Techniki wykonywania masażu klasycznego - jakie mają zastosowanie?

masaż tradycyjny
123RF

Masaż klasyczny to jeden z najpopularniejszych zabiegów leczniczych i relaksacyjnych na ciało. Swoim zasięgiem może objąć całe ciało, ale może też dotyczyć tylko niektórych jego części, jak plecy, kark, itp. Masażysta podczas zabiegu stosuje różne techniki masowania od głaskania poprzez oklepywanie, na wałkowaniu skończywszy. Masaż powinien być dobrany do danej osoby, jej schorzeń i dolegliwości. 

Co to jest masaż klasyczny?

Masaż klasyczny stanowi podwalinę wszelkich rodzajów masaży. Ma długą tradycję, wywodzącą się z odległych historycznie Chin, a nawet jego zaczątków można doszukać się w medycznych zaleceniach Hipokratesa. 

Ten rodzaj masażu łączy w sobie elementy masażu leczniczego oraz relaksacyjnego. Od rodzaju technik masażu, siły dotyku i intensywności ruchów osoby masującej będzie zależało czy zabieg będzie pobudzał, czy wyciszał. Może trwać od około 15 minut do 1,5 godziny. Najlepiej wykonywać masaż u profesjonalisty, czyli masażysty z doświadczeniem.

Przed poddaniem się tej odmianie terapii dotykiem powinno się wziąć prysznic (w wielu salonach masażu jest możliwość umycia się tuż przed zabiegiem), a na około 1-1,5 godziny przed masażem nie powinno się przyjmować ciężkostrawnych posiłków.

Reklama

Techniki masażu klasycznego

Masaż klasyczny pleców czy pozostałych fragmentów ciała składa się z poszczególnych części. Masażysta do przeprowadzeniu krótkiego wywiadu z pacjentem dokona wyboru odpowiedniego typu masażu np. pomijając niektóre jego aspekty, czy intensyfikując inne. 

W przypadku zabiegu techniki dostępne w jego zakresie to przede wszystkim głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wałkowanie, wyciskanie, oklepywanie, wibracja i roztrząsanie. 

Masażysta zawsze zaczyna i kończy masaż głaskaniem: na początku zabiegu aby przyzwyczaić osobę masowaną do dotyku drugiej osoby oraz by rozeznać się gdzie znajdują się zbite mięśnie pacjenta, itp., a na końcu masażu – by wyciszyć klienta i przyjemnie zakończyć sesję.

Wszystkie odmiany technik masażu można wykonywać w różnym tempie oraz czasie, rozmaicie je intensyfikując i dynamizując. 

Pacjent podczas masażu jest nagi, a jego części intymne są przykryte ręcznikiem. Masażysta do masażu używa specjalnego olejku, bądź innej substancji poślizgowej. 

Jakie działanie ma masaż klasyczny?

Masaż klasyczny działa na wiele sfer zdrowotnych. Masaż klasyczny całościowy (obejmujący całe ciało) wzmaga krążenie krwi, a także poprawia działanie układu limfatycznego. Ponadto ma wpływ na funkcjonowanie systemu nerwowego poprzez uspokajanie osoby masowanej lub przeciwnie – pobudzanie jej. Z masażem klasycznym wiąże się także inna jego funkcja – przyspieszenie spalania materii. 

Co równie ważne, masaż klasyczny usprawnia fizycznie rozluźniając mięśnie, czy poprawiając ruchomość stawów, itp. Masaż klasyczny leczniczy stosowany jest m.in. po skręceniach i stłuczeniach kończyn, w przypadku chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych, przy przewlekłym zapaleniu mięśni, stawów i ścięgien, w zdiagnozowanych przeciążeniach mięśni i stawów, itd.

Wady postawy, problemy z kręgosłupem, przygotowanie ciała do ciężkiego wysiłku fizycznego, regeneracja po intensywnym treningu, biegu, itp., redukcja tkanki tłuszczowej, walka z cellulitem, nerwobóle, stany lękowe, depresja, stan po wylewie (z przykurczami, porażeniem i niedowładem) – to wszystko wskazania do zastosowania klasycznego masażu.

Przeciwwskazania do wykonania masażu klasycznego

Powyższe korzyści zdrowotne płyną z prawidłowo przeprowadzonego zabiegu masażu klasycznego. Przeciwwskazania do jego wykonania, niestety, także istnieją. Warto je poznać aby sobie nie zaszkodzić i nie wywołać dodatkowych kłopotów leczniczych, bądź nie nasilić dolegliwości bólowych. 

Nie zaleca się zatem korzystania z masażu klasycznego paniom będącym w ciąży oraz w czasie menstruacji, chorym na gruźlicę kości, cierpiącym na nadciśnienie tętnicze krwi, żylaki i nowotwory, mającym problemy z krzepnięciem krwi oraz osobom przechodzącym infekcję (zwłaszcza przebiegającą z gorączką). 

Masaż klasyczny nie powinien być także stosowany m.in. w przypadku występowania stanów zapalnych skóry, naczyniaków, tętniaków, krwiaków, miażdżycy, zaawansowanej osteoporozy oraz po zawale (który miał miejsce niedawno). 

Reklama

Koszt masażu klasycznego

Cena masażu klasycznego zależy kilku czynników: 

  • długości trwania masażu, 
  • jego intensywności,
  • umiejętności i doświadczenia masażysty 
  • oraz standardu salonu, w którym jest wykonywany zabieg.

Za półgodzinny masaż zapłacimy około 60 zł, ale można też znaleźć takie usługi (na wybrane części ciała) kosztujące od 30 do 80 zł. Godzinne leżenie na stole do masażu wycenia się natomiast na około 120 zł, jednak warto przygotować się finansowo na przedział między 100 a 300 zł.

Autor: Olga Tomaszewska

Przeczytaj też o innych masażach: 

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Masaż pneumatyczny – dla kogo drenaż limfatyczny?

Więcej

Masaż rehabilitacyjny – rodzaje masażu leczniczego

Więcej

Hydromasaż – wskazania i przeciwwskazania hydroterapii

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej