Masaż relaksacyjny całościowy – techniki i przeciwwskazania
Masaż relaksacyjny: całościowy lub częściowy, czyli skierowany na wybrane części ciała można określić jako zabieg odprężający. Różne są techniki i rodzaje masażu relaksacyjnego. Masażysta może oprócz odpowiedniego sposobu masowania dodatkowo relaksować klienta np. zapachem olejków eterycznych, czy stempli ziołowych, które wykorzystuje do masażu.
Co to jest masaż relaksacyjny?
Masaż relaksacyjny to odmiana masażu klasycznego. Skupia się on na redukowaniu napięć mięśniowych, odprężaniu całego ciała, zmniejszaniu tkanki tłuszczowej, eliminowaniu bólu pleców, szyi, karku, czy barków, poprawie krążenia i przepływu limfy oraz na wyciszaniu emocjonalnym osoby masowanej.
Masaże relaksacyjne są wykonywane na całym ciele lub też na poszczególnych jego częściach, np. wyłącznie na plecach, tylko na nogach, na twarzy, itp. Masaż relaksacyjny całościowy obejmuje plecy, nogi, ręce, brzuch, pośladki, klatkę piersiową, itd. Zwykle taki masaż zajmuje około godziny czasu.
Nie ma potrzeby aby jakoś szczególnie przygotowywać się do masażu. W gabinetach fizjoterapeutycznych, salonach spa, gabinetach kosmetologicznych, czy w sanatoriach, w których wykonuje się tego typu masaże na klienta czeka jednorazowa bielizna oraz ręczniki, służące do okrycia miejsc intymnych.
Pomieszczenie, w którym odbywa się relaksacyjny masaż zwykle jest odpowiednio naszykowane, czyli np. palą się delikatne światła, świecą się świece, w tle słychać cichą, odprężającą muzykę, czuć przyjemny zapach olejków aromatycznych, itp.
Reklama
Na czym polega masaż relaksacyjny?
Jak się wykonuje taki masaż relaksacyjny? Opis tego typu masowania jest zależny od rodzaju masażu relaksacyjnego, a jest ich wiele. Mają one jednak część wspólną, która dotyczy dążenia do zniwelowania stresu i napięć znajdujących się w ciele i umyśle.
Najczęściej masaż relaksacyjny zaczyna się oraz kończy w taki sam sposób – poprzez głaskanie masowanej części ciała. Potem masażysta przechodzi zwykle do ugniatania, podczas którego chwyta fałdę skóry i przesuwa w kierunku ku górze. Czynność ta pomaga lepiej ukrwić masowaną przestrzeń. Następnie masujący rozciera masowane miejsce, by zmniejszyć obrzęki i złogi. Wykonujący masaż relaksacyjny korzystają też często z oklepywania ciała, by ukrwić dany obszar.
Jednak różnie może wyglądać taki masaż relaksacyjny. Techniki pochodzące z Dalekiego Wschodu oraz z różnych egzotycznych miejsc dość często wplatają w masaż taniec, który ma pomóc przekazać dobrą energię osobie masowanej. Masażysta podczas masażu relaksacyjnego z reguły wykonuje płynne, miękkie i niezbyt szybkie ruchy. Siła nacisku nie powinna być zbyt intensywna, chodzi przecież o zrelaksowanie klienta, nie o jego zmęczenie.
Masaż relaksacyjny wykonuje się dłońmi, ich grzbietem, czy kantem, pięściami, łokciami, przedramionami, kciukami, a nawet – w niektórych przypadkach – stopami i kolanami.
Jakie są rodzaje masażu relaksacyjnego?
Masaż klasyczny to jeden z podstawowych typów masażu relaksacyjnego. Polega on na głaskaniu, ugniataniu, ostukiwaniu, oklepywaniu całego ciała lub wybranych jego elementów bez stosowania do tego dużego nacisku. Masażysta rezygnuje w tym przypadku z energicznych i poprzecznych ruchów.
Inne rodzaje masażu relaksacyjnego to np. masaż stemplami ziołowymi, masaż aromaterapeutyczny, masaż Lomi Lomi, masaż gorącymi kamieniami, masaż Ma-uri, masaż Shiatsu, czy masaż w czekoladzie. Są też dostępne masaże dla kobiet w ciąży, jednak przed poddaniem się im pani spodziewająca się dziecka powinna zapytać czy może skorzystać z danego typu masażu lekarza prowadzącego ciążę.
Aby wykonać masaż stemplami ziołowymi terapeuta używa specjalnych sakiewek wypełnionych wonnymi, leczniczymi substancjami, takimi jak np. trawa cytrynowa, kurkuma, kamfora, zielona herbata, kardamon i goździki. Na początku stemple należy podgrzać i na chwilę przykładać do poszczególnych punktów na ciele. Jak woreczki nieco ostygną, masażysta dociska je na masowanym mocniej i dłużej.
Z kolei masaż gorącymi kamieniami robi się układając na plecach masowanej osoby rozgrzane kamienie w tzw. czakrach, czyli punktach energetycznych, które zgodnie z dalekowschodnim wierzeniem znajdują się na ludzkim ciele. Następnie kamienie są przesuwane wzdłuż meridian, czyli kanałów, którymi ta energia przepływa.
Komu poleca się masaż relaksacyjny?
Masaż relaksacyjny można polecić każdemu. To bezpieczny, łagodny rodzaj masażu, który wspaniale relaksuje, wycisza skołatane nerwy, usuwa napięcie z mięśni, zwalcza dolegliwości bólowe, przegania stres, itp. Niektóre techniki masażu relaksacyjnego są dedykowane nawet ciężarnym, jeśli ginekolog na to zezwoli. Taki typ masażu jest nastawiony na niwelowanie bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa.
Z masażu relaksacyjnego korzystają osoby, którym dokuczają bóle pleców, barków oraz karku, są przemęczone, mają problemy ze snem, brakuje im energii, są obciążone przewlekłym stresem, czy mają problem z nadpobudliwością.
Ile kosztuje masaż relaksacyjny? Cena jest uzależniona od różnych czynników, m.in. od jakości usług oferowanych przez dany ośrodek, czy gabinet, kwalifikacji masażysty, dodatkowych usług stanowiących całość zabiegu (np. relaksujący napój po zakończonym masażu, itp.).
Reklama
Jakie są przeciwwskazania do wykonywania masażu relaksacyjnego?
Oprócz wielu korzyści i pozytywów, jakie przynosi poddawanie się tego typu zabiegom odprężającym występują też przeciwwskazania do masażu relaksacyjnego. Jednym z nich jest infekcja, zwłaszcza przebiegająca z gorączką. Kiedy jeszcze nie powinien być robiony masaż relaksacyjny? Przeciwwskazania dalsze to m.in. choroba nowotworowa, stany zapalne skóry, schorzenia układu krążenia, hemofilia, nadciśnienie tętnicze, choroba żył, skłonność do występowania krwotoków, niedawno przebyte złamania, zwichnięcia czy skręcenia kości i stawów.
Oczywiście to czy można skorzystać z masażu relaksacyjnego jest zależne np. od obszaru ciała objętego masażem, doświadczeniem masażysty oraz przede wszystkim od tego czy stan naszego zdrowia na to zezwala, a lekarz nie widzi przeciwności.
Czytaj też:
- Drenaż limfatyczny (masaż) nóg, twarzy i nie tylko
- Na czym polega masaż wibracyjny?
- Masaż izometryczny: techniki, wskazania i cena. Jak działa?
Bibliografia:
- Magiera Leszek, „Relaksacyjny masaż leczniczy”, Bio-Styl, 2003, ISBN: 839023386X.
- Schutt Karin, „Masaż relaksacyjny. Wszystkie techniki”, Wydanie II, Wydawnictwo RN, 2011, ISBN: 61188000228KS.
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Najnowsze artykuły
Znajdź najlepsze
sanatorium dla siebie.
Reklama