Masaż gorącymi kamieniami – cena, opinie i przeciwwskazania

Masażystka układa gorące kamienie na plecach
Źródło: 123RF

Masaż gorącymi kamieniami to głęboko odprężający, rozluźniający mięśnie, niwelujący zmęczenie i słabe tętno zabieg poprawiający przebieg energii w organizmie. Ten rodzaj masażu ma jednak dużo więcej zalet i wskazań. Nie każdy będzie mógł niestety skorzystać z jego pozytywnego oddziaływania. Komu nie zaleca się tego zabiegu i ile on kosztuje?

Czym jest masaż gorącymi kamieniami?

Masaż gorącymi kamieniami ma długą historię, sięgającą czasów starożytnych. Niektórzy twierdzą, że jest starszy od akupunktury, której elementy zresztą zawiera. 

Masaż rozgrzanymi kamieniami pochodzi z Indii oraz Chin, gdzie wierzy się w spójność ciała i ducha, za co odpowiada odpowiedni przepływ energetyczny. Aby ten strumień energii nie był blokowany czakry, czyli punkty energetyczne muszą być wolne od zaburzeń. Osoba wykonująca masaż gorącymi kamieniami powinna znać mapę czakr oraz meridianów, czyli ścieżek, które łączą poszczególne ośrodki energii w ciele. Kamienie będą bowiem układane, a następnie przesuwane w odpowiedni sposób wzdłuż tych kanałów energetycznych. Medycy z Dalekiego Wschodu wierzą, że zablokowane czakry powodują problemy ze zdrowiem fizycznym jak i psychicznym, wywołują zmęczenie organizmu i brak energii. 

Do tego rodzaju masażu nie nadają się wszystkie kamienie, najczęściej wykorzystuje się bazalt oraz marmur. Niektórzy masażyści wykonują masaż kamieniami wulkanicznymi, czyli stosują pierwotną metodę tego typu masażu. Kamienie muszą mieć odpowiedni rozmiar i kształt. Powinny być obłe i gładkie. Najpierw podgrzewa się je do temperatury około 50 stopni Celsjusza (wysokość temperatury jest zależna od wskazań do masażu oraz indywidualnych preferencji klienta). Można to zrobić w specjalnej kuchence lub w garnku (nie należy tego wykonywać w mikrofalówce). Następnie kamienie się osusza i natłuszcza np. oliwą, aby miały właściwy poślizg na ciele masowanego. Po zabiegu kamienie należy umyć oraz oczyścić w wodzie z solą morską z nagromadzonej złej energii.

Reklama

Na czym polega masaż gorącymi kamieniami?

Zanim odbędzie się masaż kamieniami powinno się umyć ciało i natłuścić je np. jakimś olejem. Do tego masażu należy się rozebrać, można zostać z skąpych majtkach. Najpierw najczęściej masowany jest przód ciała, potem – tył. Kamienie o różnej wielkości układa się na czole, twarzy, gardle, klatce piersiowej, brzuchu, nogach, dłoniach, itd., następnie na plecach, wzdłuż kręgosłupa oraz na stopach. Wybór miejsc, w których kamienie będą spoczywać na ciele masującego jest uzależniony od rodzaju dolegliwości pacjenta.

Początkowo kamienie są przykładane do poszczególnych miejsc na ciele, potem masażysta zaczyna je delikatnie przesuwać po skórze osoby masowanej, a potem rozcierać i ugniatać nimi wybrane punkty ciała. 

Masaż kamieniami bazaltowymi lub marmurowymi można też wykonać na zimno, to znaczy że najpierw kamienie się schładza, a potem używa do zabiegu. Znana jest też technika naprzemiennego przykładania gorących i zimnych kamieni, określana jako wyścig energii, szczególnie dedykowana osobom mającym problemy z przemianą materii, przemęczonym oraz często chorującym.

Jeśli kamienie w trakcie masażu wystygną, wymienia się je na nowe. Ciepło kamieni ma działanie terapeutyczne, kojąco działa też olej używany do masażu oraz sam dotyk masażysty. Taki zabieg trwa zwykle od 60 do 90 minut.

Wskazania do masażu gorącymi kamieniami

Masaż ciepłymi kamieniami poleca się przede wszystkim osobom, które mają kłopot z krążeniem krwi ponieważ na układ krwionośny działa on pobudzająco: przyspiesza puls, rozszerza naczynia krwionośne oraz poprawia pracę serca. Ten rodzaj masażu wykazuje też właściwości relaksacyjne, wyciszające oraz kojące, będzie zatem stanowił świetne rozwiązanie dla spiętych i zestresowanych klientów. Masaż kamieniami pozytywnie wpływa również na funkcjonowanie układu mięśniowego regenerując go, rozluźniając i korygując stan elastyczności mięśni. Co więcej dzięki temu masażowi skóra staje się bardziej jędrna, pory skóry otwierają się, krew i limfa zaczynają szybciej płynąć w naczyniach skórnych, a cellulit zmniejsza się. Kamienie układane na ciele sprawiają, że przemiana materii ulega przyspieszeniu. 

Z takiego masażu będą zadowolone osoby, które szybko się denerwują, cierpią na bezsenność, czy chroniczny smutek. Ponadto kamienny masaż poleca się klientom, którzy borykają się z bólami kręgosłupa, szyi, stawowymi, z zaparciami, itp. Niejednokrotnie taki typ zabiegu rekomenduje się pacjentom po długotrwałych chorobach, aby przyspieszyć regenerację.

Przeciwwskazania do masażu gorącymi kamieniami

Nie wszyscy jednak mogą korzystać z zabiegu jakim jest masaż gorącymi kamieniami. Przeciwwskazania do jego stosowania bowiem istnieją. Należy wśród nich wymienić m.in. takie choroby, które toczą się w ustroju i stany organizmu jak:

  • choroba zakaźna;
  • nowotwór;
  • zakrzepowe zapalenie żył;
  • schorzenia kardiologiczne (np. nadciśnienie tętnicze, wady serca);
  • problemy skórne (np. rany, owrzodzenia);
  • gorączka;
  • cukrzyca;
  • stan zapalny organizmu (np. ostry stan zapalny stawów, kości, czy ścięgien);
  • ciąża.

Masażowi gorącymi kamieniami nie powinni się poddawać klienci wyróżniający się delikatną skórą, podatną na działanie ciepła, czy dotyk.

Reklama

Ile kosztuje masaż gorącymi kamieniami?

Jeśli jednak nie znajdujemy się w grupie osób, które nie powinny korzystać z tego zabiegu, warto się mu poddać. Aby dostrzec jego pozytywne działanie należy wybrać się na taki masaż chociaż trzykrotnie, tak żeby każdy seans trwał półtorej godziny.

Często zadawanym pytaniem dotyczącym tego zabiegu jest to ile kosztuje masaż gorącymi kamieniami? Cena uwarunkowana od kilku elementów, takich jak długość jego trwania, zasięg masażu (czyli ile i jakie części ciała są poddawane zabiegowi), rodzaj kamieni do masażu, doświadczenie i kwalifikacje osoby wykonującej masaż, czy renoma ośrodka, w którym jest on przeprowadzany. Średnio za taki zabieg zapłacimy od około 130 zł wzwyż.

Można też kupić gotowy zestaw do samodzielnego wykonywania masażu w domu obejmujący m.in. kamienie do masażu, olejki, urządzenie do podgrzewania kamieni, itp. Koszt takiego kompletu wynosi około 500 zł.

Zobacz też:

Bibliografia:

  1. Leszczyński Bartłomiej, Masaż kamieniami, Ośrodek Doskonalenia Masażu, 2014, ISBN 9788393966103.
  2. Magiera Leszek, Masaż w kosmetyce i odnowie biologicznej, 2007, Bio-Styl, ISBN 6317484.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Grota solna – jak się ubrać, właściwości, w ciąży

Więcej

Laser podczerwony w rehabilitacji - najlepszy sposób na ból

Więcej

Masaż ajurwedyjski – jak działa leczniczy masaż abhyanga?

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej