Pora na relaks: tężnie solankowe
Inhalacje w tężniach solankowych dostarczają wiele niezbędnych mikroelementów i wspomagają leczenie różnych chorób. Dowiedz się, co możesz zyskać wdychając jod, brom, magnez, wapń, potas, żelazo i sód. Jak korzystać z tężni i gdzie warto się wybrać?
Tężnie solankowe - kiedyś i dziś
„Sól na wagę złota”, to powiedzenie jest zapewne blisko mieszkańcom Kujaw, które na przełomie II i IV wieku słynęły z wydobywania soli kamiennej i… tężni solankowych. Z tego okresu pochodzą pozostałości najstarszej w Europie tężni solankowych, odkrytej 3 lata temu w Inowrocławiu. Tężnia ta miała powierzchnię około 200 m kw. i była zbudowana podobnie, jak współczesne tężnie: platforma, na niej specjalna konstrukcja z drewna i tarniny, na którą wylewana jest roztwór solankowy, który ścieka, odparowuje i trafia do nozdrzy kuracjuszy. Drewniane elementy konstrukcji tej najstarszej europejskiej tężni nie przetrwały do dziś, ale za to zachowały się naczynia, w których przenoszono solankę.
Reklama
Tężnie solankowe - w sanatorium
Współczesna moda na kuracje w tężniach solankowych sięga XIX wieku. Najstarszą i największą tężnią działającą w Polsce znajduje się w Ciechocinku. Co roku tysiące i setki kuracjuszy odwiedza tężnie w Inowrocławiu, Grudziądzu, Konstancinie-Zdroju, Rabce-Zdroju, Busku-Zdroju czy Białce Tatrzańskiej. Jeszcze do niedawna tężnie solankowe można było znaleźć przede wszystkim w tradycyjnych uzdrowiskach. Obecne coraz częściej znajdują się w ofercie ośrodków wypoczynkowych i SPA.
Tężnie solankowe - jak działają?
Współczesne tężnie zbudowane są z drewna iglastego i cienkich gałązek (zazwyczaj brzozowych). Wyposażone są w specjalne pompy, które rozprowadzają solankę po wiciach, dzięki czemu w powietrzu wytwarza się aerozol bogaty w cenne mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód.
Podczas pobytu w tężni mamy okazję przebywać w podobnym mikroklimacie, co w uzdrowiskach nadmorskich. W ciągu 1 godziny wdychania aerozolu solankowego przyswajamy taką ilość jodu, jak podczas 3 dni plażowania. Jak jod działa na nasz organizm? Przede wszystkim: reguluje prawidłowe działanie tarczycy. Inhalacje z jodem są także wskazane dla osób cierpiących na choroby górnego układu oddechowego, gdyż jod powoduje rozrzedzanie śluzu.
Tężnie solankowe - na jakie choroby?
Korzystając z tężni solankowej odciążamy także pracę naszych nerek i wątroby, przyczyniamy się także do wzmocnienia układu odpornościowego. Magnez i miedź zawarte w solankowym aerozolu poprawiają przemianę materii, a selen oczyszcza nasz organizm z wolnych rodników. Sole, z którymi mamy kontakt w tężni zwalczają także bóle reumatyczne, poprawiając tym samym naszą ogólną kondycję zdrowotną. Lekarze zalecają kurację w tężniach także osobom chorującym na różnego rodzaju alergie, w tym alergie skórne.
Reklama
Tężnie solankowe - przeciwwskazania
Tężnie solankowe niestety nie są dla każdego. Do przeciwwskazań należą niewydolność naczyń wieńcowych serca, świeżo przebyty zawał, podwyższona temperatura, choroby nowotworowe i nadwrażliwość na jony obecne w roztworze solankowym. Dlatego zanim zdecydujesz się na kurację w tężni solankowej, zapytaj najlepiej o radę swojego lekarza pierwszego kontaktu. Dzięki temu, podczas pobytu w tężni zrelaksujesz się i podreperujesz swoje zdrowie.