Ostry ból stawów. Jakie są możliwości leczenia?

Liczba możliwych przyczyn występowania bólu stawów jest bardzo liczna. Zalicza się do nich między innymi urazy, które doprowadzają do skręcenia czy też zwichnięcia w obrębie stawu. Inne przyczyny to stany zapalne – zarówno bakteryjne jak i wirusowe, czy też niektóre choroby metaboliczne takie jak dna moczanowa. Wczesne zdiagnozowanie przyczyny oraz wdrożenie odpowiedniego postępowania są kluczowe w jak najskuteczniejszym uśmierzaniu bólu.

Co robić w przypadku wystąpienia bólu stawów?

Niezwykle częstym powodem wystąpienia ostrego bólu stawów jest uraz. Mechanizmy wystąpienia urazu mogą być bardzo zróżnicowane, a skutkiem może być skręcenie czy zwichnięcie w obrębie stawu.

Warto wiedzieć, jak postępować w przypadku wystąpienia urazu. Z pomocą przychodzi tutaj angielski akronim PRICE. Litera P oznacza ochronę (P – protection). Unieruchomienie w obrębie urazu pozwala na zapewnienie tzw. ciszy mechanicznej, dzięki której dochodzi do zmniejszenia bólu i zabezpieczenia przed dalszym postępowaniem uszkodzenia.

Kolejnym elementem jest odpoczynek (R – rest), odciążenie stawu, którego dotyczy uraz, jest niezwykle istotne, jeżeli chodzi o zmniejszenie bólu i jak najszybszą rekonwalescencję.

Chłodzenie miejsca urazu (I – ice) pozwala na zmniejszenie obrzęku i nasilenia dolegliwości bólowych, przy czym należy pamiętać o stosowaniu zimnego okładu owiniętego w kawałek materiału lub szmatkę przez maksymalnie 20 minut, tak aby nie dopuścić do powstania odmrożenia.

Ucisk wykonany za pomocą bandaża elastycznego (C – compression) oraz uniesienie w przypadku urazów kończyn (E – elevation) ma za zadanie zmniejszenie nasilenia obrzęku.

Istotnym elementem leczenia ostrego bólu stawów, zarówno tego wywołanego urazem, jak i spowodowanego innymi przyczynami jest stosowanie leków z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych).

Jednym z nich jest deksketoprofen, który zaczyna działać szybko, a w przypadku bólu ostrego można go stosować na pusty żołądek. Działa nie tylko przeciwbólowo, ale i przeciwzapalnie.

W niektórych przypadkach do zniwelowania dolegliwości bólowych nieocenioną pomocą może okazać się rehabilitacja, ćwiczenia powinny być jednak wykonywane pod okiem wykwalifikowanej osoby.

W przypadku części chorób objawiających się ostrym bólem stawów niezbędne może okazać się prowadzenie leczenia pod kontrolą lekarza.

Reklama

Reklama

Co w przypadku, gdy ból nie ustępuje?

Jeżeli dolegliwości bólowe nie ustępują, lub też występują niepokojące objawy, należy zawsze pamiętać o możliwości skorzystania z pomocy lekarza. Za pomocą specjalistycznych metod diagnostycznych postawi on właściwe rozpoznanie oraz wdroży optymalne leczenie.

Dzięki zapamiętaniu i stosowaniu powyżej przedstawionych prostych metod osiągnąć można szybsze uśmierzenie bólu i ewentualne skrócenie czasu rekonwalescencji.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej