Na czym polega masaż wibracyjny?

masaż rehabilitacyjny
123RF

Masaż wibracyjny polega na wprawieniu ciała pacjenta lub poszczególnych partii jego ciała w odpowiednie drgania. Poleca się go m.in. na bóle kręgosłupa, głowy, na otyłość, cellulit, czy wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Jak wykonuje się masaż wibracyjny?

Masaż wibracyjny to połączenie masażu klasycznego, wykonywanego rękoma przez masażystę oraz masażu przyrządowego, w którym wykorzystuje się wibracje specjalnych urządzeń.

Drgania wibracyjne mogą pochodzić z prądu elektrycznego, sprężonego powietrza lub ciśnienia wody. Częstotliwość drgań w takiej maszynie wynosi od 500 do 7000 na minutę. 

Masaż wibracjami ma szczególne zastosowanie w przypadku neutralizowania bóli mięśniowych oraz stawowych. Masowane powierzchnie szybciej się regenerują, rozluźniają oraz przyspiesza się ukrwienie skóry i tkanek podskórnych. Ponadto ten rodzaj masażu wpływa zbawiennie na problemy nerwicowe, stany lękowe, depresję i inne zaburzenia sfery psychicznej. 

Wibracyjny masaż nie trwa długo, zwykle zajmuje około 15-30 minut i jest zupełnie bezbolesny dla osoby masowanej. 

Reklama

Co to jest masażer wibracyjny?

To sprzęt, który posiada rozliczne zalety, z jego walorów można skorzystać w specjalistycznym salonie masażu ale można też zakupić urządzenie do masażu wibracyjnego i używać go w zaciszu domowym.

Znane są dwa podstawowe typy masażerów: ręczne i elektryczne.Manualne masażery są łatwe w utrzymaniu, niedrogie, a sposób posługiwania się nimi nie powinien wywoływać problemów. Osoba masująca dostosowuje siłę nacisku do własnych preferencji i potrzeb. 

Elektryczne masażery są droższe, jednak same wykonują ruchy wibracyjne, a osoba poddająca się masażowi tylko stoi, siedzi, bądź leży, w zależności od rodzaju urządzenia. Ten sposób masowania z pewnością będzie dużo intensywniejszy od masowania ręcznego. 

Masaż wibracyjny Aquavibron

Masaż wibracyjny Aquavibron to masaż wykonywany przy użyciu specjalnego sprzętu, wykorzystującego do uzyskania wibracji ciśnienie wody.

Taki posiada wężyk, zakończony gumową membraną, przez który przepływa woda. Ustawiając wysokość ciśnienia przepływu wody powoduje się, że membrana drga z mniejszą, średnią lub większą częstotliwością.

Owe gumowe końcówki wężyka mają różną wielkość i kształt dostosowując się do rodzaju schorzeń, do których są używane. Masażysta znając dolegliwości klienta dobiera odpowiednią membranę.

A ma szeroki wachlarz możliwości: m.in. można zastosować membranę wklęsłą (wyglądem przypominającą grzybek lub kielich), membranę z kolcami, która poprawia ukrwienie obwodowe, końcówkę z grzebieniem, która wykazuje właściwości rozluźniające lub płaską, służącą do rozmasowywania małych grup mięśniowych, czy membranę z wypustką do rozwałkowywania dużych grup mięśni.

Wskazania do masażu wibracyjnego

Wskazania do wykonania zabiegu są dość rozległe. Zanim jednak zostanie umówiona wizyta u masażysty, warto skonsultować się z lekarzem czy ten typ zabiegu może zostać przeprowadzony. 

Masaż wibracyjny jest dedykowany chorym na reumatoidalne zapalenie stawów, artretyzm, dyskopatię, zapalenie korzonków, znieczulicę skóry, a także cierpiącym na ból i zanik mięśni, bóle kręgosłupa i bóle głowy, przykurcze, czy zaburzenia krążenia obwodowego. 

Masaż wykorzystujący wibracje może też pomóc osobom, które przebyły urazy oraz uszkodzenia mięśni i więzadeł. Leczy się nim ponadto tzw. łokieć tenisisty i rehabilituje tkanki po mastektomii. 

Bardzo docenia się zalety masażu z wibracją w przypadku wystąpienia stresu, bezsenności, stanów lękowych oraz lekkiej postaci depresji. 

Z masażu wibracyjnego korzystają także pacjenci skarżący się m.in. na skurcze łydek, ciężkość nóg, skoliozę, otyłość, wysiłkowe nietrzymanie moczu, zaparcia, cukrzycę i cellulit.

Reklama

Przeciwwskazania do zabiegu masażu wibracyjnego

Znane są już w większości pozytywne właściwości, jakie niesie ze sobą masaż wibracyjny, jednak w przypadku tego zabiegu pojawiają się także przeciwwskazania. Należą do nich m.in.:

  • ciąża;
  • poważne infekcje (z gorączką tle);
  • ostre stany zapalne;
  • nowotwory;
  • miażdżyca;
  • krwotoki;
  • owrzodzenia i świeże rany;
  • epilepsja;
  • tętniaki.

Pacjenci leczący się na nadciśnienie tętnicze krwi oraz chorobę wieńcową powinni przed masażem bezwzględnie skonsultować swój stan u lekarza, który zaleci lub zabroni skorzystanie z zabiegu. 

Autor: Olga Tomaszewska

Przeczytaj także:

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Masaż gorącymi kamieniami – cena, opinie i przeciwwskazania

Więcej

Masaż pneumatyczny – dla kogo drenaż limfatyczny?

Więcej

Masaż relaksacyjny całościowy – techniki i przeciwwskazania

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej