Oparzenia termiczne - jak szybko i skutecznie im zaradzić?
Oparzenia powstają na skutek działania wysokiej temperatury na skórę. W zależności od stopnia uszkodzenia tkanek inaczej postępujemy z danym oparzeniem i innego rodzaju preparaty na oparzenia możemy zastosować. Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku oparzeń? Jak uniknąć blizny po oparzeniu?
Artykuł sponsorowany
Jak klasyfikujemy oparzenia?
Wpływ na wielkość i rodzaj oparzenia ma niewątpliwie wysokość temperatury i jej czas działania na tkankę. W zależności od głębokości uszkodzenia wyróżniamy 3 stopnie oparzeń:
Oparzenie 1 stopnia – uszkodzeniu ulegają jedynie powierzchniowe warstwy naskórka. Skóra staje się mocno zaczerwieniona, lekko obrzęknięta i bolesna. Oparzenie tego typu pojawia się często po nadmiernej ekspozycji na słońce. Objawy utrzymują się kilka dni i ustępują po złuszczeniu się naskórka. W przypadku oparzenia 1 stopnia nie trzeba obawiać się o bliznę.
Oparzenie 2 stopnia – szkodliwy wpływ wysokiej temperatury dotyczy nie tylko naskórka, ale również warstw skóry właściwej. Na powierzchni skóry obserwujemy silne zaczerwienie, obrzęk i pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Pacjent odczuwa też ból. Specjaliści apelują, aby nie przebijać pęcherzy. Znajdujący się w nich płyn tkankowy to miejsce, gdzie toczą się reakcje zapalne i martwicze. Na skutek przerwania ciągłości naskórka (przebicia pęcherza) może dojść do wtórnego zakażenia, co prowadzi do komplikacji. Tego typu zmiany obserwujemy m.in. po oblaniu wrzątkiem lub gorącym olejem. Proces gojenia się tkanek zachodzi wolniej i trwa kilkanaście dni. Niestety gdy uszkodzone zostają głębsze warstwy skóry właściwej, może dojść do powstania blizny. Tego typu powikłaniom sprzyja również niewłaściwa pielęgnacja oparzonego miejsca.
Oparzenie 3 stopnia – uszkodzeniu ulegają wszystkie warstwy skóry właściwej, niekiedy również tkanki podskórne i zakończenia nerwowe. Stąd też oparzona powierzchnia skóry jest niewrażliwa na dotyk. Pacjent jednak odczuwa duży ból, gdyż zostaje zachowane czucie głębokie.
Dochodzi do martwicy skóry. Po wyschnięciu części martwiczej powstają białoszare lub żółte strupy. Kiedy martwica dochodzi aż do kości i pojawiają się zwęglenia, niektóre klasyfikacje uwzględniają wtedy 4 najwyższy stopień oparzenia. Tak poważne obrażenia najczęściej wywołuje ogień.
Reklama
Reklama
Co na oparzenia można zastosować?
Oparzenie 3 i 4 stopnia stanowi zagrożenie życia ze względu ryzyko wstrząsu hipowolemicznego. Ma to związek z utratą wody i elektrolitów przez oparzone miejsce. Im większa powierzchnia ciała uległa poparzeniu tym rokowania pacjenta są gorsze. W przypadku tak ciężkich oparzeń jedyną pomocą jaką możemy wykonać, jest wezwanie pogotowia. Leczeniem musi zając się zespół specjalistów.
Pierwsza pomoc w przypadku oparzenia 1 i 2 stopnia (nieprzekraczającego 10% powierzchni ciała) jest jak najbardziej realna. Na zaczerwienioną, oparzoną skórę jak najszybciej trzeba skierować strumień zimnej wody.
Kilkanaście minut takiego postępowania pozwoli zmniejszyć ryzyko uszkodzenia głębszych warstw skóry. Co dalej? Warto sięgnąć po preparat na oparzenia.
W pierwszej kolejności stosujemy preparat na oparzenia zawierający hydrożel. Pozwoli on schłodzić skórę, uśmierzy ból, a także zabezpieczy skórę przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi oraz przed drobnoustrojami. Występuje on w formie żelu do smarowania lub opatrunku.
Alternatywą jest pianka z panthenolem. Taki spray również skutecznie łagodzi podrażnienia, koi ból i przyspiesza regenerację skóry. Mocno regeneracyjna maść na oparzenia lub krem na oparzenia znacznie lepiej sprawdzą się, gdy dolegliwości bólowe nieco ustąpią. Łatwiejsza też będzie ich aplikacja. Właściwa pielęgnacja oparzonego miejsca pozwoli uniknąć powstania blizny.
Leki na oparzenia
Kiedy oparzenie bardzo boli, można wspomóc się lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. Takie postępowanie praktykowane jest szczególnie w przypadku dzieci i dorosłych z poważniejszymi obrażeniami.
Dolegliwości związane z oparzeniem są bardzo nieprzyjemne. Aby załagodzić świąd, pieczenie i obrzęk można zastosować żel zawierający dimetynden maleinianu. Jest to substancja antyhistaminowa, powszechnie stosowana po ukąszeniach owadów. Pomaga także na objawy towarzyszące łagodnym oparzeniom termicznym 1 i 2 stopnia.
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Najnowsze artykuły
Znajdź najlepsze
sanatorium dla siebie.
Reklama