Sauna infrared - jak działa sauna na podczerwień? Opinie

Sauna infrared
Źródło:123RF

Sauna na podczerwień (infrared) to świetna alternatywa dla tradycyjnej sauny, nie dla każdego będzie ona jednak odpowiednia. Jak często można korzystać z niej korzystać i jakie są zalety takich zabiegów?

Co to jest sauna infrared?

W działaniu sauny infrared energia cieplna jest wytwarzana przez promienie podczerwone. Są one od lat wykorzystywane w medycynie w leczeniu bólu, stanów zapalnych czy pourazowych. W saunie na podczerwień podgrzaniu nie ulega powietrze, a jedynie ludzkie ciało. Co więcej, promienie wnikają głęboko pod skórę człowieka (nawet do 3-4 centymetrów), przez co działają wyjątkowo intensywnie. 

Sauna infrared, podobnie jak fińska (sucha) jest wyłożona naturalnym drewnem. Dzięki temu, że temperatura otoczenia w kabinie nie jest zbyt wysoka, z sauny na podczerwień mogą korzystać dzieci i osoby starsze, o ile oczywiście nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych. Taki rodzaj sauny można bez problemu zainstalować we własnym domu, np. w łazience czy sypialni. 

Cena sauny infrared to około 4000 zł, jeśli więc często korzystamy z tego rodzaju relaksu, warto przemyśleć jej zakup.

Reklama

Jak korzystać z sauny infrared?

Przed skorzystaniem z sauny infrared należy się umyć i wytrzeć do sucha. Wchodząc do kabiny można mieć ze sobą jedynie ręcznik - klapki, biżuterię, zegarek i telefon komórkowy trzeba zostawić w szafce lub przed drzwiami sauny. Ostatni posiłek jemy najpóźniej na godzinę przed rozpoczęciem seansu, do sauny nie należy jednak też wchodzić głodnym. 

Przed rozpoczęciem seansu nie można również pić alkoholu. W odróżnieniu od sauny parowej czy suchej robienie przerw podczas korzystania w saunie infrared nie jest konieczne. Zabieg powinien trwać 30 minut i można korzystać z niego maksymalnie 3 razy w tygodniu. Tuż po zakończonej sesji nie spłukujemy ciała - robimy to dopiero po jakimś czasie od wyjścia z kabiny. Dobrze będzie natomiast wypoczywać przez około 15 minut, najlepiej w pozycji leżącej. Konieczne będzie także nawodnienie organizmu. Ze względu na to, że po wizycie w saunie możemy poczuć lekkie osłabienie, warto jest przeznaczyć czas na ten zabieg wieczorem. Po seansie nie powinno się podejmować wysiłku fizycznego.

Zalety sauny infrared

Sauna infrared posiada wiele zalet. Dzięki zachowaniu optymalnej wilgotności i niezbyt wysokiej temperaturze otoczenia (osiąga ona maksymalnie 60 stopni Celsjusza) nie powoduje ona problemów z oddychaniem. Nie ma również konieczności zamykania od niej drzwi, co sprawia, że mogą z niej korzystać osoby cierpiące z powodu klaustrofobii

Dużym plusem sauny na podczerwień jest to, że ciało poci się w niej znacznie bardziej niż w przypadku sauny tradycyjnej i wydala nie tylko wodę, ale też spala tłuszcz. Właśnie dlatego sauna infrared może być elementem procesu odchudzania. Kolejna zaleta tego rodzaju sauny to brak przeciwwskazań do korzystania z niej przez osoby z tendencją do pękających naczynek krwionośnych. Warto wiedzieć, że już po kilku minutach przebywania w saunie na podczerwień można poczuć odprężenie całego ciała i ukojenie nerwów. Działanie odstresowujące sprawia, że korzystanie z tego rodzaju zabiegów pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Wskazania do sauny na podczerwień

Promieniowanie podczerwone sprzyja leczeniu wielu chorób, m.in. zwyrodnienia stawów i rwy kulszowej. Regularne zabiegi pomogą także złagodzić bóle kręgosłupa czy stawów oraz nerwobóle, poprawią krążenie krwi i złagodzą skutki stresu takie jak zmęczenie czy napięcie nerwowe. Korzystanie z sauny infrared to dobry sposób na regenerację mięśni po wysiłku, poprawę stanów pourazowych narządów ruchu, polepszenie kondycji skóry, spalenie zbędnych kalorii i zwalczenie cellulitu. Nie można także zapomnieć o usuwaniu toksyn z organizmu. Co ciekawe, sauna na podczerwień działa wspomagająco przy infekcjach dróg oddechowych, w szczególności przy zapaleniu zatok. Jak widać, ten rodzaj posiada bardzo wiele zastosowań.

Reklama

Przeciwwskazania do sauny infrared 

Mimo iż z sauny infrared mogą korzystać dzieci, osoby starsze oraz pacjenci z popękanymi naczynkami, podobnie jak w przypadku sauny tradycyjnej tu także istnieją pewne przeciwwskazania. 

Należą do nich przede wszystkim: 

Z sauny nie można korzystać także w trakcie menstruacji, ponieważ wysoka temperatura mogłaby wywołać nadmierne krwawienie. Przeciwwskazaniem do odwiedzenia sauny infrared jest także przebycie operacji lub innych zabiegów chirurgicznych w okresie ostatnich 6. miesięcy. W przypadku posiadania implantów chirurgicznych lub silikonowych przed skorzystaniem z sauny konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Jeżeli w trakcie seansu w saunie na podczerwień dojdzie do pogorszenia samopoczucia lub pojawią się dolegliwości bólowe, należy wyjść z pomieszczenia.

Autor: Olga Szymkowiak

Zobacz także:

Bibliografia:

  • Pawłowski J., Pawłowska M., Bochyński R., „Sauna i jej znaczenie w treningu zdrowotnym”, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2015, Tom 21, Nr 3, 282–288
  • Trojnacka A., „Sauna jako element odnowy biologicznej i treningu sportowego”, Rehabilitacja w Praktyce 2008; 2: 49–50

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Masaż tajski – na czym polega? Opinie i przeciwwskazania

Więcej

Masaż gorącymi kamieniami – cena, opinie i przeciwwskazania

Więcej

Tampony borowinowe – jak wykonać je samodzielnie w domu?

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej