Laser podczerwony w rehabilitacji - najlepszy sposób na ból

laser emitujący czerwone światło
123RF

Laser podczerwony to jeden ze sprzętów stosowanych w laseroterapii. Dzięki tej odmianie fizykoterapii można leczyć dolegliwości bólowe, choroby związane z reumatyzmem i zwyrodnieniami stawów, rwę kulszową, czy schorzenia stomatologiczne. Lasery są skutecznym narzędziem rehabilitacyjnym i regeneracyjnym. Jednak pomimo licznych wskazań, znane są także przeciwwskazania do stosowania lasera, jak choćby ciąża, nadczynność tarczycy, czy ciężka infekcja.

Laser podczerwony w laseroterapii

Laser wykorzystywany przez medycynę stanowi jedno z narzędzi stosowanych w laseroterapii, czyli leczeniu określonego obszaru ciała przy użyciu wiązki światła. To naświetlanie polega na skutecznym pochłanianiu promieniowania i kierowaniu pozyskanej w tym procesie energii na terapię punktową (laser punktowy) lub rozległą (dotyczącą większych stref ciała). 

Laser podczerwony to jeden z typów laserów wykorzystywanych do różnych zabiegów fizykoterapeutycznych. Głównym celem terapeutycznym laseroterapii jest pobudzenie komórek do odnowy.

Likwidowanie bólu, stymulacja procesów przeciwzapalnych, przyspieszenie gojenia ran, owrzodzeń oraz zmniejszenia się i wchłanianie blizn – to m.in. właściwości, jakie posiada laser. Rehabilitacja po złamaniach, czy po skręceniach stanowi również wyznacznik do użycia lasera.

O konieczności poddania się zabiegom laseroterapii decyduje lekarz. On też ustala ile będzie zabiegów, jak długo będą trwały oraz jaki rodzaj lasera (jaka moc, itp.) będzie użyty do terapii. 

Reklama

Przebieg zabiegu z użyciem lasera

Pacjent nie musi przygotowywać się w jakiś specjalny sposób do zabiegu. Powinien jednak pamiętać o zrezygnowaniu ze stosowania kremów, balsamów, czy maści, szczególnie w okolicy ciała, podlegającej laseroterapii. Dobrze jest także przewidzieć odpowiedni strój do zabiegu, by łatwo i szybko można było odsłonić leczoną część ciała.

Należy mieć świadomość, że wiązki światła wysyłane przez laser czerwony (lub inny rodzaj) mogą szkodzić oczom, dlatego bezwzględnie trzeba założyć ochronne okulary. Pomieszczenie, w którym odbywa się zabieg laseroterapii, powinno być jasne i pozbawione sprzętu, który mógłby odbijać promienie. 

Osoba przeprowadzająca zabieg musi ustawić laser na odpowiednią moc i dawkę promieniowania, użyć właściwego aplikatora (o określonym skupieniu lub rozproszeniu), itp., które to parametry ustala lekarz prowadzący.

Sonda lasera nie dotyka ciała pacjenta, jest bardzo precyzyjna. Taki promień lasera jest spójny, monochromatyczny, intensywny i równoległy. Fizykoterapeuta przeprowadzający zabieg ustawia laser prostopadle do fragmentu ciała, który ma być napromieniowany. Pacjent nie powinien się wówczas poruszać.

Zabieg wykorzystujący laser trwa od kilku do 20 minut. Może być zlecony codziennie, co kilka dni lub dwa razy dziennie. Zazwyczaj lekarz przepisuje serię zabiegów, od 6 do około 15. 

Wskazania do użycia lasera

Oprócz wcześniej wymienionych korzyści dla organizmu, jakie płyną z użytkowania lasera, takich jak działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, pobudzające skórę do odbudowy (np. przy trądziku, infekcjach ropnych skóry, ranach pooperacyjnych), czy rehabilitacyjne po przebytych urazach ortopedycznych (takich jak złamania, skręcenia, czy zwichnięcia), znane są także inne schorzenia, w których laseroterapia może okazać się bardzo pomocna.

Trzeba tu wyliczyć m.in.:

  • chorobę zwyrodnieniową stawów; 
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • przeciążenia narządu ruchu(np. łokieć tenisisty, zespół cieśni kanału nadgarstka);
  • rwę kulszową;
  • przeszczepy skóry;
  • schorzenia przyzębia;
  • neuralgię międzyżebrową.

Laser znany jest świetnie w kosmetologii, gdzie często stosowany jest m.in. do zamykania naczynek krwionośnych (laser na naczynka), usuwania przebarwień, tatuaży, a nawet do fotoodmładzania.

Przeciwwskazania do zabiegu

Nie każdy jednak może korzystać z walorów leczniczych, jakie posiadalaser. Fizykoterapiapolegająca na emisji wiązki światła na ciało człowieka nie może być stosowana u pacjentów cierpiących m.in. na:

Z lasera nie powinny też korzystać kobiety w ciąży i w trakcie menstruacji (jeśli promieniowanie będzie obejmowało obszar brzucha i dolnej partii pleców), osoby, które przyjmują leki fotouczulające oraz pacjenci, u których występują krwawienia z przewodu pokarmowego.  

Reklama

Skutki uboczne laseroterapii

Właściwie wykonany zabieg laseroterapeutyczny nie powinien dawać skutków ubocznych, a jego bezpieczeństwo powinno być w pełni zagwarantowane. Jednak zdarzają się sytuacje uszkodzenia narządu wzroku, w okolicznościach nie dopilnowania przez terapeutę ochrony oczu przed laserem lub działania laserem na okolice oczu, nawet przy zastosowaniu okularów ochronnych.

Autor: Olga Tomaszewska

Przeczytaj więcej o światłolecznictwie:

 

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Masaż kręgosłupa leczniczy i klasyczny. Przeciwwskazania

Więcej

Sauna infrared - jak działa sauna na podczerwień? Opinie

Więcej

Sauna fińska - zalety i wady sauny suchej. Jak korzystać?

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej