Jak radzić sobie z bólem spowodowanym zwyrodnieniem stawu biodrowego?

reklama

Ból uszkodzonego stawu biodrowego zaczyna się łagodnie i nasila wraz z pogłębianiem się zmian. Bardzo często najmocniej doskwiera rano po wstaniu z łóżka lub podczas wysiłku i długich spacerów. Może ograniczać ruch i sięgać aż do pachwiny i pośladka. Zobacz, jak radzić sobie z bólem, który towarzyszy zwyrodnieniu stawu biodrowego.

Ból – najczęstsza dolegliwość stawu biodrowego

Ból bioder to bardzo często zgłaszana dolegliwość. Może być zlokalizowany w części przedniej, tylnej lub bocznej [1]. Może mieć przyczyny związane z chorobami stawów, w tym:

  • wewnątrzstawowe: m.in. choroba zwyrodnieniowa stawów, złamanie bliższego odcinka kości udowej, uszkodzenie obrąbka panewki, konflikt udowo-panewkowy, uszkodzenie obrąbka panewki lub aseptyczna martwica głowy kości udowej [1, 2];

  • okołostawowe: zapalenie stawu biodrowego, w tym zapalenie kaletek okołokrętarzowych, zapalenie ścięgna przywodziciela, ucisk na nerw, złamanie szyjki kości udowej, choroba Pageta oraz inne choroby kości [2].

Przyczyną bólu stawu biodrowego mogą być także choroby odcinka piersiowo-lędźwiowego kręgosłupa (np. konflikt kulszowo-udowy, ból stawu krzyżowo-biodrowego) lub narządów jamy brzusznej lub miednicy. Wówczas jest to tzw. ból rzutowany [1, 2]. Zdarza się też, że ból dotyczy dotyczący ścięgien mięśni zginaczy i jest związany z przeciążeniem lub nadwyrężeniem, albo urazem podczas zginania w stawie biodrowym [2].

Reklama

Zwyrodnienie stawu biodrowego – choroba, która utrudnia chód

Powszechnym problemem, który dotyka kończynę dolną, a przede wszystkim staw biodrowy, jest choroba zwyrodnieniowa (koksartroza). Diagnozuje się ja głównie u osób po 65. roku życia [3]. Przyczyny zwyrodnienia stawu biodrowego mogą być [3]:

  • pierwotne: związane najczęściej ze zmianami zachodzącymi wraz z wiekiem, które polegają na zużyciu chrząstki stawowej oraz pojawieniu się nieprawidłowych wyrośli kostnych (tzw. osteofitów);

  • wtórne: są powikłaniem innych chorób np. reumatoidalnego zapalenia stawów lub hemofilii, konsekwencją chorób stawów przebytych w dzieciństwie lub urazów.

Typowym objawem choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego jest nasilający się ból, który może sięgać również stawu kolanowego. Ograniczona jest również anatomiczna ruchomość kończyny oraz pojawia się sztywność stawu. Pacjenci często zgłaszają również nieprzyjemne wrażenie „trzeszczenia” stawu, co wynika ze zniszczenia prawidłowej powierzchni chrząstki stawowej.

Jak sobie radzić z bólem stawu biodrowego?

Ulgę przy ataku bólu stawu biodrowego spowodowanym zwyrodnieniem przynosi odpoczynek i odciążenie chorego miejsca. Jednak na co dzień wskazana jest umiarkowana aktywność fizyczna, a także rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty. Zalecane są regularne, umiarkowane ćwiczenia np. pływanie, pilates, joga, spacery, jazda na rowerze lub tai chi [3]. Bardzo ważna jest również dobrze zbilansowana dieta, utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, nawadnianie organizmu oraz dostarczanie mu składników odżywczych wspierających zdrowie kości i stawów [3].

Pomocne przy bólu stawu biodrowego mogą być także zabiegi fizykoterapeutyczne. Zalicza się do nich np. TENS, krioterapię, hydroterapię i terapię manualną [3]. Miejscowo na bolące biodro można stosować zimne lub ciepłe okłady, a także przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne przepisane przez lekarza. Do stosowania miejscowo na skórę sprawdzi się również lek 4Flex PureGel w postaci bezbarwnego żelu, który ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i łagodzące obrzęk zapalny. Lek ten jest skuteczny również w zmniejszaniu sztywności stawów. Można go stosować nawet przy przewlekłym zwyrodnieniu stawu biodrowego [4].

Reklama

Czy zwyrodnienie biodra można wyleczyć?

Zwyrodnienie stawu biodrowego ma charakter postępujący. W bardziej zaawansowanych przypadkach, w których może dojść nawet do całkowitego ograniczenia ruchomości stawu, konieczna jest operacja i wymienienie chorego stawu na implant. Endoproteza stawu biodrowego przywraca pacjentowi sprawność, pod warunkiem że po zabiegu przeprowadzana jest dalsza rehabilitacja [3].

Na zlecenie marki 4flex.

Bausch Health Ireland Limited, 3013 Lake Drive, Citywest Business Campus, Dublin 24, D24PPT3, Irlandia.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia:

1. Pustkowski M., Ból biodra u dorosłych – ocena i diagnostyka różnicowa, Medycyna Praktyczna dla Lekarzy 2022: https://www.mp.pl/bol/wytyczne/285364,bol-biodra-u-doroslych-ocena-i-diagnostyka-roznicowa

2. Lewandowski B. i in., Biodro – przyczyny najczęstszych dolegliwości, Borgis – Nowa Medycyna 2/2002: https://www.czytelniamedyczna.pl/1326,biodro-przyczyny-najczestszych-dolegliwosci.html

3. Pękala P., Tomaszewski K.A., Zwyrodnienie stawu biodrowego (koksartroza) – przyczyny, objawy, ćwiczenia, leczenie, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów 2023: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/236154,choroba-zwyrodnieniowa-stawu-biodrowego

4. Witryna internetowa: https://4flex.pl/4flex-puregel/

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej