Sanatorium dla dzieci- nad morzem, w górach, z opiekunem, NFZ

Sanatorium dla dzieci to szansa na podreperowanie zdrowia w warunkach zbliżonych do wyjazdu wakacyjnego. Zwłaszcza, jeśli lekarz wypisze skierowanie do sanatorium na morzem albo w górach. Pamiętajmy jednak, że turnusy rehabilitacyjne dla dzieci to nie kolonie. Sanatorium dla dzieci nad morzem przyjmie nasze dziecko tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za wskazane ze względów medycznych.

 

Sanatorium dla dzieci – jak otrzymać skierowanie?

Skierowanie do sanatorium dla dzieci wystawia lekarz rodzinny. Procedura skierowania do sanatorium dla dzieci jest podobna do tej, która obowiązuje w przypadku osób dorosłych. Skierowanie od lekarza rodzinnego weryfikowane jest przez lokalny oddział ZUS i jeśli zostanie zaakceptowane, pozostaje czekać na wolne miejsce.
Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje następujące świadczenia:

  • uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci w wieku od 3 do 6 lat pod opieką osoby dorosłej;
  • uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci w wieku od 7 do 18 lat;
  • uzdrowiskowe leczenie szpitalne dzieci w wieku od 3 do 18 lat.

 

Reklama

 

Sanatorium dla dzieci – ile trwają turnusy rehabilitacyjne dla dzieci?

Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci w sanatoriach trwają 21 dni, czyli równo 3 tygodnie. Najmłodsi kuracjusze (3-6 l.) przebywają w sanatorium dla dzieci pod opieką osoby dorosłej. Pobyt w sanatorium dla matki z dzieckiem jest jak najbardziej możliwy. Pobyt, leczenie i wyżywienie dziecka są bezpłatne, natomiast opiekun swój pobyt musi sfinansować z własnej kieszeni.

Dzieci w wieku przedszkolnym a także uczęszczające do szkoły podstawowej, mogą do sanatorium wyjeżdżać przez cały rok – ośrodki gwarantują zajęcia lekcyjne i wychowawcze w swoich szkołach. Natomiast jeśli chodzi o starszą młodzież, wyjazdy do sanatorium dla młodzieży możliwe są tylko w okresie wakacji letnich i ferii zimowych.

 

Sanatorium dla dzieci – co zabrać?

Wysyłając pociechę do sanatorium dziecięcego należy pamiętać o spakowaniu kilku ważnych dokumentów. Najważniejszym z nich jest oczywiście skierowanie do sanatorium. Niezbędna jest też legitymacja szkolna i zaświadczenie z macierzystej szkoły z wykazem ocen cząstkowych, na podstawie którego rozliczony będzie czas spędzony w szkole sanatoryjnej.

Sanatorium dla dzieci nfz oferuje codzienną opiekę medyczną, nie mniej jeśli dziecko na stałe przyjmuje specjalistyczne leki, może zaistnieć konieczność spakowania do walizki odpowiedniego zapasu – o szczegóły najlepiej dowiedzieć się u źródła.

 

 

Uzdrowisko dla dzieci – gdzie są sanatoria dla dzieci?

Sanatoria dla dzieci działają w wielu miejscowościach. Sanatorium nad morzem dla dzieci działa w Kołobrzegu oraz Dąbkach. Sanatorium dla dzieci nizinne znajdziemy w:

Sanatoria podgórskie oferują:

Natomiast sanatoria dla dzieci w górach znajdują się w Rabce i Szczawnicy.


Poszczególne sanatoria różnią się specyfiką. Dla przykładu Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno - Rehabilitacyjny "Górka" w Busku-Zdrój - istniejące od blisko 100 lat sanatorium dla dzieci, oferuje leczenie rehabilitacyjne mózgowego porażenia dziecięcego i pozostałych chorób oraz wad narządów ruchu.

Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy Nr 3 im. dr Markiewicza w Ciechocinku to łagodny klimat i sąsiedztwo tężni solankowych, które pomagają w leczeniu chorób i wad narządów ruchu, a także schorzeń górnych dróg oddechowych i układu nerwowego oraz młodzieńczego zapalenia stawów o charakterze reumatoidalnym.

Z kolei uzdrowiskowy Szpital Dziecięcy „Olszówka”, jedno z trzech sanatoriów dla dzieci w Rabce, zajmuje się przypadkami przewlekłych chorób infekcyjnych układu oddechowego, alergii, problemów układu krążenia, schorzeń ortopedyczno-urazowymi, chorób reumatologicznych, cukrzycy oraz chorobliwej otyłości.

 

Reklama

Sanatorium nad morzem

- Panie doktorze, czy może pan wystawić skierowanie do sanatorium nad morzem – słyszą lekarze od rodziców, którzy usiłują wyprosić wysłanie dziecka nad Bałtyk, do Kołobrzegu lub Dąbek. Nie ma co ukrywać: w ten sposób wyjazd leczniczy tanim kosztem można połączyć z atrakcyjnym wyjazdem wakacyjnym. Pamiętajmy jednak – sanatorium dla dzieci to nie darmowe kolonie czy obóz młodzieżowy.

O tym, do którego konkretnie sanatorium dla dzieci powinien trafić młody pacjent, decyduje lekarz na podstawie wskazań medycznych. Poszczególne ośrodki różnią się nie tylko położeniem i związanym z tym mikroklimatem, ale też zakresem usług. Dziecko cierpiące na chorobę serca nie zostanie wysłane do sanatorium nie zajmującego się tego typu schorzeniami.

Oczywiście można na własną rękę, bez skierowania, wysłać pociechę do sanatorium dla dzieci, będzie się to jednak wiązać z pełną odpłatnością za pobyt. Poza tym specjaliści zalecają, żeby w przypadku leczenia sanatoryjnego zdać się na zalecenia lekarza i nie wybierać sanatorium posługując się kryterium atrakcyjności geograficznej.

Autor: Piotr Brzózka 

 

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej