Młodzi też chorują! Badaj się regularnie, by zadbać o swoje zdrowie!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Gdy człowiek jest młody i w pełni sił, rzadko myśli o swoim zdrowiu oraz dbaniu o organizm. Należy jednak pamiętać, aby lekarza odwiedzać nie tylko w momencie uciążliwych dolegliwości czy choroby, ale również w sytuacji, gdy nic nam nie doskwiera. Podstawą profilaktyki zdrowotnej są regularnie wykonywane badania profilaktyczne. Dane, które są w stanie dostarczyć wyniki takich badań, mogą okazać się pomocne we wstępnej diagnostyce wielu zaburzeń oraz przeciwdziałaniu im, zanim rozwinie się poważna choroba. Kompleksowe badania profilaktyczne osoby młode w wieku poniżej 40 lat mogą wykonać prywatnie zaledwie w jeden dzień. Warto poświęcić ten czas, by zadbać jak najlepiej o swoje zdrowie.
Reklama
Rola badań profilaktycznych w dbaniu o zdrowie – dlaczego warto badać się regularnie?
Młody wiek kojarzony jest przez wielu ze zdrowiem, pełnią sił oraz witalnością. To czas czerpania z życia garściami, gdy człowiek rzadko myśli o chorobach i problemach zdrowotnych. Nie oznacza to jednak, że jest na nie całkowicie odporny. Wręcz przeciwnie – wiele schorzeń potrafi się pojawić już w młodym wieku i rozwijać się potem latami, przebiegając przez długi czas bezobjawowo. To, że człowiek czuje się dobrze i nie ma bardzo niepokojących symptomów, nie jest równoznaczne z tym, że jest zdrowy i nie jest podatny na wystąpienie niektórych chorób. Wykonywanie regularnych badań profilaktycznych jest zatem bardzo ważnym elementem dbania o swoje zdrowie, w tym również w przypadku osób młodych w wieku poniżej 40 lat.
Regularne badania profilaktyczne umożliwiają systematyczne monitorowanie funkcjonowania organizmu i jego poszczególnych układów. To zaś pozwala na wychwycenie w zarodku ewentualnych nieprawidłowości oraz wdrożenie odpowiednich działań, zanim problem się pogłębi. Wczesna diagnostyka to nie tylko lepsze rokowania pacjenta, ale również szansa na uniknięcie długotrwałego, obciążającego organizm czy kosztownego leczenia w przyszłości.
Kompleksowe przeglądy zdrowia dla osób w wieku poniżej 40. roku życia
Można wymienić wiele badań, które warto wykonywać regularnie w wieku poniżej 40 lat, by jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie. Zaliczają się do nich między innymi:
- badania laboratoryjne krwi i moczu,
- badania ultrasonograficzne i czynnościowe,
- badania tomografem komputerowym lub rezonansem.
Do szczególnie istotnych badań należy morfologia krwi i badanie moczu, a także oznaczenie poziomu glukozy we krwi, lipidogram, badanie poziomu hormonów tarczycy, oznaczenie poziomu witaminy D, a także badania takie jak spirometria, EKG spoczynkowe czy USG jamy brzusznej, a oprócz tego USG tarczycy, Echo serca czy rezonans magnetyczny głowy. Takie badania i wiele innych można wykonać zaledwie w jeden dzień, wybierając kompleksowy przegląd zdrowia w szpitalu, co udowadnia, że dbanie o swoje zdrowie wcale nie musi być czasochłonne.
Kompleksowy screening zdrowia dla kobiet w wieku poniżej 40 lat
W ramach badań profilaktycznych kobiety przed 40. rokiem życia powinny regularnie konsultować się z ginekologiem. Dobrze też regularnie wykonywać badanie cytologiczne. Jest to kluczowe badanie umożliwiające wykrycie ewentualnych zmian dotyczących komórek szyjki macicy, w tym zarówno zmian o charakterze nienowotworowym, jak i zmian o charakterze nowotworowym (np. rak szyjki macicy, który należy do najczęściej występujących u kobiet nowotworów). Kolejnym ważnym badaniem jest USG transwaginalne, które umożliwia ocenę macicy i jajników, pozwalając m.in. wykryć nieprawidłowości ich budowy, nieprawidłowości związane z grubością endometrium, torbiele, mięśniaki czy zmiany nowotworowe. Kolejne bardzo ważne dla kobiet badanie to natomiast USG piersi lub mammografia, które są kluczowe m.in. we wczesnej diagnostyce raka piersi.
Reklama
Przegląd stanu zdrowia dla mężczyzn w wieku poniżej 40 lat
Mężczyźni przed 40. rokiem życia, podobnie jak kobiety, powinni zadbać o profilaktykę zdrowotną, w tym między innymi kontrolować zdrowie swojego układu moczowo-płciowego. Kompleksowy przegląd zdrowia mężczyzny przed 40. rokiem życia powinien obejmować zatem m.in. badanie PSA oraz konsultację urologiczną i USG układu moczowego, a także USG jąder.