Na czym polega laseroterapia i co leczy? Zabiegi z użyciem lasera

leczenie laserem
123RF

Laseroterapia nie jedno ma imię. Uniwersalność tej metody leczenia jest ogromna. Aplikowanie promieni świetlnych na wybrany fragment skóry przyczynia się do zwalczania dolegliwości bólowych oraz kuracji różnych schorzeń, jak choćby zakrzepica żylna, stopa cukrzycowa, czy trądzik. Stosowanie lasera jest także szeroko wykorzystywane m.in. w kosmetologii, dermatologii i medycynie estetycznej. 

Co to jest laseroterapia?

Laseroterapia jest metodą leczenia różnych schorzeń, takich jak choćby zakrzepica żylna oraz sposobem zwalczania dolegliwości bólowych. Laseroterapia obejmuje swoim szerokim zakresem również dermatologię, stomatologię, okulistykę, podologię, kosmetologię i medycynę estetyczną. Dzięki tej formie kuracji można wykonać bezinwazyjne i bezkrwawe zabiegi chirurgiczne. Korzyści płynące z laseroterapii są daleko bardziej posunięte, gdyż może ona stanowić rodzaj leczenia nowotworów.

Terapia polega na emitowaniu wiązki światła (o ustalonym natężeniu: długości i mocy) na wybrany fragment ciała (chore tkanki) przez określony czas. Lasery stosowane w tej odmianie leczenia mogą wysyłać promienie w sposób ciągły lub pulsacyjny. 

Typ lasera, jaki zostanie wykorzystany do przeprowadzenia danego zabiegu jest zależny od schorzenia lub dolegliwości, na którą cierpi pacjent i jego stanu ogólnego.  

Reklama

Jak działa laser?

Laser używany do laseroterapii może być niskoenergetyczny, średnioenergetyczny i wysokoenergetyczny. Pierwszy rodzaj stosowany jest głównie w fizjoterapii, drugi – m.in. w diagnostyce nowotworowej oraz w leczeniu raka, trzeci –  np. w chirurgii, medycynie estetycznej i zamykaniu naczyń.

Okazuje się, że istnieje mnóstwo wskazań do zastosowania tej terapii. Jej działanie możepolegać na postępowaniu kontaktowym i bezkontaktowym. Działanie kontaktowe lasera opiera się na tym, że głowica tego urządzenia przylega bezpośrednio do skóry i emituje w ten sposób promieniowanie do uszkodzonych tkanek. Bezkontaktowe funkcjonowanie lasera to natomiast skanowanie większych części ciała bez dotykania skóry, czyli na odległość. Ten rodzaj laseroterapii cechuje się dużą większą precyzyjnością. 

Zabiegi z użyciem laseroterapii

Można wymienić szereg zabiegów, do których wykorzystuje się moc lasera. Należą do nich m.in.:

  • laseroterapia siatkówki oka;
  • laseroterapia kręgosłupa;
  • laseroterapia kolana;
  • laseroterapia stosowanaw kosmetyce, dermatologii i medycynie estetycznej (np. laseroterapia twarzy, usuwanie przebarwień, likwidowanie blizn i bliznowców, niwelowanie owłosienia);
  • przyspieszenie leczenia urazów (takich jak zwichnięcia, złamania, stłuczenia, itp.);
  • poprawa krążenia;
  • walka z bólem;
  • laseroterapia, z której korzysta stomatologia (wybielanie zębów, paradontoza i inne);
  • terapia chorób nowotworowych.

Wskazania do laseroterapii

Wskazania do laseroterapiibędą zatem związane ze wspomnianymi już wcześniej schorzeniami i niedomaganiami indywidualnymi. 

Oczywiście nie pacjent, a lekarz decyduje o tym, czy dana choroba kwalifikuje się do tego, by leczyć ją laserem, jakim rodzajem tego urządzenia oraz jaką ma mieć moc promieniowania.

Zwyrodnienia stawów, choroby reumatyczne i przeciążenia mogą być objęte tą formą leczenia. Ponadto laseroterapia będzie skuteczna w przypadku m.in. stopy cukrzycowej, półpaśca, bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, łokcia tenisisty, trądziku, zapalenia zębodołu oraz problemów dermatologicznych (jak np. przebarwienia skórne, blizny, bliznowce, łysienie). Można się na niej oprzeć w leczeniu oparzeń i usuwaniu tatuaży. 

Poza tym należy także wypunktować inne wskazania do zastosowania lasera: odmładzanie twarzy, wybielanie zębów, pozbywanie się owłosienia (np. z miejsc intymnych), czy zamykanie naczynek.

Co więcej laseroterapia wspomaga proces gojenia się ran, owrzodzeń, urazów kości, ścięgien, więzadeł i mięśni. 

Reklama

Przeciwwskazania do użycia lasera 

Z tą uniwersalną metodą leczniczą wiążą się jednak, niestety, także przeciwwskazania. Trzeba wskazać, że z laseroterapii nie mogą korzystać osoby chore na nowotwory, cukrzycę, nadczynność tarczycy, gruźlicę, epilepsję i infekcje (wszystkie rodzaje: bakteryjne, grzybicze i wirusowe).

Ponadto nie zaleca się laseroterapii pacjentom, u których obserwuje się krwawienia z przewodu pokarmowego, a także tym, którzy przyjmują leki fotouczulające oraz antybiotyki.

Lasery nie będą także służyły zdrowiu kobietom ciężarnym i karmiącym piersią, a także niemowlętom. Nie powinno się ich także stosować na świeżo opaloną lub podrażnioną skórę, u chorych z gorączką i u osób wykazujących dużą nadwrażliwość na światło. 

Autor: Olga Tomaszewska 

Czytaj też:

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Fonoforeza – ukojenie przy bólach mięśni i stawów oraz złamaniach

Więcej

Sauna parowa - zalety, właściwości i działanie sauny parowej

Więcej

Tampony borowinowe – jak wykonać je samodzielnie w domu?

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej