Najważniejsze informacje na temat bólu przewlekłego

Istnieje wiele rodzajów bólu. Krótkotrwały i umiarkowany, sporadyczny, ostry i przewlekły. Ten ostatni uważany jest przez wielu pacjentów za najgorszy, ponieważ mocno wpływa na obniżenie jakości ich życia, towarzysząc im często każdego dnia. Czym jest przewlekły ból, jak go zdiagnozować i jak można sobie z nim poradzić?

Ogólnie rzecz ujmując, ból jest objawem choroby, jednak jeśli zmienia się w przewlekły, to tym samym staje się samodzielną jednostką chorobową (a nie tylko symptomem danego schorzenia), której leczenie polega na usunięciu bólu.

Przewlekły ból równoznaczny ze złą jakością codziennego życia

Ból (z łac. dolor) to sygnał ostrzegawczy, jaki wysyła organizm - alarmuje o rozwoju patologicznego zagrożenia i poprzez odczuwany przez nas dyskomfort, mobilizuje do podjęcia działania (możliwość odczuwania bólu określa się terminem nocycepcja).

Tolerancja na ból jest bardzo indywidualna, każda osoba ma inny próg bólu (wytrzymałość i wrażliwość na odczuwane bodźce bólowe jest różna). Co ciekawe, ból to najczęstszy symptom, jaki występuje we współczesnej medycynie. Czym jest chroniczny ból? Przewlekły ból, czyli trwający powyżej trzech miesięcy (nawet do kilku lat) to dolegliwość, która życie wielu pacjentów zamienia w prawdziwy koszmar - przestaje pełnić funkcję ostrzegawczą, a staje źródłem cierpienia.

Wpływa na ich codzienne funkcjonowanie, bardzo odbija się na stanie psychicznym, często uniemożliwia podejmowanie podstawowych aktywności, jak praca zawodowa czy utrzymywanie kontaktu z przyjaciółmi i rodziną. Właśnie dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiednich kroków, mających na celu uśmierzenie początkowych dolegliwości bólowych, aby nie zmieniły się one w trudny do pokonania przewlekły ból. 

Czym cechuje się natomiast ból ostry? Objawia się wysoką skalą natężenia, trwa nie dłużej niż 3 miesiące i towarzyszy uszkodzeniom (ból przewlekły utrzymuje się pomimo wygojenia dawnych ran i urazów).

Reklama

Szybkie leczenie dolegliwości bólowych gwarancją sukcesu

Leczenie bólu o charakterze przewlekłym niejednokrotnie stanowi dla lekarzy prawdziwe wyzwanie. W wielu schorzeniach dobre efekty przynosi szybkie podjęcie leczenia przeciwbólowego, gdy dolegliwości jeszcze nie są tak mocno nasilone.

Pomagają w tym przede wszystkim leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty, jak np. tabletki czy plastry przeciwbólowe Itami.

W walce z uciążliwymi dolegliwościami bólowymi, dobrze sprawdzają się plastry Itami dostępne w aptekach bez recepty, które zawierają substancję czynną - diklofenak (1 plaster leczniczy zawiera 0,14 g diklofenaku sodowego).

Tego rodzaju plaster jest wygodny i łatwy w użyciu, należy stosować go dwa razy dziennie - przyklejając w problematyczne miejsce rano i wieczorem (ściśle przylega do skóry, jednocześnie zapewniając pacjentowi pełną swobodę ruchów).

Znaczna redukcja odczuwanego bólu jest zauważalna już w drugiej dobie stosowania preparatu. Jest to bardzo bezpieczna metoda leczenia krótkotrwałego, z której mogą korzystać osoby powyżej 16. roku życia. Nie zaleca się stosowania plastrów dłużej, niż przez 7 dni. Warto podkreślić, że skuteczność diklofenaku w plastrach została udowodniona naukowo, co potwierdziły 4 centra leczenia urazów w Niemczech.

W dalszej kolejności, gdy leki OTC nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy włączyć leczenie przeciwbólowe lekami wydawanymi na receptę. W przypadku pacjentów ze stwierdzonym zespołem przewlekłego zmęczenia - skuteczną metodą terapeutyczną może okazać się psychoterapia.

Szybka reakcja na dolegliwości bólowe - ich zmiany np. w stopniu natężenia, to najlepsza metoda przeciwdziałania przewlekłemu bólowi. Równie istotne jest leczenie chorób, które wywołały ból, np. stosowanie fizjoterapii w przypadku bólu kręgosłupa.

Najczęstsze przyczyny przewlekłego bólu

Co sprawia, że czujemy chroniczny ból? Dolegliwości bólowe o charakterze przewlekłym mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami.

Najczęściej są to choroby reumatoidalne, nowotworowe, zapalne choroby jelit, stan po operacjach, borelioza, endometrioza, nadwyrężenia mięśni czy ścięgien. Do przyczyn bólu o charakterze przewlekłym zalicza się też fibromialgię.

U niektórych pacjentów występuje zjawisko pierwotnego bólu przewlekłego, o którym mówimy, gdy lekarze nie są w stanie znaleźć źródła odczuwanych dolegliwości bólowych.

Pamiętajmy, że chcąc skutecznie walczyć z tym problemem zdrowotnym, należy poddać się odpowiednim badaniom diagnostycznym - znając przyczynę bólu, znacznie łatwiej możemy dobrać optymalną terapię.

Konieczny jest szczegółowy wywiad lekarski, zwłaszcza jeśli poza chronicznym bólem, nie odczuwamy żadnych innych symptomów ani nie cierpimy na choroby, które mogłyby stanowić potencjalne źródło dolegliwości bólowych.

Reklama

Kto jest najbardziej podatny na wystąpienie bólu przewlekłego?

Można wyróżnić pewnego rodzaju czynniki ryzyka, które powodują, że zagrożenie bólem przewlekłym u danej osoby jest zdecydowanie większe. To przede wszystkim pacjenci zmagający się z różnego rodzaju schorzeniami przewlekłymi, jak np. zapalenie stawów, cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, palacze, kobiety, osoby w wieku powyżej 65 lat, a także osoby otyłe.

Ból przewlekły może mieć różne natężenie w dłuższych okresach czasu. Często jest tak, że występują momenty, w których jest on wyjątkowo silny oraz takie, gdy łagodnieje.

Następstwem bólu przewlekłego są dodatkowe symptomy, jak np. uczucie rozbicia, złe samopoczucie psychiczne, niechęć do podejmowania jakichkolwiek aktywności, drażliwość, spadek apetytu i problemy ze snem.

Część pacjentów, nie mogąc poradzić sobie z odczuwaniem dolegliwości bólowych o charakterze przewlekłym choruje na depresję. Zdarza się, że u niektórych osób pojawiają się nawet myśli samobójcze, tak więc ból niesie ze sobą wiele przykrych konsekwencji, nie tylko w sensie fizycznym, ale i emocjonalnym.

Przewlekły ból jest ciężką sytuacją nie tylko dla samego pacjenta, ale również dla leczących go lekarzy, którzy planując terapię w danym przypadku, muszą mieć na uwadze też to, że leki przeciwbólowe poza pożądanym działaniem przeciwbólowym, przy dłuższym stosowaniu doprowadzają również do powstania powikłań, więc nie są obojętne dla zdrowia pacjenta.

W związku z tym muszą z rozwagą ustalać dawki, częstotliwość i rodzaj leków, aby maksymalnie ograniczyć dolegliwości bólowe u pacjenta i równocześnie zachować go w dobrym zdrowiu przez jak najdłuższy czas. 

O efektach leczenia przewlekłego bólu decyduje postawa lekarza i pacjenta, wybór optymalnych leków i ich dawkowania oraz właściwie dobrany czas stosowania terapii. Duże znaczenie mają również kwestie genetyczne, które wpływają na indywidualne cechy danego pacjenta oraz osobnicza biochemię bólu. 

Pamiętajmy, że jeśli od wielu miesięcy cierpimy z powodu chronicznego bólu, który jest przeszkodą w wykonywaniu codziennych czynności, samodzielna walka z tym dokuczliwym symptomem będzie trudna i mało efektywna. Warto sięgnąć po pomoc medyczną i skonsultować się z doświadczonym lekarzem, który zlokalizuje źródło bólu, dobierając optymalną dla nas terapię.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej