Nietrzymanie moczu u kobiet – przyczyny, objawy, leczenie

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) to problem, który znacznie częściej przytrafia się kobietom niż mężczyznom. Utrudnia codzienne funkcjonowanie nie tylko paniom w podeszłym wieku, ale także kobietom ciężarnym, po porodzie czy w czasie menopauzy. Jakie są przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu? Na czym polega leczenie?

Artykuł sponsorowany

Nietrzymanie moczu u kobiet

W zależności od towarzyszących objawów wyróżnia się kilka typów tej przypadłości:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • nietrzymanie moczu z naglącym parciem,
  • mieszane nietrzymanie moczu,
  • moczenie nocne,
  • ciągłe nietrzymanie moczu,
  • pozacewkowe nietrzymanie moczu.

Najczęściej spotykane u kobiet jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, wynikające z osłabienia mięśni dna miednicy, które nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej. Przyczynia się do tego najczęściej:

  • ciąża i poród,
  • menopauza,
  • niektóre operacje ginekologiczne,
  • wiek (naturalne osłabienie mięśni wraz z wiekiem),
  • otyłość (jest powodem dodatkowego obciążenia tych mięśni).

Reklama

Objawy wysiłkowego nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu charakteryzuje się tym, że mocz wycieka bezwiednie z pęcherza, gdy rośnie w nim ciśnienie, co najczęściej zdarza się podczas wysiłku fizycznego, ale również w trakcie kaszlu, kichania lub śmiechu.

Wzrasta nacisk na pęcherz, w efekcie czego mięśnie dna miednicy nie są w stanie wystarczająco się ścisnąć, aby zatrzymać cały mocz w pęcherzu.

Skutkuje to wyciekiem moczu: zazwyczaj kilkoma kroplami, ale zdarzają się też większe wypływy.

Leczenie nietrzymania moczu – zabiegi ginekologii estetycznej

W przypadku wystąpienia objawów nietrzymania moczu należy jak najszybciej zgłosić do specjalisty (lekarza rodzinnego, ginekologa lub urologa), który od razu wdroży odpowiednie leczenie.

W zależności od stadium choroby, terapia wysiłkowego nietrzymania moczu może obejmować farmakoterapię, rehabilitację i zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej.

Bardzo ważne jest też regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla (czyli mięśni dna miednicy), które wzmacniają osłabione okolice cewki moczowej. Są to proste ćwiczenia, które wykonuje się samodzielnie w domu.

Zabiegi medycyny estetycznej opierają się głównie na laseroterapii. W łagodzeniu objawów pomaga również radiofrekwencja, a także wypełnianie odpowiednich okolic kwasem hialuronowym.

Ważne jest, aby na zabieg zgłosić się do doświadczonego specjalisty ginekologii estetycznej. Kompleksowe, profesjonalne leczenie nietrzymania moczu daje szanse na całkowite pozbycie się problemu.

Reklama

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Laserowe leczenie nietrzymania moczu to mało inwazyjny zabieg, którego celem jest pobudzenie syntezy włókien kolagenowych i obkurczenie mięśniówki pochwy, co przyczynia się do zwiększenia elastyczności i sprawności mięśni pochwy. Poprawia się również nawilżenie i ukrwienie śluzówki pochwy.

Przykładem lasera wykorzystywanego w ginekologii estetycznej jest FemiLift, którego działanie opiera się na technologii pixeli – energia laserowa dostarczana jest do tkanek w postaci punktowych bodźców termicznych.

Umożliwia to podgrzanie głębokich warstw błony śluzowej bez naruszenia jej delikatnej powierzchni, co intensywnie pobudza fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych.

Zainicjowane podczas laseroterapii procesy regeneracyjne pogłębiają się wraz z upływem czasu, co oznacza, że poprawa napięcia miejsc intymnych następuje w ciągu kilku tygodni.

Spodziewane rezultaty osiąga się po 7–28 dniach po zakończeniu leczenia. Czasem wystarczy jeden zabieg, aby pozbyć się dyskomfortu związanego z nietrzymaniem moczu, lecz specjaliści zalecają zazwyczaj wykonanie około 3 zabiegów w 4-tygodniowych odstępach.

Więcej na temat zabiegów ginekologii estetycznej dowiesz się od ekspertów z warszawskiej Kliniki Miracki – umów się na konsultację.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej