Lampa kwarcowa w zabiegach leczniczych - jakie ma działanie?

szkło kwarcowe
123RF

Lampa kwarcowa znajduje zastosowanie przede wszystkim w medycynie, kosmetologii oraz przemyśle spożywczym. Leczniczo działa przeciwbakteryjnie, dezynfekująco i profilaktycznie na wiele schorzeń, takich jak niedobór witaminy D, czy osteoporoza. Wymienia się także właściwości pielęgnacyjne zabiegów wykorzystujących lampę kwarcową. Nie będzie ona jednak wskazana dla wszystkich. Poza tym należy liczyć się ze skutkami ubocznymi stosowania tego rodzaju terapii.

Co to jest lampa kwarcowa?

Lampa kwarcowa stanowi typ lampy wyładowczej, emitującej promienie ultrafioletowe. Ta lampa rtęciowa ma działanie bakteriobójcze, dezynfekujące(m.in. produkty żywnościowe, sprzęt medyczny, sale operacyjne), pielęgnacyjne, lecznicze oraz profilaktyczne.

Urządzenie swą nazwę bierze od podstawowego komponentu – szkła kwarcowego, wypełnionego parami rtęci lub gazów szlachetnych (takich jak np. ksenon). Wyładowania elektryczne sprawiają, że poruszone atomy metali lub gazów powodują efekt promieniowania.

Lampa kwarcowa była szczególnie eksploatowana w XIX wieku, kiedy to odkryto jej właściwości lecznicze. Do tej pory używa się jej w terapii oraz profilaktyce niektórych chorób, czy w kosmetologii. 

Reklama

Zastosowanie lampy kwarcowej

Choroby skóry, takie jak m.in. trądzik, łuszczyca, czyraki, zakażenia bakteryjne skóry, trudno gojące się rany, owrzodzenia oraz odleżyny to tylko niektóre wskazania do jej użycia. Zastosowanie lampy kwarcowej nie ogranicza się jednak tylko to problemów skórnych. Może bowiem ona służyć jako narzędzie do leczenia osteoporozy, schorzeń związanych ze stawami, czy nerwobóli tkanek miękkich, a także do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi oraz napięcia nerwowego.

Ta odmiana helioterapii jest także zalecana w profilaktyce krzywicy oraz demineralizacji kości. 

Co więcej, także kosmetologia korzysta z walorów pielęgnacyjnych tego urządzenia, któremu przypisuje się efekt jędrności, odżywienia oraz unaczynienia naskórka.

Zabiegi mają także przeciwwskazania, nie powinny być stosowanegdy u pacjenta występuje m.in. nerwica, gorączka, niskie ciśnienie tętnicze krwi, cukrzyca, wyniszczenie organizmu, gruźlica płuc, nadczynność tarczycy, ostre i przewlekłe zapalenie nerek, liszaj rumieniowaty, choroba Addisona oraz choroba Basedowa. 

Jak działa lampa kwarcowa?

Zabiegi naświetlania, do których używa się lampy kwarcowej są bezbolesne i proste w stosowaniu. Pacjent nie musi wcześniej specjalnie przygotowywać się do korzystania z promieni ultrafioletowych. 

Naświetlanie odbywa się w profesjonalnej kabinie, do której pacjent wchodzi w ubraniu, jednak powinien odkryć tę część ciała, którą będzie poddawana zabiegowi. Koniecznie należy zasłonić oczy specjalistycznymi okularami, nie przepuszczającymi promieni UV

Osoba przebywająca w kapsule kwarcowej będzie odczuwała ciepło, jednak nie powinno być ono nieprzyjemne. Nie powinno się w trakcie trwania seansu leczniczego zmieniać położenia ciała. W żadnym razie nie wolno zdejmować zabezpieczających okularów oraz samodzielnie przestawiać włączników w lampie.

Jeśli osoba korzystająca z lampy kwarcowej w trakcie zabiegu źle się poczuje (np. odczuje osłabienie, swędzenie, czy pieczenie), powinna natychmiast poinformować o tym terapeutę wykonującego zabieg

Zazwyczaj taki zabieg trwa od kilkunastu sekund do około 10 minut. Na początek pacjentowi robi się próbę rumieniową aby upewnić się, że nie jest uczulony na promienie UV. Początkowe dawki promieniowania są niskie, np. minutowe, z czasem są one wydłużane. O ich długości, sile natężenia i mocy emisji, a także o obszarze ciała, który ma być poddany promieniowaniu każdorazowo decyduje lekarz kierujący na zabieg.

Skutki uboczne działania promieni 

Niekiedy wykorzystuje się takżelampę kwarcową do opalania, jednak trzeba znać efekty stosowania tego urządzenia, które nie będą tylko pozytywne. 

Należy zatem wspomnieć o skutkach ubocznych (dodatnich i ujemnych) korzystania z zabiegów kwarcowych. Mogą one mieć charakter krótkofalowy i długofalowy. Trzeba tu wymienić np. rumień fotochemiczny (który może się pojawić już po kilku godzinach po zabiegu), opaleniznę (co wiele osób uznaje za wartość dodaną tej fototerapii), zapalenie spojówek, pogrubienie naskórka, wzrost produkcji witaminy D, przyspieszenie procesu starzenia się skóry oraz zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory skóry.

Reklama

Koszt użycia lampy kwarcowej

Nie tylko w gabinecie lekarskim, kosmetologicznym, czy w specjalistycznym ośrodku można korzystać z dobrodziejstw tego urządzenia. Cena lampy kwarcowej nie jest bardzo wygórowana (jeśli bierze się pod uwagę mniejsze lampy), zatem można pokusić się o używanie jej w zaciszu domowym, o ile zaleci ją lekarz. 

Lampę leczniczą można kupić już za kilkadziesiąt złotych, za wersję bakteriobójczą trzeba zapłacić około 300 zł. Sprzęt o większej mocy, zaopatrzony w takie dodatkowe elementy, jak np. statyw kosztuje nawet około 1500 zł.

Autor: Olga Tomaszewska 

Czytaj też: 

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Laser podczerwony w rehabilitacji - najlepszy sposób na ból

Więcej

Masaż relaksacyjny całościowy – techniki i przeciwwskazania

Więcej

Co to hammam i na czym polega rytuał w łaźni tureckiej?

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej