Masaż twarzy – japoński, limfatyczny, odmładzający. Efekty

Masażystka wykonuje masaż twarzy
źródło: 123RF

Ludzka twarz posiada około 50 mięśni, które z czasem wiotczeją, przez co skóra twarzy więdnie, robi się nierówna oraz wysusza się. Jest jednak sposób żeby opóźnić efekty starzenia się skóry. Jaki? Występują rozmaite odmiany i techniki masażu twarzy, które – jeśli są wykonywane regularnie i w prawidłowy sposób – odmładzają, uelastyczniają, wygładzają, odprężają oraz regenerują twarz. 

Jak wykonywać masaż twarzy?

Masaż twarzy stanowi ważną czynność pielęgnacyjną, ale też korzystnie wpływającą na wygląd skóry oraz ogólne samopoczucie. Umiejętnie i regularnie wykonywany masaż twarzy już po kilku-kilkunastu tygodniach sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna, zyskuje ładniejszy koloryt, a drobne zmarszczki mimiczne spłycają się. 

Na twarzy znajduje się aż około 50 mięśni. Zatem jest co ćwiczyć, masować i relaksować. Bowiem o te mięśnie, jak o każde inne w naszym ciele, trzeba dbać. Najlepiej byłoby gdyby udało się wykonywać masaż codziennie, np. podczas porannej toalety lub wieczorem, po zmyciu makijażu, a przed położeniem się spać. Można postawić na automasaż czyli masaż robiony samodzielnie lub scedować tę czynność na profesjonalistę (np. na kosmetyczkę). Można też połączyć obie metody. 

Jeśli wykonujemy masaż sami na początek lepiej będzie robić go przed lustrem, aby kontrolować ruchy dłoni. Nie powinno się robić takiego masażu na sucho. Zawsze powinniśmy zapewnić dłoniom poślizg np. w postaci kremu, olejku, serum, itp. W ten sposób substancje aktywne z kosmetyków szybciej wnikną w głębsze warstwy naskórka. 

Trzeba pamiętać, że najlepiej masuje się twarz kiedy jest ona oczyszczona, a makijaż zmyty. 

Istnieją różne techniki wykonywania i rodzaje masażu twarzy. Masażem, który przebojem wkroczył do świata Zachodu jest japoński masaż twarzy. Innym rodzajem masażu jest masaż limfatyczny oraz taki, który jest skoncentrowany przede wszystkim na odmładzaniu twarzy (choć takie założenie ma właściwie każdy typ masażu twarzy).

Reklama

Japoński masaż twarzy 

Masaż japoński twarzy to odmiana masażu, która dotarła do nas z Azji. Japonki i Koreanki to kobiety, które słyną z dbałości o wygląd skóry. Jedna z nich, Yukoko Tanaka, opracowała metodę masażu, który według twórczyni tej techniki może odmłodzić wygląd twarzy nawet o 10 lat. Zmarszczki są po nim wyraźnie spłycone, skóra gładka, miła w dotyku, jędrna i rozświetlona. Jednak aby zapewnić twarzy taki efekt trzeba wykonywać masaż precyzyjnie, najlepiej każdego dnia (a nawet dwa razy dziennie: rano i wieczorem).

Na czym polega taki odmładzający masaż twarzy? Na tym, aby umiejętnie naciskać na wybrane miejsca na twarzy i w odpowiedni sposób kierować dłoń po twarzy. Podczas masażu japońskiego Tanaka każdą czynność powtarzamy trzykrotnie. I tak np. brodę masujemy okrężnymi ruchami, zatrzymujemy się w określonych punktach i dociskamy palce w tych miejscach nieco mocniej, następnie wędrujemy do części twarzy znajdującej się nad górną wargą, dalej – do policzków, a następnie do uszu, po czym całymi dłońmi „zjeżdżamy” wzdłuż skroni w kierunku szyi i obojczyków. Masaż skóry wokół oczu polega zaś na dociskaniu i masowaniu punktów umieszczonych pod dolną powieką i nad górną powieką, następnie przesuwamy dłonie w kierunku skroni i schodzimy nimi do szyi i obojczyków, bądź mostka. Masowanie czoła wykonuje się w taki sposób, że układamy palce dłoni na czole i dociskając je do skóry przesuwamy do skroni, a potem wzdłuż bocznej linii twarzy w kierunku szyi oraz obojczyków. 

Można też wybrać się do kosmetologa lub kosmetyczki na masaż twarzy. Japoński sposób masowania przez profesjonalistę składa się z czterech etapów takich jak: relaks, drenaż limfatyczny, lifting (polegający na rozcieraniu i oklepywaniu twarzy) oraz część energetyczna (akupresura).

Co daje japoński masaż twarzy? Efekty, jakie można dostrzec po prawidłowo i systematycznie wykonywanym masażu Tanaka to m.in. młodszy, zdrowszy wygląd skóry twarzy, poprawa krążenia i przepływu limfy, regeneracja naskórka, odprężenie i rozluźnienie mięśni twarzy oraz pozbycie się toksyn i zanieczyszczeń ze skóry.

Czym wyróżnia się masaż limfatyczny twarzy?

Masaż limfatyczny twarzy to inaczej drenaż limfatyczny, który wykonuje się przy użyciu rąk bądź specjalnego przyrządu. Robi się go po to, by oczyścić skórę twarzy z zalegających w niej niepożądanych zabrudzeń, nieczystości, czy toksyn. Dzięki temu masażowi poprawia się krążenie krwi, a limfa sprawniej przepływa. Twarz po takim zabiegu jest przygotowana na to, by odżywcze substancje mogły dotrzeć do głębszych warstw skóry. 

Drenaż limfatyczny można też wykonać, by przyspieszyć wchłanianie się siniaków, obrzęków i krwiaków wywołanych np. jakimś urazem, czy operacją. Dzięki temu zabiegowi zmniejsza się też widoczność cieni i tzw. worków pod oczami. Skóra twarzy po masażu limfatycznym promienieje.

Ten rodzaj masażu zaczyna się od strony mostka, a następnie masażysta przesuwa się w kierunku szyi, twarzy, aż dociera do głowy, która jest masowana na końcu.

Czym charakteryzuje się masaż twarzy odmładzający?

Masaż twarzy odmładzający skórę zawsze należy wykonywać na oczyszczoną, pozbawioną makijażu cerę. Dobrym pomysłem jest także wcześniejsze poddanie skóry peelingowi. Na dłonie nakładamy odpowiednią ilość preparatu, który będziemy wmasowywać w skórę, rozcieramy go i ogrzewamy we wnętrzach dłoni. 

W ramach odmładzającego masażu twarzy możemy wyodrębnić kilka sposobów korzystania z dłoni. Na początek skórę twarzy warto przygotować na masaż poprzez delikatne dotykanie jej i głaskanie całymi dłońmi. Następnie dotyk zamieniamy na opukiwanie twarzy opuszkami palców imitując spadające na skórę krople deszczu. W dalszej kolejności możemy pomasować twarz ruchami okrężnymi, a potem przejść do oklepywania grzbietem dłoni. Po tej czynności warto jeszcze delikatnie poszczypać i pougniatać skórę. Na koniec łagodzimy ruch dłoni i znów wracamy do głaskania twarzy. 

Masaż szyi i dekoltu to pierwszy etap masowania twarzy. Te części ciała podczas masowania twarzy nie mogą być pominięte, zwłaszcza że ślady starzenia się skóry w tych rejonach są bardzo widoczne. Następnie kierując się od dołu twarzy czyli od brody masujemy kolejno pozostałe części twarzy: rejon wokół ust, policzki, nos, skórę wokół oczu (tutaj używamy jedynie dwóch lub nawet jednego palca, operujemy nimi delikatnie, zaczynamy od środka oka i przesuwamy palec nad górną powieką lub wzdłuż linii brwi, a następnie od zewnętrznego kącika oka kierujemy się pod dolną powieką do wewnętrznej części oka), brwi, przestrzeń pomiędzy brwiami i kończymy na czole.

Taki masaż powinien trwać około 10 minut. Warto go wykonywać wklepując przy okazji w skórę ulubiony krem w połączeniu z jakimś przyjemnie pachnącym olejkiem (najlepiej aby był naturalny). Wówczas przy okazji masażu zafundujemy sobie aromaterapię.

Reklama

Jakich efektów można się spodziewać po masażu twarzy?

Jakie rezultaty można osiągnąć wykonując masaż twarzy? Efekty są zależne od tego czy regularnie się masujemy oraz czy robimy to w sposób prawidłowy.Masowanie twarzy poprawia ukrwienie skóry oraz przepływ limfy, sprawia, że cera staje się bardziej sprężysta, gładka i rozświetlona. Masując twarz samodzielnie lub u kosmetyczki gwarantujemy sobie piękniejszy, zdrowszy i młodszy wygląd. Wiele osób uważa, że masaż twarzy na zmarszczki działa w sposób spłycający je. Japonka Tanaka stosując swój autorski program masażu twarzy wręcz zredukowała już istniejące bruzdy. Na pewno też takie masowanie relaksuje i rozluźnia spięte m.in. przez stres mięśnie twarzy oraz z pewnością wpływa odprężająco na cały organizm, nie tylko twarz.

Przeciwwskazania do masażu twarzy także występują. Dla własnego bezpieczeństwa nie powinno się poddawać ani samodzielnie wykonywać masażu twarzy m.in. w następujących stanach i schorzeniach:

Jeśli mamy jakieś wątpliwości związane z bezpieczeństwem masażu twarzy powinniśmy się zwrócić do lekarza prowadzącego oraz skonsultować swoje obawy z osobą, która będzie wykonywała masaż.

Czytaj też:

Bibliografia:

  1. Saeki Chizu, „Sekrety urody japońskich kobiet”, Vital, 2017, ISBN: 9788365846211.
  2. Gugler Christa, „Lifting bez skalpela. Trening mięśni twarzy”, Poligraf, 2014, ISBN: 9788378562399.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Co daje sauna? Właściwości i zalety korzystania z sauny

Więcej

Fototerapia, czyli leczenie światłem - na co pomaga?

Więcej

Lampa kwarcowa w zabiegach leczniczych - jakie ma działanie?

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej