Kategorie aparatów ortodontycznych

Piękny i zdrowy uśmiech budzi zaufanie i sprawia, że jesteśmy bardziej pewni siebie. Nic więc dziwnego, że wiele osób zmagających się z wadami uzębienia, decyduje się na leczenie zgryzu. Jedyną, skuteczną metodą, pozwalającą pozbyć się krzywizn zębowych jest założenie aparatu ortodontycznego.

Artykuł sponsorowany

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparat ruchomy rekomendowany jest dla pacjentów w wieku 4-12 lat, gdy kości żuchwy są miększe niż po okresie dojrzewania. W takim wieku następuje wymiana zębów na stałe i można skutecznie niwelować problemy z uzębieniem. Aparat ruchomy nosi się kilkanaście godzin na dobę, najczęściej w nocy. Niektórzy pacjenci przyzwyczajają się do niego na tyle, że zakładają go także w ciągu dnia. U młodzieży i osób dorosłych stosuje się jedynie aparaty stałe, które mocuje się na zębach.

Okres leczenia, w zależności od stopnia zaawansowania wady, trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Aparat stały składa się przede wszystkim z zamków, pierścieni i drutu, który wywołuje nacisk na żuchwę, co skutkuje przemieszczaniem się zębów. Decydując się na założenie aparatu, najlepiej jest wybrać zaufany gabinet ortodontyczny jak np.: ortolingwa.pl.

Warto wspomnieć, że obecnie wiele osób decyduje się na leczenie uzębienia. Nie dziwi widok kobiety czy mężczyzny w średnim wieku z aparatem ortodontycznym. Dzieje się tak m.in dlatego, że rozwiązania ortodontyczne są ogólnodostępne. Poza tym, przez cały czas utrzymuje się trend dbania o siebie i swój wygląd.

Reklama

Stałe aparaty ortodontyczne – metalowe i estetyczne

W zależności od rodzaju aparatu stałego, cena za łuk jest inna. Najpopularniejszy jest aparat klasyczny z metalowymi zamkami. Jest to najtańsza wersja, której jeden łuk kosztuje około 1600-2000 zł. Pacjenci mają do wyboru tradycyjne lub mniej widoczne mini zamki.

Dostępne są również aparaty tytanowe, dla alergików uczulonych na nikiel. Osoby, którym zależy na ukryciu aparatu ortodontycznego, często decydują się na modele estetyczne, w których kolor zamków dobrany jest do naturalnej barwy zębów. Dzięki temu pacjenci czują się swobodniej i pewniej. Wyróżnia się kilka typów aparatów estetycznych: ceramiczne, porcelanowe, szafirowe i kryształowe.

Osobom z estetycznymi aparatami zaleca się stosowanie białej diety, która niweluje ryzyko zabarwienia ligatur (gumek ortodontycznych). W takim przypadku należy zrezygnować m.in. z kawy, czerwonego wina, buraków, jagód, szpinaku, herbaty, ciemnych napojów i soków.  

Reklama

Stałe aparaty ortodontyczne – lingwalne i samoligaturujące

Dla osób chcących całkowicie ukryć leczenie zgryzu najlepszym rozwiązaniem są aparaty lingwalne czyli językowe. Zakłada się je od wewnątrz, więc są one zupełnie niewidoczne. Trzeba jednak wiedzieć, że pacjenci z niskimi zębami lub chorobami przyzębia nie mogą stosować tego typu aparatu.

W niektórych przypadkach umiejscowienie aparatu lingwalnego może powodować problemy z mówieniem lub seplenienie. Wyróżnia się także przezroczyste nakładki ortodontyczne, które nadają się do leczenia niektórych wad zgryzu oraz aparaty samoligaturujące, które charakteryzują się skróconym okresem leczenia i wywołują mniejszy nacisk na żuchwę.

Nakładki Clear Aligner dopasowywane są indywidualnie do każdego pacjenta i należy je wymieniać co 2 tygodnie. Osoby z tego rodzaju aparatami noszą je cały czas, poza szczotkowaniem zębów i posiłkami.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej