Krenoterapia – kuracja pitna wodami leczniczymi

kuracja pitna
123RF

Kuracja pitna wodami leczniczymi, określana jako krenoterapia, stanowi samoistną lub dodatkową metodę leczenia przeróżnych schorzeń. Wody lecznicze pite w uzdrowiskach regulują także poziom elektrolitów w organizmie i przyspieszają powrót do zdrowia po przebytej chorobie. Nie wszyscy mogą jednak skorzystać z dobrodziejstw tej formy leczenia.

Co to jest krenoterapia?

Krenoterapia oznacza leczenie wodami mineralnymi, dostępnymi w uzdrowiskach. Kuracja pitna stanowi jedną z najstarszych metod zdrowotnych.

Picie wody mineralnej, pochodzącej z uzdrowiskowych źródeł, polega na przyjmowaniu określonych porcji leczniczych płynów, o wskazanej zawartości, o ustalonych porach dnia i w danej temperaturze. Wymienione wskazania ustanawia lekarz. Ponadto wskazuje on długość trwania kuracji. 

Wody lecznicze, nadające się do uzdrowiskowego lecznictwa to: 

  • wody kwasowęglowe,
  • szczawy,
  • wody siarczkowo-siarkowodorowe,
  • wody siarczanowe,
  • wody chlorkowo-sodowe,
  • wody żelaziste,
  • wody jodkowe,
  • wody fluorkowe,
  • wody radonowe.

Krenoterapia może stanowić autonomiczną formę leczenia, może też, i najczęściej tak się dzieje, stanowić dodatek do właściwej kuracji. 

Aby leczenie wodami uzdrowiskowymi było skuteczne i nie wywoływało skutków ubocznych, stężenie składników mineralnych w takich źródłach nie może przekraczać 1,5 procenta. 

Reklama

Jak stosować krenoterapię?

Kuracja pitna proponowana jest kuracjuszom w wielu zakątkach Polski. Można także skorzystać z walorów źródlanych innych państw.

Aby leczenie wodami było skuteczne, takie postępowanie powinno trwać minimum trzy tygodnie, przez 6 dni w tygodniu. Ważne jest aby ściśle trzymać się zaleceń lekarskich co do rodzaju wody leczniczej, jej dawki, temperatury, szybkości picia i częstotliwości przyjmowania.

Woda zdrojowapita jest w specjalnych pojemniczkach, zwanych pijałkami. 

Zazwyczaj przyjmuje się ją trzy razy dziennie, przed posiłkami (około godzinę przed jedzeniem). Jednak w niektórych przypadkach stosuje się większą ilość podań wody oraz zaleca się by była ona wypijana po posiłku.

Ważna dla terapii jest także temperatura wody źródlanej: czasem lepsza będzie temperatura wyższa (zbliżona do ciepłoty ciała człowieka – 36,6 stopni Celsjusza), innym razem – korzystniejsza okaże się chłodniejsza woda.

Taką kurację można również zastosować w zaciszu domowym. Trzeba się jednak zaopatrzyć w odpowiednią porcję specjalnej wody uzdrawiającej, którą można kupić w aptekach, czy specjalistycznych sklepach.

Działanie wód leczniczych

Wody lecznicze w Polsce wykazują wiele korzystnych właściwości, oddziałujących na różne sfery zdrowotne człowieka. 

Przede wszystkim wspomagają suplementację niedoborów mineralnych, a przede wszystkim zaopatrują organizm w odpowiednią dawkę żelaza, wapnia, jodu, magnezu i potasu. 

Wody alkaliczne wyróżniają się również dobroczynnym wpływem na układ trawienny: m.in. regulują funkcjonowanie systemu pokarmowego. Ponadto kuracjusze prawidłowo korzystający z krenoterapii zauważają poprawę działania układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego, moczowego i hormonalnego. 

Co więcej, pitne źródła redukują niedokrwistość oraz niwelują niedostatki żelaza. Pomagają także w szybszym powrocie do zdrowia po przebytej chorobie.

Wskazania do krenoterapii

Picie wody mineralnej z uzdrowisk korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia, a także na poszczególne schorzenia. Jednak to lekarz powinien zalecić rodzaj tych wód, dawkowanie, czas trwania leczenia, czy temperaturę płynu.

I tak np. szczawy i wody kwasowęglowe są wykorzystywane w leczeniu m.in. takich schorzeń jak cukrzyca, wrzody i nieżyt żołądka, zaparcia, refluks przełykowo-pokarmowy i zespół jelita drażliwego. Wody chlorkowe zaś wspomogą kurację m.in. schorzeń moczowych (np. infekcje dróg moczowych, kamica moczowa) oraz stany po zatruciach metalami ciężkimi. Wody siarczanowe leczą zaburzenia przemiany materii oraz takie choroby jak np. nawracające zapalenie oskrzeli. Wody fluorkowe zaś pomogą przeciwstawić się osteoporozie, a wody jodkowe – chorobom zwyrodnieniowym. W przypadku leczenia miażdżycy najskuteczniej sprawdzą się wody radonowe.

Reklama

Krenoterapia – przeciwwskazania

Długo można wyliczać dodatnie właściwości zdrowotnych płynów, jakimi są uzdrowiskowe wody alkaliczne, należy jednak pamiętać, że przeciwwskazania do ich stosowania również występują. Należy o nich wiedzieć zanim zdecydujemy się na taki rodzaj terapii. 

Nie zaleca się korzystania z krenoterapii osobom zmagającym się z takimi chorobami jak m.in. niewydolność krążenia, ostra kamica nerkowa, żółtaczka, przewlekłe schorzenia jamy brzusznej, czynna choroba wrzodowa, biegunka, astma oskrzelowa i inne. 

Nawet jeśli leczymy się na którąś z wymienionych dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem. Być może jakiś rodzaj wód pitnych będzie działał sprzyjająco na dane schorzenie. Od medyka dowiemy się także jakich typów wód się wystrzegać. 

Autor: Olga Tomaszewska 

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Krenoterapia – kuracja pitna wodami leczniczymi

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej