Masaż głowy – na ból głowy i porost włosów. Krok po kroku

Fizjoterapeutka masuje głowę pacjentowi
źródło: 123RF

Masaż głowy to odprężający zabieg, który wpływa dobroczynnie na stan włosów, skóry głowy oraz na nastrój. Masaż głowy może pomóc w zwalczeniu bólu głowy, czy karku, ale rozprawi się też ze stresem, przemęczeniem, złym humorem oraz … z łysiną. Tak, regularnie i umiejętnie wykonywany masaż głowy działa stymulująco na cebulki włosów pobudzając kosmyki do wzrostu. Zatem naszykujmy palce dłoni, urządzenia masujące oraz szczotki do włosów i rozpocznijmy masaż głowy.

Czym jest masaż głowy?

Masaż głowy to przyjemny, relaksujący zabieg, który ma działanie pielęgnacyjne, zdrowotne oraz odprężające. Taki masaż można wykonać samodzielnie w domu (można też poprosić o jego zrobienie bliską osobę), można też udać się na profesjonalny masaż do fryzjera (w większości salonów fryzjerskich ta usługa jest wkomponowana w czynność mycia włosów), do kosmetyczki, salonu spa, czy do masażysty.

Masaż głowy może dotyczyć samej owłosionej skóry głowy, jak i czoła, brwi i okolic oczu, uszu, policzków, a także brody i karku. Ajurwedyjski masaż głowy swoim zasięgiem oprócz wymienionych wyżej części głowy i twarzy dociera nawet do barków i górnej części pleców. 

Taki zabieg najczęściej wykonuje się opuszkami palców, można jednak użyć do niego specjalnych przyrządów, takich jak masażer ręczny bądź elektryczny lub szczotka do włosów z naturalnego włosia. Można też wykorzystać do tego masażu olejki wzmacniające skórę i włosy, wcierki, czy po prostu wodę. 

Aby działanie takiego masażu na organizm było widoczne powinno się go wykonywać regularnie, najlepiej dwa razy dziennie (rano i wieczorem) albo choć raz w ciągu dnia.

Reklama

Na co pomaga masaż głowy? Efekty

Na co działa masujący zabieg na głowę? Przede wszystkim na kondycję włosów oraz stan owłosionej skóry głowy. Codzienny rytuał polegający na masowaniu głowy sprawia, że włosy wzmacniają się, dotleniają, skóra jest lepiej ukrwiona, a włosy mocniejsze i gęstsze. Masaż na porost włosów nie stanowi żadnej bajki, to fakt, przy założeniu, że będzie wykonywany systematycznie i prawidłowo. Podczas masażu bowiem usuwane są martwe, zniszczone włosy, które tylko utrudniają wydostanie się nowych włosów z cebulki włosowej. W ich miejscu rosną zdrowe kosmyki. Takim rodzajem masażu będą szczególnie zainteresowane osoby zmagające się z łysieniem. Jeśli jednak problem z utratą włosów nasila się lub efekty masażu nie są zadowalające, warto skonsultować się z lekarzem, by ustalić przyczynę, a następnie leczenie wypadania włosów.

Masaż głowy działa również odprężająco, wyciszająco, wprawia osobę masowaną w błogi, lekki nastrój. Zabieg ten likwiduje zmęczenie, stres oraz apatię.

Okazuje się, że masaż na ból głowy stanowi doskonałą i nietoksyczną alternatywę dla przeciwbólowej tabletki. Wystarczy pomasować przede wszystkim skronie, głowę i kark, a dolegliwość powinna ustąpić. Już samo odstresowanie wywołane masowaniem głowy powoduje, że ból zmniejsza się. Dolegliwości bólowe są bowiem często wywołane nerwami, przepracowaniem oraz przemęczeniem.

Jakie są rodzaje masażu głowy?

Masaż skóry głowy to podstawowy rodzaj masażu tej części ciała. Z tą przyjemną procedurą myjąco-pielęgnacyjną można się spotkać przede wszystkim na fotelu fryzjerskim. Ten typ masażu znajdziemy także w salonach spa, uzdrowiskach, czy gabinetach masażu.

Inną odmianą tego zabiegu jest indyjski masaż głowy, który znany jest od wieków. W tym przypadku masowana jest nie tylko głowa, ale także szyja, kark, barki, ramiona, a nawet górna część pleców. Hinduski masaż głowy poradzi sobie m.in. z migreną, bólami przeciążeniowymi, zblokowanymi stawami, szumami usznymi, czy z wypadaniem włosów. Ta technika łączy w sobie elementy masażu oraz akupresury. 

Niewątpliwie wszystkie rodzaje masażu głowy stymulują włosy do wzrastania, regenerują skórę głowy, uśmierzają ewentualne dolegliwości bólowe oraz stymulują wydzielanie endorfin, co wpływa dobroczynnie na cały ustrój. 

Jak wykonuje się masaż głowy?

Do masażu głowy nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Taki masaż wykonuje się opuszkami palców. Ruchy dłoni powinny być prowadzone w kierunku od czoła do karku. Siła nacisku nie powinna być zbyt mocna, ale nie powinna być też zbyt lekka. Skórę na głowie masujemy kolistymi ruchami rozszerzając przestrzenie między palcami. Możemy też uciskać poszczególne punkty na głowie, delikatnie szczypać skórę, drapać (jednak należy to robić delikatnie, aby nie zranić skóry głowy) oraz marszczyć ją. 

Nie trzeba chyba przypominać, że dłonie powinny być czyste, a paznokcie przycięte, by nie ryzykować podrażnień skóry.

Masować można też same włosy – ta czynność jest szczególnie przydatna jako starter do masowania głowy, po to by pozbyć się martwych włosów, które uniemożliwiają wzrastanie nowych kosmyków.

Jeśli należymy do osób, których włosy silnie się przetłuszczają, nie powinniśmy wówczas podczas masażu wcierać w skórę olejków, wcierek i innych tłustych substancji. Warto wówczas wykonać masaż głowy przed myciem włosów lub w trakcie tej czynności.

Reklama

Jakie przyrządy do masażu głowy są najlepsze?

Zamiast rąk do zabiegu masującego można też wykorzystać specjalny przyrząd do masażu głowy. Jednym z nich jest masażer ręczny, który wyglądem przypomina trzepaczkę do jaj. Inne urządzenie do masażu głowy do masażer elektryczny, którego działanie jest bardziej precyzyjne, jednak siła nacisku na skórę może być zbyt intensywna. Jeśli dopiero oswajamy się z tematem masażu głowy lepiej zacząć od prostszego rozwiązania, czyli masażera manualnego, ponieważ tutaj jesteśmy w stanie dopasować siłę ruchów do naszych upodobań.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest szczotka do masażu głowy. Jest to po prostu szczotka do włosów ale z naturalnego włosia. Do masowania głowy nie nadają się natomiast szczotki z tworzyw sztucznych, czy druciane, gdyż mogą poranić skórę głowy. Taką szczotkę trzeba bowiem lekko docisnąć do skóry głowy, a następnie wykonywać nią okrężne ruchy miejsce po miejscu na całej głowie. 

Zobacz też:

Bibliografia:

  1. Brown Denise Whichello, Indyjski masaż głowy, 2006, Klub dla Ciebie, ISBN 9788374045162.
  2. Widdowson Rosalind, Masaż głowy i szyi, Hachette Polska, ISBN 9788371842009.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Masaż aquavibron - wskazania i przeciwwskazania do zabiegów

Więcej

Masaż tajski – na czym polega? Opinie i przeciwwskazania

Więcej

Zabiegi termoterapii - jakie schorzenia leczy terapia termalna?

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej