Fango, czyli zabiegi z leczniczego błota. Jak zrobić je w domu?

kąpiel błotna
123RF

Fango to rodzaj zdrowego błota, które cieszy się szerokim zastosowaniem leczniczym i pielęgnacyjnym. Okłady fango lub kąpiele w tej masie wulkanicznej odprężają, uodporniają, rehabilitują, ogrzewają, działają przeciwbólowo i rozkurczowo. 

Co to jest fango?

Dokładne tłumaczenie z języka włoskiego oznacza błoto, brud.Fango to rodzaj peloidu, czyli podwodnego osadu, który charakteryzuje się właściwościami leczniczymi.

Fango można stosować jako okład na całe ciało lub wybraną jego część, a także w postaci kąpieli błotnych.

Wykazuje podobne działanie jak borowina. To błoto lecznicze o wysokim stopniu zmineralizowania ma swoje źródło w wypływach wulkanicznych. 

Geograficznie za matecznik tej substancji uznaje się Padwę we Włoszech, jednak dobroczynne działanie fango znane jest już od tysięcy lat w różnych rejonach świata.

To błoto zawiera liczne substancje lecznicze, wśród których znajdują się m.in. kwasy huminowe, woski, żywice, aminokwasy, białka, sole mineralne, bakterie i grzyby.

Reklama

Jak wygląda zabieg fango?

Zabieg fango polega na obłożeniu pacjenta błotnymi okładami lub umieszczenie go w wannie lub specjalnej misce z błotną kąpielą.

Okłady fango są przygotowywane w następujący sposób: lecznicze błoto najpierw podgrzewa się w profesjonalnym urządzeniu do temperatury około 50 stopni Celsjusza, następnie rozsmarowuje się je na folii i okrywa nią wybrane części ciała pacjenta lub całe ciało. Dodatkowo warto okryć leczony fragment ciała kocem lub ręcznikiem. Zabieg trwa około 20-30 minut i jest bezbolesny. Można go połączyć z masażem.

Ta procedura może mieć wymiar nieorganiczny, wówczas używa się do niego jedynie błota i wód termalnych. Jeśli powyższy proces ma mieć charakter organiczny, należy wykorzystać do niego także algi i mikroorganizmy.

Używane w postaci kąpieli również może dotyczyć całego ciała lub poszczególnych członków, jak dłonie, czy stopy.

Wskazania do zabiegów fango

Znane są korzyści płynące ze stosowania tego błota wulkanicznego, jak choćby działanie odprężające, rozluźniające mięśnie, przeciwbólowe, oczyszczające ustrój, czy poprawiające wygląd skóry. 

Zabiegi z jego wykorzystaniem poleca się szczególnie osobom cierpiącym na reumatyzm i artretyzm, przewlekłe choroby narządów wewnętrznych, osteoporozę, rwę kulszową, lumbago oraz sztywnienie mięśni.

Fangoterapia jest także wskazana przy urazach ortopedycznych(takich jak np. uszkodzenia więzadeł, złamania, zapalenia kości i stawów, czy pourazowych powikłaniach narządów ruchu).

Zabieg w postaci błotnych okładów lub kąpieli działa pozytywnie na blizny, zrosty, przykurcze, cellulit, łuszczycę, neurodemię, a nawet na zaparcia, zapalenie pęcherza moczowego, stres, nerwowość i inne zaburzenia psychosomatyczne. Wykazano także jego przeciwbólowe działanie (szczególnie dotyczy to bólu menstruacyjnego).

Przeciwwskazania do okładów fango

Dobroczynne działanie błota wulkanicznego, jak widać wyżej, jest wszechstronne. Jednak nie tylko dobre cechy znajdują się w opisie zabiegu.

Trzeba tu przede wszystkim wymienić ciężkie choroby serca, niewydolność krążenia, ciążę, stany zapalne i ostre stany reumatyczne, niedoczulicę, krwawienie z żołądka i jelit, wrzody żołądka i jelit, gorączkę, nadciśnienie tętnicze krwi, gruźlicę, żylaki, otwarte rany w miejscach, w których ma być przeprowadzony zabieg oraz ogólne złe samopoczucie. 

Reklama

Fango domowe - jak zrobić okład?

Niektórzy zamiast poddać się okładom fango, np. w jakimś kurorcie uzdrowiskowym, wybierają fango domowe. Ten rodzaj kuracji polega na zakupieniu w specjalistycznym sklepie stacjonarnym lub internetowym masy błotnej, którą należy podgrzać do wskazanej przez producenta temperatury, przełożyć na okład foliowy i dostawić go na zalecony czas do leczonego miejsca. 

Koszt zabiegu fango w profesjonalnym gabinecie waha się od kilkudziesięciu złotych do kilkuset złotych za sesję. Za masę do domowego użytku zapłaci się około 200 zł za 10 kg błota. 

Należy pamiętać, że domowe fango wymaga umiejętnego podgrzania błotnistej substancji, najlepiej w specjalistycznym urządzeniu (takim jak mieszalnik lub podgrzewacz), co jest sporym wydatkiem. Warto zatem zastanowić się czy samodzielna fangoterapia będzie opłacalna i prawidłowo wykonana, z pożytkiem dla zdrowia osoby leczonej.

Autor: Olga Tomaszewska 

Czytaj też:

 

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Fango, czyli zabiegi z leczniczego błota. Jak zrobić je w domu?

Więcej

Masaż wirowy – kończyn dolnych i górnych oraz kręgosłupa

Więcej

Co daje sauna? Właściwości i zalety korzystania z sauny

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej