Masaż kręgosłupa leczniczy i klasyczny. Przeciwwskazania

Fizjoterapeuta masuje kręgosłup pacjentce
źródło: 123RF

Masaż leczniczy kręgosłupa to rodzaj masażu, którym można m.in. wyleczyć ból pleców, pozbyć się zmęczenia i bezsenności, stracić nadprogramowe kilogramy oraz odprężyć. Niestety nie wszyscy mogą korzystać z dobrodziejstw leczniczego masażu kręgosłupa ze względu na przeciwwskazania, takie jak np. gorączka, stany zapalne, czy choroby skóry.

Czym jest leczniczy masaż kręgosłupa?

Masaż kręgosłupa to rodzaj zabiegu terapeutycznego, który powinien być przeprowadzany przez wykwalifikowaną, doświadczoną osobę, np. przez fizjoterapeutę, rehabilitanta, czy certyfikowanego masażystę. Masaż leczniczy kręgosłupa może zdziałać wiele dobrego: m.in. uśmierzyć ból pleców, czy ból zlokalizowany w konkretnej części kręgosłupa, zrelaksować ciało i umysł oraz uwolnić się od problemów ortopedycznych. Jeśli jednak będzie wykonywany nieumiejętnie, przez nieuprawnioną do tego osobę, bez indywidualnego podejścia do danego pacjenta, może wyrządzić krzywdę. 

Na masaż leczniczy przychodzi się ze skierowaniem od lekarza. Na tej podstawie oraz na bazie wywiadu przeprowadzonego przez masażystę z pacjentem terapeuta ustala przebieg masażu, rodzaj technik masujących, zasięg i siłę wykonywania masażu. Dlatego decydując się na taki masaż powinniśmy wybrać fachowy, profesjonalny gabinet masażu leczniczego. 

Podczas takiego masażu w określony sposób masowane są mięśnie przebiegające wzdłuż kręgosłupa, plecy, pośladki oraz sam kręgosłup. Masażysta podczas masowania powinien omijać kości, czyli np. łopatki oraz szczególnie uważać na okolice nerek. 

Taki masaż trwa od kilkunastu-kilkudziesięciu minut do godziny czasu. Pacjent nie musi się szczególnie przygotowywać do zabiegu. Dolną część ciała można okryć ręcznikiem, niekiedy można zostać we własnym ubraniu (od pasa w dół). 

Reklama

Jakie są wskazania do leczniczego masażu kręgosłupa?

Masaż na kręgosłup jest wskazany dla osób:

  • cierpiących na bóle kręgosłupa, 
  • mających wady postawy, 
  • narzekających na przeciążenia mięśniowe i stawowe, 
  • chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów, 
  • pragnących przyspieszyć rekonwalescencję po zabiegach, operacjach, urazach, porażeniach i niedowładach. 

Masaż leczniczy pomaga również w przypadku obrzęków limfatycznych, nerwobóli i kłopotów z przemianą materii. Jeżeli mięśnie biegnące wzdłuż kręgosłupa są osłabione, nierówno pracują, są zbyt spięte, najczęściej odczuwamy to jako ból kręgosłupa. W tych przypadkach temu ludzkiemu statywowi należy się odprężenie w postaci masażu leczniczego.

Długotrwały stres, siedzący tryb życia, długie godziny spędzane przed monitorem komputera – wszystko to może powodować dolegliwości bólowe pleców, które można wyeliminować poprzez profesjonalny masaż leczniczy.

Podczas masażu leczniczego pacjent może odczuwać ból ale taki, który można wytrzymać, jeśli natomiast ból się nasila i nie jest do zaakceptowania, zaczynamy spinać mięśnie, a wówczas masaż może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Ból po masażu kręgosłupa nie powinien występować, szczególnie taki, który jest trudny do zniesienia. Jeśli tak się dzieje, należy powiadomić o tym osobę wykonującą masaż lub swojego ortopedę. Fizjoterapeuci podkreślają jednak, że po kilku zabiegach pacjent może odczuwać mrowienie, pieczenie, uczucie gorąca, senności lub rozdrażnienia. Może tak się zdarzyć z powodu podrażnienia newralgicznych stref w ciele. Po całej serii zabiegów (zwykle seria obejmuje 10 masaży) dolegliwości powinny ustąpić. 

Co daje leczniczy masaż kręgosłupa?

Masaż klasyczny kręgosłupa wykonany przez profesjonalistę może przynieść nieocenione korzyści zdrowotne i lecznicze. Przede wszystkim uśmierza ból, który doskwierał pacjentowi w danej części kręgosłupa, rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie, polepsza przepływ limfatyczny, redukuje tkankę tłuszczową, odpręża, likwiduje napięcie mięśniowe, a z drugiej strony wzmacnia tkankę mięśniową. 

Oprócz tego, że leczniczy masaż kręgosłupa ma dobroczynny wpływ na mięśnie, stawy, ścięgna oraz kości, pozytywnie rzutuje na układ krwionośny. Taki zabieg dotlenia komórki, rozszerza naczynia krwionośne, co działa pozytywnie na system nerwowy, funkcjonowanie organów wewnętrznych oraz pracę układu odpornościowego. 

Masażysta może też wykonać częściowy masaż kręgosłupa, np. masaż kręgosłupa szyjnegomasaż kręgosłupa lędźwiowego, czy masaż kręgosłupa piersiowego. Wówczas odziaływanie zabiegu będzie dotyczyło masowanej części ciała.

Wiemy już co daje taki rodzaj terapii, a ile trzeba zapłacić za masaż kręgosłupa? Cena takiego zabiegu wynosi około 80-100 zł na cały kręgosłup, a za masaż częściowy zapłacimy w okolicy 40-50 zł. Koszty masażu leczniczego mogą być różne ze względu na wielkość miasta, w którym wykonujemy masaż, prestiż gabinetu zabiegowego, doświadczenie personelu, itp.

Techniki wykonywania leczniczego masaż kręgosłupa

Masaż leczniczy kręgosłupa najczęściej wykonuje się na leżąco (pacjent leczy na brzuchu), ewentualnie na siedząco, na specjalnym krześle. Masaż wykonuje się przy użyciu substancji poślizgowej, którą może być jakiś balsam, olejek, wazelina, maść przeciwbólowa, czy żel przeciwzapalny. 

Po dokładnym wypytaniu pacjenta m.in. o dolegliwości, które go sprowadziły do gabinetu terapeutycznego masażysta przystępuje do masażu, który wykonuje zgodnie z opracowanym na potrzeby konkretnej osoby planem masażu. Zakłada on rodzaj masażu, techniki masażu, jakie będą wykorzystane podczas zabiegu, długość trwania sesji, itp. 

Wśród technik masażu leczniczego kręgosłupa wyróżnia się przede wszystkim takie jak:

  • głaskanie – stosowane na początku i na końcu masażu;
  • rozcieranie (i rozcieranie punktowe) – wykonuje się je nasadą dłoni, kciukami, wzdłuż i poprzek pleców, ruchami okrężnymi i spiralnymi;
  • ugniatanie (a w tym ugniatanie punktowe) – mięśnie chwyta się dłonią lub palcami i przesuwa do góry;
  • tzw. piłowanie małe i duże; 
  • chwyt śrubowania i rolowania;
  • oklepywanie – to energiczne i mocne uderzanie mięśni krawędzią dłoni lub dłonią ułożoną w „łódeczkę”;
  • wibrowanie – wprowadzenie swoistego drgania do tkanki mięśniowej.

Reklama

Jakie są przeciwwskazania do masażu kręgosłupa?

Okazuje się, że nie każdy może skorzystać z zabiegu jakim jest leczniczy masaż kręgosłupa. Przeciwwskazania w tym przypadku też występują, a jest ich niemało. Oto niektóre z nich:

Każdy stanowi jednak jednostkowy przypadek, dlatego należy rozpatrywać konkretne sytuacje indywidualnie.

Czytaj też:

Bibliografia:

  1. Allen Laura, Pounds David M, red. pol. Walocha J., „Masaż leczniczy. Podstawy anatomiczne i techniki. Clay & Pounds”, Wydanie III, Edra Urban & Partner, Wrocław, 2018, ISBN 978-83-65835-64-2.
  2. Skye Alexander, Schneider Anna, „Leczenie dotykiem. 136 technik, które leczą, koją nerwy i łagodzą ból”, Wydanie I, Muza S.A., 2012, ISBN 11662556.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Krenoterapia – kuracja pitna wodami leczniczymi

Więcej

Masaż aquavibron - wskazania i przeciwwskazania do zabiegów

Więcej

Sauna fińska - zalety i wady sauny suchej. Jak korzystać?

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej