Masaż aquavibron - wskazania i przeciwwskazania do zabiegów

masaż wibracyjny
123RF

Aquavibron to sprzęt o uniwersalnym zastosowaniu, służący do wykonywania masażu wibracyjnego. Aparat ten wspomaga leczenie wielu dysfunkcji, takich jak rozmaite niepełnosprawności oraz stanowi kurację różnych chorób i dolegliwości, takich jak choćby reumatyzm, stres, bóle mięśni, drętwienie kończyn i wiele innych. Ochoczo wykorzystuje go także kosmetologia. 

Co to jest aquavibron?

Aquavibron to specjalistyczne urządzenie, które przeznaczone jest do wykonywania wibracyjnego masażu leczniczego. Ten aparat można stosować zarówno w szpitalach, sanatoriach, uzdrowiskach i innych placówkach leczniczych, jak i w zaciszu domowym.

Masaż aquavibron, czyli masowanie wybranych fragmentów ciała przy użyciu profesjonalnego sprzętu masującego, cieszy się ogromną popularnością, gdyż wyróżnia się szerokim polem do zastosowania. Dzięki temu aparatowi można m.in. wyleczyć ból poszczególnych partii ciała, zregenerować organizm, przyspieszyć powrót do zdrowia oraz pobudzić tkanki, ścięgna, a także kości do szybszej regeneracji. 

Aparat, aby mógł funkcjonować, potrzebuje wody. Składa się z głowicy, którą przykłada się do leczonego miejsca, wężyka łączącego kran z urządzeniem oraz z końcówek (w niektórych aparatach jest ich nawet kilkanaście – każda służy do masowania innej części ciała lub też wibrowania z różną intensywnością, czy przeznaczonej dla innego rodzaju dolegliwości). W niektórych znajduje się ekopompa oraz możliwość zamknięcia obiegu wody.

Reklama

Na czym polega masaż z użyciem aquavibron?

Metodyka zabiegu jest bardzo prosta. Masaż może być wykonywany przez osobę trzecią ale także samodzielnie. Wystarczy przyłożyć membranę, czyli wybraną końcówkę do chorej strefy na ciele, wcześniej podłączając wężyk do kranu, odkręcić wodę i uruchomić aparaturę. 

Warto odbyć uprzednio wizytę u lekarza, by określić na jakie pola aplikować wibracje, jak długo, jak często i z jaką mocą. Nie wszyscy też będą mogli poddać się temu zabiegowi, gdyż aquavibron, poza wieloma korzyściami, ma również i przeciwwskazania.

Częstotliwość drgań emitowanych przez urządzenie może być niska, średnia lub wysoka (od 30 do 3000 Hz). Cały zabieg trwa około 10-15 minut.

Membrany aquavibronu mają różny kształt i wielkość, ponieważ służą do masowania różnych części ciała, a ich zastosowanie także jest odmienne od siebie. Występują zatem np. membrany płaskie (do masowania małych grup mięśniowych), z kolcami (dla polepszenia ukrwienia obwodowego), w kształcie grzybka lub kieliszka (o działaniu uspokajającym), z gąbką (stosowane w kosmetologii i stomatologii), stożkowa (by wykonywać akupresurę). 

Aquavibron – wskazania do stosowania

Stosowanie masażu wibracyjnego poleca się przede wszystkim w przypadku reumatyzmu, artetyzmu, stanów zwyrodnieniowych, dyskopatii, chorób systemu nerwowego, stresu, depresji, paradontozy, bóli mięśniowych, przykurczy, bóli międzyżebrowych, odmrożeń, odleżyn, nocnego moczenia, drętwienia kończyn, kataru i wielu innych.

Warto wymienić również, że kuracja ma korzystny wpływ na wspomaganie leczenia niesprawności u dzieci z porażeniem mózgowym i zespołem Downa oraz niwelowanie zaburzeń związanych z krążeniem obwodowym, czy astmą oskrzelową. Tą aparaturą rehabilituje się także chorych na stwardnienie rozsiane oraz kobiety po mastektomii. 

Przeciwwskazania do zabiegów

Poza licznymi zaletami tego wszechstronnego urządzenia, przeciwwskazania do stosowania aquavibronu również się znajdą. Wśród osób, które nie powinny korzystać z tego sprzętu znajdują się m.in. chorzy na nowotwory, miażdżycę i osteoporozę, przechodzący infekcję, kobiety w ciąży, osoby gorączkujące, z ostrymi stanami zapalnymi, cierpiący na zapalenie żył i tętnic, mający zaawansowane żylaki, czy zmiany skórne (typu rany, owrzodzenia, czy wypryski).

Reklama

Koszt zabiegu wibracyjnego

Istnieje możliwość poddania się zabiegowi wibracyjnemu w szpitalu, sanatorium, czy profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Jednak istnieje także możliwość korzystania z niego w domu. Cena tego produktu zależy od wielu parametrów: m.in. materiałów użytych do produkcji, renomy firmy produkującej sprzęt, ilości dodatkowych końcówek i gwarancji udzielanych przez wytwórcę urządzenia, a także tego czy aquavibron jest podłączany do sieci wodociągowej, czy ma własną pompę. 

Koszt takiego aparatu oscyluje wokół 600 zł, można jednak kupić aquavibron na niewiele ponad 500 zł, są także sprzęty za kilka tysięcy złotych (z ekopompą i zamkniętym obiegiem wody) – za około 3 tysiące zł.

Autor: Olga Tomaszewska 

Czytaj też:

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Sauna fińska - zalety i wady sauny suchej. Jak korzystać?

Więcej

Co to hammam i na czym polega rytuał w łaźni tureckiej?

Więcej

Zabiegi termoterapii - jakie schorzenia leczy terapia termalna?

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej