Inowrocław

4 obiektów sanatoryjnych
Inowrocław
foto: CC

Sanatorium Inowrocław jest uzdrowiskiem nizinnym, bogatym w złoża solne, dlatego głównymi surowcami uzdrowiskowymi w sanatoriach w Inowrocławiu są solanki i borowiny. Pobyt w sanatorium w Inowrocławiu powinny zaplanować osoby cierpiące na choroby narządu ruchu, układu oddechowego, choroby układu krążenia czy z problemami z przemianą materii. Przeczytaj o właściwościach leczniczych, atrakcjach i tężniach w uzdrowisku Inowrocław.

Sanatorium Inowrocław

Sanatorium Inowrocław leży w województwie kujawsko-pomorskim, na Równinie Inowrocławskiej. Występują tu liczne złoża solne, dlatego o Inowrocławiu mówi się, że jest „miastem na soli”. Właśnie złoża solne są podstawą zabiegów w większości sanatoriów w Inowrocławiu. Miasto według badań WHO z 2016 r. słynie także z najczystszego powietrza w całej Polsce.

Inowrocław rozpoczął działalność uzdrowiskową już w 1876 roku. Pierwsze zabiegi, z których mogli korzystać kuracjusze to kuracje kąpielowe. Od samego początku na terenie sanatorium Inowrocław szczególną uwagę poświęcano także leczeniu dzieci.

W dwudziestoleciu międzywojennym sanatorium Inowrocław uruchomiło zakład przyrodoleczniczy, a na jego terenie rozpoczęła się eksploatacja lokalnych złóż borowinowych.

Reklama

Uzdrowisko Inowrocław – właściwości lecznicze

Jak widać właściwości lecznicze uzdrowiska Inowrocław znane były już od lat. Ze względu na jego położenie i umiarkowany klimat, determinowany złożami solnymi, kuracjusze chętnie go odwiedzają. To teren bogaty nie tylko w złoża solne, ale także borowiny. W sanatoriach w Inowrocławiu wykorzystuje się także wody, które pochodzą z procesu ługowania złóż soli kamiennej, stosowane są w celu leczeniu chorób dróg żółciowych.

Sanatorium Inowrocław - uzdrowisko, Park Solankowy, solanki

 

Sanatoria w Inowrocławiu

Na terenie uzdrowiska Inowrocław możemy skorzystać z usług pięciu sanatoriów:

Sanatoria w Inowrocławiu specjalizują się w leczeniu chorób narządu ruchu – schorzeń reumatologicznych, zapaleń stawów czy zwyrodnień stawów i kości, chorób układu oddechowego – astmy, nieżytów górnych dróg oddechowych, chorób układu krążenia – choroby niedokrwiennej, nadciśnienia, chorób neurologicznych – udarów mózgu, rwy kulszowej czy stwardnienia rozsianego, a także problemów z przemianą materii – otyłości, chorób układu krążenia czy naczyń obwodowych.

Wśród zabiegów oferowanych w sanatoriach w uzdrowisku Inowrocław warto wymienić krioterapię; hydroterapię – w szczególności kąpiele lecznicze: kąpiele solankowe, kąpiele kwasowęglowe, kąpiele perełkowe; inhalacje; i zabiegi balneologiczne takie jak okłady borowinowe.

Solanki Inowrocław

W części uzdrowiskowej miasta - Parku Solankowym, położonym w zachodniej części Inowrocławia panuje mikroklimat, determinowany terenami solankowymi.

Inowrocław powinny więc odwiedzić szczególnie osoby z chorobami układu oddechowego czy układu krążenia. Park Solankowy ma powierzchnię prawie 85 hektarów, znajdują się tu wszystkie obiekty uzdrowiskowe a także tężnia solankowa i pijalnia wód oraz termy.

Inowrocławska terma to obiekt składający się z części wewnętrznej i zewnętrznej. W części wewnętrznej znajduje się wanna do hydromasażu oraz wejście do basenu (obiekt jest dostosowany do osób niepełnosprawnych). W części wewnętrznej basenu jest strefa dla małych dzieci, strefa nauki do pływania i basen rekreacyjny.

W Parku Solankowym skorzystamy także z wielu dodatkowych atrakcji – mieszczą się tu korty tenisowe, letni teatr park linowy, siłownia w plenerze, ścieżki dla rowerzystów i rolkarzy, czy place zabaw dla dzieci. Ze względu na walory estetyczne to także świetne miejsce do relaksujących spacerów. Znajdziemy w nim wiele pomników i ogrody zapachowe. Na terenie Parku Solankowego co roku rozkwita ponad 100 tysięcy sadzonek kwiatów, tworzących przepiękne widoki, jest tutaj także ponad 5 tysięcy starych drzew, wiele z nich otrzymało miano pomników przyrody.

W parku znajdują się też dwa stawy, nad którymi można się opalać lub skorzystać z miejsca do zrobienia plenerowego grilla

Spacerując po Parku Solankowym warto zobaczyć Ogrody Papieskie, stworzone na wzór ogrodów watykańskich, nawiązujące do nich elementy to m.in. geometryczne trawniki, geometryczny ogród włoski czy barokowy krzyż, który wytycza żywopłot. Inowrocław - tężnie

W zachodniej części Parku Solankowego w 2001 roku zbudowano tężnie solankowe. To największa z atrakcji, a jednocześnie także podstawa kuracyjna Inowrocławia. Tężnia solankowa w Inowrocławiu ma charakterystyczny kształt – to połączone ze sobą wieloboki o wysokości 9 metrów i 300 metrach długości, na ich szczycie znajduje się taras widokowy, w którego widać panoramę Parku Solankowego.

Charakterystyczny obiekt wykorzystuje solankę do naturalnego generowania aerozolu leczniczego, który tworzy się w procesie spływania solanki po tarninie, którą wyłożone są ściany tężni. Wdychanie powietrza w pobliżu tężni solankowej w Inowrocławiu wpływa kojąco na drogi oddechowe i obniża ciśnienie. Zasięg jej oddziaływania szacuje się na około 300 metrów, a zalecana minimalna odległość podczas przebywania na terenie to 30 metrów od tężni (nie dłużej niż 30 minut).

Inowrocław – atrakcje dodatkowe

W Inowrocławiu znajdziemy też sporo ciekawych miejsc i budynków wartych obejrzenia. Najstarszym i najcenniejszym zabytkiem jest romański kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Biskupa Antoniego Laubitza 9. Powstanie budowli szacuje się na koniec XII wieku. W 1834 roku kościół spłonął i przez wiele lat nie pełnił swojej roli, mieszkańcy nazywali do Kościołem Ruiną, odbudowano go dopiero w 19001 roku.

Kolejnym średniowiecznym kościołem w Inowrocławiu jest późnogotycka fara pw. św. Mikołaja przy ul. Ks. Bogdana Gordona 4. Trzynawową świątynię wielokrotnie przebudowywano.

W Inowrocławiu znajdziemy także wiele zabytkowych domów o znaczeniu historycznym. Warto wspomnieć z pewnością o budynku stojącym przy ulicy Kościuszki 19, w miejscu średniowiecznej ważnicy, do dziś zachowała się w nim gotycka dwukomorowa piwnica. Z kolei najstarszym budynkiem zachowanym w całości jest dom stojący przy placu Klasztornym 6. Mieściła się tu kiedyś siedziba starostwa oraz Banku Ludowego.

Reklama

Inowrocław - SPA w sanatoriach

Sanatorium Uzdrowiskowe "Przy Tężni" im. dr Józefa Krzymińskiego oferuje swoim gościom zabiegi SPA. Na jego terenie można skorzystać z kąpieli solnych oraz masażu kamieniami.

Autor: Karolina Warchoł

Zobacz też inne uzdrowiska w woj. kujawsko-pomorskim:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej