ciechocinka, Członek Stowarzyszenia „MY Ciechocinek”.

 

Lecznicze kąpiele w Ciechocinku

Solanki z uzdrowiska Ciechocinek wykorzystywane są do kąpieli leczniczych, w czasie których organizm człowieka poddawany jest działaniu chemicznemu, termicznemu i hydrostatycznemu. Wodę z solanek można też wykorzystywać do inhalacji, irygacji oraz picia - woda ze źródła nr 19 jest butelkowana i sprzedawana jako woda mineralna „Krystyna”.

http://uzdrowiska.easysoftware.pl/picture/1054,400,0,1,ciechocinek-5-.jpg

http://uzdrowiska.easysoftware.pl/picture/1053,400,0,1,ciechocinek-4-.jpg

http://uzdrowiska.easysoftware.pl/picture/1051,400,0,1,ciechocinek-3-.jpg

http://uzdrowiska.easysoftware.pl/picture/1050,400,0,1,ciechocinek-2-.jpg

http://uzdrowiska.easysoftware.pl/picture/1049,400,0,1,ciechocinek-1-.jpg

 

Kierunki lecznicze w uzdrowisku Ciechocinek

Zgodnie z informacjami podawanymi przez Ministerstwo Zdrowia, lecznictwo w uzdrowisku Ciechocinek jest ukierunkowane w stronę następujących schorzeń:

 • ortopedyczno-urazowych,

 • układu nerwowego,

 • reumatologicznych,

 • kardiologicznych i związanych z nadciśnieniem,

 • naczyń obwodowych,

 • górnych dróg oddechowych,

 • cukrzycy,

 • otyłości,

 • osteoporozy,

 • chorób kobiecych.

Sanatorium w Ciechocinku – placówki

Choć utarło się mówić w liczbie pojedynczej – sanatorium Ciechocinek, w rzeczywistości w uzdrowisku funkcjonuje około 30 obiektów sanatoryjnych. Wymienić wśród nich można między innymi:

Sanatorium Ciechocinek z dofinansowaniem NFZ

W sanatoriach Ciechocinka można odpocząć i leczyć się korzystając z dofinansowania Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega pomoc Funduszu? Pacjent, który trafia do sanatorium ze skierowaniem z NFZ, nie ponosi kosztów zabiegów i kuracji. Płaci natomiast za zakwaterowanie
i wyżywienie. Wysokość tych opłat jest odgórnie regulowana przez Ministerstwo Zdrowia. Ceny są różne w zależności od sezonu – wyższe od 1 maja do 30 września i niższe od 1 października do 30 kwietnia.

 

Jak dojechać do Ciechocinka?

Uzdrowisko Ciechocinek  jest położone w województwie kujawsko-pomorskim, nad Wisłą, nieopodal Torunia. Miasto ma charakter typowo uzdrowiskowy, nie ma w nim przemysłu, są za to sanatoria, szpitale hotele, restauracje i cała infrastruktura nastawiona na obsługę kuracjuszy.

Od 2013 roku dojazd samochodem do Ciechocinka stał się niemal bezproblemowy, oddano wówczas do użytku 45-kilometrowy odcinek autostrady A1, łączący Toruń z Włocławkiem. Do uzdrowiska, które położone jest nieopodal tej trasy, zjeżdżamy na węźle o nazwie - jak łatwo się domyślić – Ciechocinek. Korzystając z połączeń autobusowych, do uzdrowiska można się dostać między innymi z Warszawy, Łodzi, Gdańska i Gdyni, odległego Zakopanego i pobliskich: Torunia, Bydgoszczy, Włocławka, Inowrocławia, Aleksandrowa Kujawskiego.

Uzdrowisko Ciechocinek jeszcze w XIX wieku zyskało połączenie kolejowe, które zresztą przyczyniło się do rozwoju miasta, jednak od kilku lat pociągi nie docierają do tej miejscowości.

 

Historia uzdrowiska Ciechocinek

Historia obecnego uzdrowiska sięga prawdopodobnie VIII lub IX wieku. Zakłada się, że właśnie wtedy na terenach obecnego Ciechocinka powstała prasłowiańska osada Słońsk.
W późniejszych wiekach, już w czasie istnienia państwowości polskiej, w Słońsku powstały warzelnie soli. Osada została prawdopodobnie zniszczona przez powódź w XIII wieku. Mała mieścina Ciechocinek, zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie, zaczęła rozkwitać na przełomie XVI i XVII wieku wraz z napływem niderlandzkich osadników.

Duże źródła solanki odkryto tuż po I zaborze Polski – poszukiwania nowych złóż rozpoczęto po zagarnięciu przez Austrię żup solnych w Wieliczce i Bochni. Pierwsze dwie tężnie powstały w latach 1824-29, w czasie, gdy Ciechocinek wchodził w skład Królestwa Polskiego. W 1830 roku w Ciechocinku powstała pierwsza warzelnia, aczkolwiek w jej uruchomieniu przeszkodził wybuch powstania. Sześć lat później miejscowe solanki zaczęto wykorzystywać w celach leczniczych, do miejscowości przybyli pierwsi kuracjusze i tak zrodziło się uzdrowisko Ciechocinek. Pod koniec XIX wieku uzdrowisko stało się największą i najmodniejszą tego typu miejscowością w Polsce.

 

Zabytki i atrakcje w Ciechocinku

Odpoczywając warto zobaczyć atrakcje, które oferuje miasto. Wymienić wśród nich można między innymi:

 • Słynny park Zdrojowy z pijalnią wód w pawilonie projektu Edwarda Cichockiego z 1880 roku, fontanną Jaś i Małgosia oraz muszlą koncertową w stylu zakopiańskim,

 • Tężnie autorstwa Jakuba Graffa

 • Neogotycki kościół św. Piotr i Pawła z lat 90. XIX wieku,

 • Cerkiew pod wezwaniem Michała Archanioła z 1894 roku.

- W wielu miejscach Uzdrowiska można podziwiać elementy XIX wiecznej architektury uzdrowiskowej, kolorowe fontanny, piękne deptaki, dywany kwiatowe, pałacyk prezydenta czy infrastrukturę uzdrowiskową. Popularne wśród kuracjuszy są również potańcówki popołudniowe zwane „fajfami” oraz spacery po parkach, jak i dalej, nad brzeg Wisły – mówi Krupa.

 

Sławy i przedmieścia Warszawy

Już w drugiej połowie XIX wieku wielu mieszkańców Warszawy odwiedzało Ciechocinek drogą rzeczną. Właśnie dlatego mówi się że ciechocińskie uzdrowisko to wypoczynkowe „przedmieście Warszawy”.

Ciechocinek przez lata gromadził sławy polskiego kina, teatru, opery, literatury czy sportu. – Bywali tu m.in. Adolf Dymsza, Hanka Bielicka, Ryszard Kapuściński, Jerzy Waldorff, Władysław Komar
i Kazimierz Górski – podkreśla Krupa.

Kilka lat temu część ciechocińskiego deptaka została poświęcona sławnym osobom. – Swoje tabliczki mają tu m.in. Irena Szewińska, Janusz Majewski, Kazimierz Kowalski, Maryla Rodowicz, Maciej Stuhr czy Zbigniew Boniek – wymienia Krupa i dodaje: - Ciechocinkowi przez lata zadedykowano szereg piosenek, opowiadań i filmów. Najsłynniejszym i relatywnie nowym filmem z 2015 r., który opowiada
o Ciechocinku są „Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” Janusza Majewskiego. Co roku latem odbywają się tu liczne festiwale, m.in. operowy i muzyczny prezentujący kulturę Romów.

 

Zobacz też inne uzdrowiska w woj. kujawsko-pomorskim:

 

 

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej