Fototerapia, czyli leczenie światłem - na co pomaga?
Fototerapia to szerokie pojęcie obejmujące leczenie światłem o różnym natężeniu, barwie, itp. Kuracji świetlnej poddają się osoby chorujące m.in. na depresję, schorzenia zwyrodnieniowe, łuszczycę, trądzik, czy osteoporozę. Lampy naświetleniowe pomagają w uśmierzaniu bólu migrenowego, mięśniowego, pourazowego, itp.
Co to jest fototerapia?
Fototerapia nazywana jest inaczej światłolecznictwem i polega na naświetlaniu danej części ciała lub całego ustroju pacjenta leczniczym światłem.
To kuracja przy użyciu specjalistycznego światła: widzialnego, podczerwonego lub nadfioletowego, zależnego od długości emitowanych fal. Źródłem tej metody leczenia może być naturalne podłoże i wówczas mówimy o helioterapii lub sztuczna podwalina, którą określa się jako aktynoterapia (tutaj wykorzystuje się np. lampy sollux oraz lampy kwarcowe).
Leczenie światłem pozytywnie wpływa na cały organizm pobudzając do życia, regenerując, uśmierzając ból, uodparniając, pobudzając przemianę materii, czy korzystnie oddziałując na krążenie krwi. Wskazań do stosowania zabiegów fototerapii jest dużo więcej. Z tego powodu lekarze różnych specjalizacji coraz częściej zlecają taką formę terapii jako samoistną lub dodatkową kurację.
Urządzenia do fototerapii nie są duże, dlatego można ich używać w domu, jeśli lekarz zezwoli na takie rozwiązanie.
Reklama
Na co pomaga fototerapia?
Fototerapia może poszczycić się szerokim wachlarzem zastosowań. Przede wszystkim sprawdza się ona w medycynie, wykorzystuje się ją m.in. do leczenia takich schorzeń jak nadciśnienie tętnicze krwi, niedociśnienie, choroba wieńcowa, osteoporoza, zwyrodnienia kości i stawów, cukrzyca oraz choroby oczu (a w tym m.in. zaćma, jaskra, zez, niedowidzenie).
Lampy o odpowiedniej barwie światła poprawiają samopoczucie, redukują poziom stresu, leczą depresję, zwalczają bezsenność, nerwice, itp.
Dobrze sprawdza się także fototerapia w dermatologii, gdzie używa się jej do zwalczania trądziku, łuszczycy, łysienia, świądu, atopowego zapalenia skóry, itp.
Ponadto widzialnym, wysokoenergetycznym światłem z powodzeniem atakuje się komórki nowotworowe.
Światłolecznictwo charakteryzuje się także właściwościami rozgrzewającymi, przeciwbólowymi (skutecznymi np. w przypadku migren, bólu stawów i mięśni, bólu pourazowego), poprawiającymi ukrwienie, stymulującymi odbudowę tkanek, a także mózg do pracy i obniżającymi napięcie mięśniowe.
Kuracja światłem pomaga w powrocie do zdrowia po ciężkich stanach, takich jak wylew, zawał serca, czy udar.
Nieco innym rodzajem tej kuracji jest fototerapia noworodka, stosowana w sytuacji kiedy maluch urodzi się z lub zarazi się żółtaczką i należy zmniejszyć u niego poziom bilirubiny.
Fototerapią jest także zainteresowana kosmetologia, gdzie korzysta się z dodatnich cech lamp do usuwania niepotrzebnego owłosienia, przebarwień, blizn, itd.
Jak wygląda zabieg?
Przebieg zabiegu jest uzależniony od rodzaju lampy użytej do kuracji, problemu zdrowotnego, który ma być leczony oraz zaleceń lekarskich co do sposobu leczenia. Kolor światła i natężenie jego fal dobiera się do konkretnego przypadku. Również długość trwania zabiegu będzie zależała od leczonego schorzenia: od około 10 minut (kiedy leczeniu poddawane są np. zwyrodnienia kręgosłupa przy użyciu lampy sollux) do około 3 godzin (w przypadku lamp fluorescencyjnych stosowanych np. do leczenia depresji).
Jednorazowy zabieg fototerapeutyczny nie przyniesie efektu. Należy wybrać serię zabiegów aby móc zauważyć poprawę stanu zdrowia. Na taki zabieg powinien skierować pacjenta lekarz.
Fototerapia w domu
W związku z tym, że lampy naświetleniowe są łatwo dostępne, a ceny mniejszych i prostszych modeli nie są zbyt wygórowane, stosowanie ich w domu okazuje się praktycznym rozwiązaniem.
W warunkach domowych najlepiej sprawdzi się lampa sollux, która zaopatrzona jest w różnobarwne filtry.Światło w kolorze czerwonym przeciwdziała m.in. zmęczeniu, przeziębieniu i anemii. Światło żółte z kolei pozytywnie nastraja, znosi niektóre dolegliwości pokarmowe oraz wpływa korzystnie na stan skóry, itp. Światłem pomarańczowym można np. leczyć skurcze mięśni, reumatyzm i wspomagać regenerację organizmu. Barwa fioletowa lampy natomiast działa przeciwbólowo i odprężająco. Kolor niebieski światła m.in. poprawia koncentrację.
Reklama
Przeciwwskazania do fototerapii
Niestety, odnotowano nie tylko korzystny wpływ na zdrowie tego typu zabiegów. Przeciwwskazania do stosowania światłolecznictwa to m.in. padaczka, ciąża, a w niektórych przypadkach także karmienie piersią.Nie powinno się także korzystać z leczenia światłem jeśli przyjmuje się leki fotouczulające.
Wyklucza się użycie fototerapii w przypadku występowania niektórych chorób oczu, czasem w sytuacji istnienia nowotworu złośliwegow organizmie oraz nadczynności tarczycy.
Zabieg nie jest ponadto wskazany kiedy pacjent jest uczulony na światło lub ma świeżą opaleniznę.
Autor: Olga Tomaszwska
Czytaj też:
- Bioptron (chromoterapia) – przeciwwskazania, zastosowanie
- Na czym polega laseroterapia i co leczy? Zabiegi z użyciem lasera
- Laser podczerwony w rehabilitacji - najlepszy sposób na ból
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Najnowsze artykuły
Znajdź najlepsze
sanatorium dla siebie.
Reklama