Zabiegi termoterapii - jakie schorzenia leczy terapia termalna?

leczenie temperaturą
123RF

Termoterapia to lecznicze działanie wysoką lub niską temperaturą na organizm. Ciepłolecznictwo pomaga w kuracji m.in. takich schorzeń jak przerost prostaty, reumatyzm, dna moczanowa, czy nieżyt żołądka. Natomiast zimnolecznictwo jest stosowane w uzdrawianiu pacjentów zmagających się z np. problemami przeciążeniowymi, rwą kulszową i łuszczycowym zapaleniem stawów. Warto również poznać przeciwwskazania do stosowania terapii termalnej. 

Co to jest termoterapia?

Termoterapia polega na leczeniu temperaturą: wysoką lub zimną, dzieląc się odpowiednio na ciepłolecznictwo zimnolecznictwo

Termoterapia wykorzystuje do leczenia wybraną i ustawioną stosownie do wskazań medycznych temperaturę zabiegu. Najlepiej gdy dany zabieg zleca lekarz orientujący się, na jakie schorzenia cierpi pacjent. Niestety, nie każdy może skorzystać z tej formy kuracji, zatem lepiej uprzednio skonsultować swój stan z medykiem.

W ramach tej dziedziny fizykoterapii przeprowadza się m.in. zabiegi krioterapeutyczne, z użyciem parafiny, hydroterapię, balneoterapię, promieniowanie IR, czy ultradźwięki. Poza tym jako środki termoterapeutyczne stosuje się np. termofory, okłady żelowe, kompresy, plastry, rozpylacze cieczy oraz poduszki elektryczne i woreczki z piaskiem.

Po co stosuje się termoterapię? Bo dzięki niej m.in. następuje poprawa krążenia, zwiększenie ruchomości w stawach, poprawa elastyczności, intensyfikuje się proces przemiany materii, organizm się wycisza i relaksuje, rany szybciej goją oraz następuje pobudzenie właściwości antybakteryjnych i przeciwwirusowych ustroju. 

Za zabiegi termoterapeutyczne płaci się od około 10 zł wzwyż.

Reklama

Rodzaje zabiegów termoterapii

Jeden z zabiegów wymienianych w ramach leczenia zimnem to krioterapia ogólna, do której stosuje się specjalne komory oraz krioterapia miejscowa. Inne działania wykorzystujące do leczenia chłód to np. hydroterapia (wodolecznictwo), przykładanie do chorego miejsca lodowych kompresów (mogą być także stosowane okłady z borowiny), czy pryskanie newralgicznych części ciała suchym lodem w aerozolu.

Leczenie ciepłem zaś obejmuje takie terapie jak kąpiele wodne (o temperaturze wody powyżej 36 stopni Celsjusza), polewanie i moczenie w płynnej, gorącej parafinie, używanie wód leczniczych, peloidów i gazów do rehabilitacji oraz wykonywanie czynności, które emitują ciepło w tkankach. W warunkach domowych można również przykładać do bolącej strefy na ciele woreczki z podgrzanym piaskiem oraz termofor z gorącą wodą. Niektórzy pacjenci wybierają materace i poduszki elektryczne emitujące ciepło, ultradźwięki, pole magnetyczne, itp. 

Wskazania do termoterapii cieplnej

Terapia ciepłem ma liczne wskazania do stosowania, należą do nich m.in.: przewlekłe stany zapalne stawów, mięśni i kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe stawów, stany pourazowe, wzmożone napięcia mięśniowe, nerwobóle, przykurcze mięśniowe, reumatyzm, niedowład kończyn górnych i dolnych. 

Ponadto zabiegi ciepłolecznicze wspomagają leczenie chorób laryngologicznych, ginekologicznych (m.in. zapalenie pęcherza moczowego), związanych z nerkami(np. dna moczanowa, kamica dróg moczowych), krążeniowych (jak choroba Reynauda), pokarmowych (np. nieżyt żołądka), urologicznych (termoterapia prostaty).

Dzięki ciepłolecznictwu można również stosować terapię blizn i bliznowców. 

Co leczy termoterapia zimnem?

Wskazania do leczenia zimnem są natomiast następujące:

  • obrzęki po urazach;
  • stany po uszkodzeniach ciała;
  • przeciążenia;
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • dolegliwości bólowe stawów i nerwobóle nerwów obwodowych;
  • rwa kulszowa i rwa ramienna;
  • łuszczycowe zapalenie stawów;

Krioterapia i inne zabiegi wykorzystujące zimno wpływają na obniżenie napięcia mięśniowego, poprawienie drenażu limfatycznego i żylnego oraz obniżenie przewodnictwa nerwów.

Reklama

Przeciwwskazania do zabiegu

Oprócz licznych kwalifikacji do poddania się termoterapii może ona wpłynąć negatywnie na niektóre choroby i stany, na które cierpią pacjenci.

Zabiegi ciepłolecznicze nie zawsze będą pożądane. Wśród przeciwwskazań do stosowania terapii ciepłem należy wymienić np. niewydolność krążenia, chorobę wrzodową żołądka, nadciśnienie tętnicze krwi, nadczynność tarczycy, stany zapalne otrzewnej, hemofilię, zapalenie wyrostka robaczkowego, świeże urazy, żylaki, gruźlicę, choroby psychiczne, ciążę, schorzenia zakaźne, gorączkę oraz nowotwory. 

Nie należy korzystać z zimnolecznictwa w takich przypadkach jak zespół Raynauda, zespół Sudecka, zmiany skórne, osłabienie, odmrożenie, nadwrażliwość na zimno, zapalenie miedniczek nerkowych, hemoglobinuria i inne.

Autor: Olga Tomaszewska 

Czytaj też: 

 

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Masaż izometryczny: techniki, wskazania i cena. Jak działa?

Więcej

Sauna - przeciwwskazania zdrowotne do korzystania z sauny

Więcej

Lampa kwarcowa w zabiegach leczniczych - jakie ma działanie?

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej