Jak dbać o gardło jesienią i zimą?
W okresie jesienno-zimowym jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje wirusowe, które prowadzą do różnorodnych dolegliwości, w tym do problemów z gardłem.
Suchość, podrażnienia i obrzęki błony śluzowej, nieprzyjemne drapanie, chrypka, problemy z przełykaniem, ból, a nawet suchy kaszel - to najczęstsze objawy problemów z gardłem, na jakie narażeni jesteśmy jesienią i zimą. Dochodzi do nich nie tylko w wyniku przeziębienia organizmu, ale również pod wpływem wielu czynników zewnętrznych, takich jak np. przebywanie w dusznych pomieszczeniach o niskim poziomie nawilżenia powietrza.
Reklama
Unikaj wychłodzenia organizmu
Jesienią i zima nietrudno o wychłodzenie organizmu, dlatego zawsze należy pamiętać o odpowiednim ubraniu przed wyjściem z domu. Wychłodzenie ciała prowadzi do gwałtownego skurczu naczyń krwionośnych, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie również błony śluzowej gardła. Wraz z krwią dostarczany jest nie tylko tlen i składniki odżywcze, ale też komórki układu immunologicznego. Skurcz naczyń ogranicza ilość przepływającej krwi, a więc zmniejsza ilość komórek odpornościowych, które odpowiadają za walkę z drobnoustrojami chorobotwórczymi1.
Dbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach
Bardzo ważny jest również poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień. Suche powietrze bardzo szybko może doprowadzić do wysuszenia śluzówki gardła, co z kolei skutkuje podrażnieniem, chrypką, suchym kaszlem. Co więcej, duszne wnętrza stwarzają optymalny warunki do rozwoju drobnoustrojów, szczególnie jeśli przebywa w nich dużo osób. Dlatego zarówno w domu, jak i w pracy należy często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy.
Oddychaj przez nos
Często zapominamy, jak ważne jest oddychanie nos. Tymczasem ten krótki odcinek układu oddechowego ma na celu ogrzewanie i skuteczne oczyszczanie powietrza przedostającego się do organizmu z różnych zanieczyszczeń, w tym drobnoustrojów chorobotwórczych.
Oddychanie przez nos jest szczególnie istotne jesienią i zimą, gdy temperatury na zewnątrz są niskie. Przepływające przez jamy nosowe powietrze zostaje odpowiednio “przygotowane”, więc jesteśmy mniej narażeni na infekcje gardła2.
Reklama
Nawilżaj gardło naturalnymi sposobami
Jesienią i zimą nasze gardło jest szczególnie narażone na przesuszenie, dlatego musimy zapewnić mu optymalne nawilżenie. Można to zrobić na wiele prostych sposobów. Doskonałe właściwości nawilżające i kojące wykazuje prawoślaz.
Substancje śluzowe znajdujące się w prawoślazie wykazują działanie osłaniające, powlekające i łagodzą podrażnienia. Jest to bardzo częsty składnik syropów czy pastylek do ssania stosowanych profilaktycznie lub pomocniczo przy dolegliwościach gardła i krtani.
Oprócz tego warto sięgnąć po tymianek, który również znajduje się w niejednej domowej apteczce. Wykazuje działanie nawilżające i kojące dyskomfort wynikający z przesuszonego gardła, krtani i strun głosowych. Stosowanie preparatów z tymiankiem jest zalecane pomocniczo w celu utrzymania prawidłowej emisji głosu.
Warto też docenić korzystne właściwości miodu pszczelego nie tylko ze względu na jego słodki smak, ale również dobroczynne działanie w przypadku męczącej chrypki oraz bolącego i drapiącego gardła.
Przypisy
1. Substancje lecznicze używane przy infekcjach gardła, mgr farm. J. Haładus, http://www.aptekamedia.pl/files/UserFiles/file/2015/02/Substancje%20lecznicze.pdf
2. Tamże
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Najnowsze artykuły
Znajdź najlepsze
sanatorium dla siebie.
Reklama