Kto jest narażony na osteoporozę?

Osteoporoza to duży problem społeczny. Cierpi na nią w Polsce ponad 2 miliony osób! Ta liczba pokazuje, jak ważna jest profilaktyka. Niestety, wciąż nie mówi się o niej zbyt wiele. A przecież zdrowy styl życia i odpowiednia dieta znacząco mogą zmniejszyć ryzyko występowania osteoporozy. Kto powinien mieć się w sposób szczególny na baczności?

Artykuł sponsorowany

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza to choroba układu szkieletowego. Cechuje się patologicznym ubytkiem masy kości i osłabieniem struktury przestrzennej kości. W rezultacie kości są podatne na złamania. Choroba ma najczęściej charakter pierwotny (80 procent przypadków), czasem bywa jednak wynikiem chorób współistniejących (np. reumatoidalnego zapalenia stawów czy alkoholizmu).

Osteoporoza nazywana jest "cichą złodziejką kości". To dlatego, że potrafi się ona rozwijać latami, w ogóle nie dając o sobie znać. Z tego powodu choroba jest na ogół diagnozowana już w zaawansowanym stadium rozwoju, kiedy dochodzi do licznych złamań. Więcej o schorzeniu można przeczytać na https://calperos.pl/o-osteoporozie/.

Reklama

Kto jest narażony na osteoporozę?

Choć na osteoporozę może zachorować każdy, istnieją pewne grupy, które są na nią szczególnie narażone. Mowa przede wszystkim o kobietach w okresie menopauzalnym oraz osobach starszych. Do grupy ryzyka zaliczają się również kobiety w ciąży lub w okresie laktacji. Oprócz tego wymienić można wiele czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania.

Wśród nich najważniejsze to: płeć żeńską, rasa biała i żółta, szczupła budowa ciała, uwarunkowania genetyczne, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta, długotrwałe unieruchomienie, przyjmowanie niektórych leków, choroby współistniejące (m.in. cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, niedoczynność przysadki), siedzący tryb życia, niedobory wapnia oraz witaminy D.

Reklama

Jak wygląda profilaktyka osteoporozy?

Profilaktyka osteoporozy to w dużej mierze zdrowy styl życia. Warto zadbać o niego już w młodości, ponieważ choroba potrafi się rozwijać latami. Przede wszystkim ważna jest odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata w wapń, który stanowi budulec kości.

Pierwiastek znaleźć można w różnych produktach żywieniowych, przede wszystkim w mleku i jego przetworach, a także w rybach, zielonych warzywach, owocach cytrusowych, roślinach strączkowych, nasionach i orzechach. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka mogą sięgnąć po suplementację. Polecany preparat to Calperos, który posiada wapń w formie zjonizowanej. Jest on najlepiej przyswajalny przez ludzki organizm. Więcej informacji można znaleźć na https://calperos.pl/.

Obok diety bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna. Zwiększa ona elastyczność kości i przyśpiesza ich metabolizm. Zalecane są ćwiczenia budujące siłę mięśniową oraz usprawniające ruchomość w stawach i wzmacniające prawidłową postawę ciała. Jednocześnie należy zrezygnować z użytek takich jak alkohol czy papierosy. Niewskazane jest picie w nadmiarze kawy i kolorowych napojów gazowanych z kwasem fosforowym.

Dobrze jest ograniczyć spożycie soli. Wszystkie te substancje utrudniają wchłaniania wapnia przez organizm bądź przyśpieszają jego wydalanie. Wskazana jest częste zażywanie kąpieli słonecznych. Za ich pośrednictwem organizm zaczyna wytwarzać więcej witaminy D, która jest niezbędna do odpowiedniego wchłaniania wapnia. W jesienno-zimowe, kiedy słońca jest niewiele, najlepiej ją suplementować.

Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka, powinny zadbać także o regularne sprawdzanie gęstości kości. Densytometria to badanie krótkie i bezbolesne, które pozwala wykryć wczesne stadium osteoporozy.

Osteoporoza to groźna choroba, która skutkuje licznymi złamaniami kości. Choć wraz z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania, wcale nie jesteśmy wobec tego schorzenia bezbronni.

Odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna oraz brak nałogów sprawiają, że można cieszyć się zdrowymi i mocnymi kośćmi nawet na emeryturze. Ważne jest, aby działania profilaktyczne wdrożyć tak szybko, jak się tylko da - najlepiej dziś.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej