Hydromasaż – wskazania i przeciwwskazania hydroterapii

Hydromasaż to zabieg, który nie tylko poprawia nasze samopoczucie i dodaje energii, ale także łagodzi bóle i rozluźnia napięte mięśnie. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do hydroterapii?
 

Hydroterapia

Hydroterapia to coraz chętniej wykorzystywany zabieg rehabilitacji, który poprawia nasze samopoczucie. Ma pozytywny wpływ na stawy, mięśnie oraz wiązadła.

Hydromasaż, jak sama nazwa wskazuje, to masaż wodny, łączący zabiegi takie jak masaż i kąpiel. Ma właściwości relaksacyjne – odpręża, poprawia samopoczucie i dodaje energii. Osoby stosujące tego typu zabiegi rehabilitacyjne, chwalą je także za właściwości przeciwbólowe. Masaż wodny łagodzi bowiem dolegliwości takie, jak bóle stawów, głowy, a także rozluźnia napięte mięśnie. Poza tym, działa korzystnie na skórę, usuwa oznaki i uczucie zmęczenia oraz relaksuje nasze ciało i umysł.

 

Hydromasaż – wskazania

Hydromasaż ma lecznicze działanie w schorzeniach takich jak:

 • nadciśnienie tętnicze (początkowe stany),
 • zaburzenia odporności,
 • zaburzenia snu,
 • migreny,
 • urazy i choroby układu mięśniowo-szkieletowego,
 • stany depresyjne,
 • choroby przewodu pokarmowego,
 • otyłość,
 • cellulit,
 • chroniczne zmęczenie.

 

Hydroterapia – przeciwwskazania

Istnieje kilka przeciwwskazań do zabiegu do masażu wodnego. Nie powinny korzystać z niego osoby cierpiące na:

 • nadciśnienie tętnicze w zaawansowanym stadium,
 • chorobę wieńcową,
 • zakrzepicę,
 • zapalenia i zakażenia dermatologiczne,
 • nowotwory łagodne i złośliwe,
 • kamicę nerkową.
   

Wanna z hydromasażem

Do niedawna zabiegom hydroterapii można było poddać się wyłącznie w szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych, centrach odnowy biologicznej, SPA czy sanatoriach. Teraz, by skorzystać z ich leczniczego działania, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy nawet niewielka, domowa łazienka, która wyposażona jest w wannę z hydromasażem, kabinę z hydromasażem lub hydromasażer do stóp.

Czym więc różni się wanna z hydromasażem od tych, które znajdziemy w większości domów i mieszkań? Otóż, wanna z hydromasażem, podobnie jak profesjonalne urządzenia do hydromasażu dostępne w gabinetach rehabilitacji, wyposażona jest w tak zwane dysze, które kierują strumień wody pod ciśnieniem na konkretne części ciała. Dysze są rozmieszczone w różnych miejscach, choć najczęściej w takich, które umożliwiają masaż kręgosłupa czy barków. Ich wielkość jest różna, ale to właśnie dzięki temu możemy swobodnie dopasować siłę generowanego strumienia do naszych potrzeb i preferencji. W większości wanien można również regulować kąt ustawienia dysz.

Warto wspomnieć, że nie trzeba od razu kupować wanny lub kabiny z hydromasażem, aby skorzystać z tej formy zabiegu. Możemy również w zwykłej kabinie prysznicowej, w rogu lub na ścianie, zamontować odpowiedni panel z hydromasażem. Oczywiście, najlepiej zrobić to, jeśli kabina w naszej łazience jest szczelna i dobrej jakości.
 

Hydromasaż – przebieg zabiegu

Sama forma zabiegu z hydromasażem jest bardzo prosta, dlatego tak chętnie wykonuje się go w domu. Dysze wypompowują wodę pod wysokim ciśnieniem, która uderza w mięśnie i powoduje ich rozluźnienie. Taki masaż powinien trwać około 15 minut. Gdy hydromasaż powoduje dyskomfort lub ból, lepiej przerwać zabieg.

 

Hydromasaż w kosmetyce

Hydromasaż to zabieg, który cieszy się dużą popularnością wśród przedstawicielek płci pięknej. Jest z powodzeniem wykorzystywany nie tylko w rehabilitacji, ale i w kosmetyce. Kąpiele w wannach z hydromasażem poprawiają ukrwienie skóry, przywracają jej jędrność i redukują cellulit. U kobiet po porodzie hydromasaż przywraca sprężystość mięśni brzucha oraz pomaga pozbyć się tkanki tłuszczowej. Masaż wodny jest ponadto zbawienny w problemach ze skórą.

 

 

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Masaż rehabilitacyjny – rodzaje masażu leczniczego

Więcej

Drenaż limfatyczny (masaż) nóg, twarzy i nie tylko

Więcej

Hydromasaż – wskazania i przeciwwskazania hydroterapii

Więcej

Zapisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco ze wszystkimi zmianami w korzystaniu
z sanatoriów i uzdrowisk w Polsce.