Masaż wirowy – kończyn dolnych i górnych oraz kręgosłupa

hydromasaż
123RF

Masaż wirowy stanowi jedną z odmian hydromasażu. Masowanie wirami wodnymi świetnie odpręża, działa przeciwbólowo i rozkurczowo, poprawia ukrwienie masowanej części ciała oraz zmniejsza obrzęki. Ten rodzaj wodolecznictwa obejmuje masaż wirowy kończyn górnych, kończyn dolnych, kręgosłupa oraz poszczególnych części kończyn (np. stopy, podudzia, czy przedramiona). Wirówka leczy m.in. reumatyzm, zmiany zwyrodnieniowe stawów, blizny, zaniki mięśni, a nawet porażenia mięśniowe.

Czym jest masaż wirowy?

Masaż wirowy to rodzaj hydroterapeutycznego zabiegu na ciało, a przede wszystkim na kończyny górne, dolne oraz na kręgosłup. Ten typ wodolecznictwa fizjoterapeutycznego jest wykonywany w specjalnych wannach (zwanych wirówkami), bądź wanienkach, wypełnionych wodą, w których do masażu konkretnych partii ciała wykorzystuje się wir wody. Dysze zamontowane w wirówkach sprawiają, że woda kręci się i porusza ciałem pacjenta. Ponadto można dobrać odpowiedni do schorzenia i stanu pacjenta program wirowania. 

Zazwyczaj z tego zabiegu korzysta się w specjalistycznych ośrodkach, gabinetach oraz sanatoriach. Można także wykonać masaż wirowy w domu.Wówczas najczęściej używa się małej wanienki, np. do stóp, czy rąk. 

Wirowy masaż trwa od 10 do 30 minut. Żeby był skuteczny, należy go wykonywać codziennie lub co drugi dzień, tak by w sumie skorzystać co najmniej 10 sesji. 

Temperaturę wody do masażu ustawia się od 32 do 38 stopni Celsjusza, a w niektórych przypadkach nawet wyższą.

Aby rozpocząć zabieg, w zależności od tego co będzie masowane, wchodzi się do wanny, bądź umieszcza w niej określone części ciała, np. łydki ze stopami, ręce, itd. Masaż wirowy jest bezbolesny, pacjenci często zaś odczuwają przyjemne doznania. 

Reklama

Wskazania do masażu wirowego

To przede wszystkim choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe stawów, problemy z krążeniem, choroba Reynauda, schorzenia nerwów obwodowych, rehabilitacja zwichnięć, skręceń i odmrożeń oraz stany po urazach tkanek miękkich.

Wirówki są zalecane również w różnego rodzaju bólach, obrzękach limfatycznych, niedowładach porażeniowych, wzmożonym napięciu mięśniowym, po porażeniu mózgowym dziecięcym oraz po chirurgicznym leczeniu żylaków.

Blizny, przykurcze, obrzęki, ograniczenia ruchomości w stawach oraz zanik mięśni także stanowią podstawę do wprowadzenia tego rodzaju kuracji. 

Masaż wirowy kończyn dolnych

Masaż wirowy kończyn dolnych może obejmować jedynie stopy, podudzia – wówczas wkłada się te partie ciała do mniejszej wanienki i tam masuje, ale może też dotyczyć ud oraz całych nóg – wtedy należy całkiem wejść do dużej wanny. W tym drugim przypadku warto mieć na sobie kostium kąpielowy. Taki masaż przede wszystkim zmniejsza obrzęki, niweluje ból oraz poprawia ukrwienie. 

Kończyna, na którą stosuje się masaż wirujący, opiera się ruchowi wirowemu wody korzystając z napinania mięśni, co pomaga w zwiększeniu przepływu krwi i chłonki w masowanej części ciała. A ponadto ów proces redukuje zastój krwi żylnej, rozluźnia mięśnie i działa przeciwbólowo. To wszystko sprawia, że zakres ruchu w leczonej kończynie ulega zwiększeniu.

Aby poddać się zabiegowi, który określa się jako masaż wirowy kręgosłupa, także należy położyć się w wannie – wirówce i pozwolić na działanie dyszy. 

Za ten rodzaj hydromasażu trzeba zapłacić od około 40 zł wzwyż.

Masaż wirowy kończyn górnych

Masaż wirowy kończyn górnych obejmuje jedną lub obie ręce, a niekiedy jedynie dłonie zanurzone w wodzie do nadgarstków lub same przedramiona (pływające w wannie do łokci). W tego typu zabiegach używa się małych wanienek, w których dysze wirujące umieszczone są z boku wirówek. Dobrana do pacjenta siła wirowania oraz czas trwania zabiegu działa leczniczo na wiele schorzeń i kłopotów zdrowotnych.

Ta forma zabiegu hydroterapeutycznego polecana jest m.in. przy problemach reumatycznych, zwyrodnieniowych, gośćcowych, przeciążeniowych ale także po przebytych urazach ortopedycznych. 

Koszt zabiegu wodnego na ręce to wydatek rzędu około 30 zł i więcej. 

Reklama

Przeciwwskazania do hydromasażu 

Trzeba tu wyliczyć m.in. zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze, stany gorączkowe, infekcje, zmiany skórne, stany zapalne i zakrzepowe żył, stopa cukrzycowa oraz znaczne osłabienie organizmu. 

Jeśli lekarz prowadzący danego pacjenta zabroni z jakiś powodów poddania się zabiegowi hydroterapeutycznemu, należy postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Czytaj też:

Autor: Olga Tomaszewska

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Sauna infrared - jak działa sauna na podczerwień? Opinie

Więcej

Fango, czyli zabiegi z leczniczego błota. Jak zrobić je w domu?

Więcej

Fototerapia, czyli leczenie światłem - na co pomaga?

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej