Czy nadciśnienie kwalifikuje do wizyty w sanatorium?
Nadciśnienie tętnicze to choroba, która dotyka coraz więcej osób. Czynników wpływających na zachorowanie jest co najmniej kilka. Na nadciśnienie narażeni są głównie dorośli, ale coraz częściej, chorują na nie dzieci i młodzież. Leczenie nadciśnienia nie polega tylko na przyjmowaniu odpowiednich leków. Istotną rolę odkrywa tu zmiana całego trybu życia. Co zrobić, aby wyeliminować nadciśnienie? Jak leczyć chorobę? Jakie objawy na nią wskazują? Odpowiedź na te pytania, znajdziesz w artykule.
Artykuł sponsorowany
Nadciśnienie - groźna choroba XXI wieku
Nadciśnienie tętnicze zaliczane jest do grupy chorób cywilizacyjnych. Związane są one z ujemnymi skutkami życia w warunkach wysokorozwiniętej cywilizacji, Składają się na nie: stres, napięcia nerwowe, hałas, siedzący tryb życia, nieprawidłowe odżywianie. Nadciśnienie jest chorobą układu krążenia.
Polega ona na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej prawidłowych wartości (140/90mmHg). Chorobę stwierdza się po kilkukrotnych pomiarach. Pomiarów należy dokonywać za pomocą ciśnieniomierza.
Nadciśnienie najczęściej występuje w grupie wiekowej pomiędzy 35 a 60 rokiem życia. W Polsce, nadciśnienie tętnicze dotyczy ponad 30% dorosłej populacji.
Ciśnienie powinno mierzyć się 2 razy dziennie, rano i wieczorem, o jednakowej godzinie. Za prawidłowe ciśnienie krwi uznaje się wartość 120/80mmHG.
Za optymalne ciśnienie uznaje się wartość poniżej 120/80mmHG. Natomiast, prawidłowe wysokie ciśnienie mieści się w zakresie 130-139/85-89mmHG. Ciśnienie powyżej tej wartości wskazuje na nadciśnienie.
Reklama
Przyczyny nadciśnienia tętniczego
Nadciśnienie tętnicze dzieli się na nadciśnienie pierwotne i nadciśnienie wtórne. Nadciśnienie tętnicze pierwotne nie posiada jawnych przyczyn (dotyczy około 90% przypadków). Natomiast, do zachorowania na nadciśnienie wtórne przyczyniają się:
- choroby sercowo-naczyniowe,
- palenie papierosów,
- stres,
- nieprawidłowy sposób odżywiania się,
- otyłość,
- choroby nerek,
- choroby tarczycy,
- zatrzymanie sodu.
Reklama
Objawy nadciśnienia tętniczego
Do najczęstszych objawów nadciśnienia należą:
- bóle i zawroty głowy,
- przyspieszona czynność serca,
- wzmożona pobudliwość,
- bezsenność,
- duszności.
W leczeniu nadciśnienia tętniczego, ważną rolę odgrywa zmiana stylu życia. Oprócz leczenia farmakologicznego, osoby chorujące na nadciśnienie powinny zaprzestać palenia papierosów, umiarkowanie zwiększyć aktywność fizyczną, ograniczyć stres oraz spożywanie alkoholu.
Przydatne może być również leczenie sanatoryjne. Nieleczone nadciśnienie może nieść za sobą poważne skutki, takie jak udar mózgu czy zawał. Konsekwencją mogą być także choroby serca, nerek, uszkodzenie lub zwężenie naczyń siatkówki oka.
Leczenie sanatoryjne przy nadciśnieniu
Choć w wielu przypadkach leczenie nadciśnienia rozpoczyna się od wdrożenia odpowiedniej farmakologii i konkretnych zaleceń dotyczących zmiany stylu życia (rzucenie papierosów, odstawienie alkoholu, zmiana diety na mniej kaloryczną i zdrowszą, zwiększenie aktywności fizycznej), w niektórych przypadkach stosuje się też dalsze kroki.
Jednym z nich jest wizyta w sanatorium, dzięki której pacjent ma czas na zwolnienie trybu życia, wyciszenie się oraz uprawianie regularnych ćwiczeń dostosowanych do stanu zdrowia pod okiem lekarzy.
Sanatorium daje też możliwość nawiązania relacji społecznych z osobami o podobnych zmaganiach, a więc pobyt w takim miejscu może dać również większe poczucie zrozumienia osobie chorej, którego może nie doświadczać w swoim codziennym środowisku.
Choć nie zaobserwowano do tej pory pozytywnego wpływu samych zabiegów balneologicznych czy fizykoterapeutycznych na zmniejszenie nadciśnienia, wizyta w sanatorium może być korzystna szczególnie w przypadkach, w których inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
Zawał serca - skutek nieleczone nadciśnienia
Zawał serca - jak go uniknąć? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób. Zawał powstaje podczas pęknięcia naczynia krwionośnego w sercu i rozwija się na skutek długotrwałego niedokrwienia.
Do najczęstszych przyczyn zawału należą między innymi: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, otyłość, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej oraz cukrzyca. Ból w klatce piersiowej, duszności, przyspieszona praca serca i osłabienie mogą być objawami zawału. Podczas choroby niezbędne jest leczenie farmakologiczne oraz odpowiednia dieta (płynna, ubogoenergetyczna).
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Najnowsze artykuły
Znajdź najlepsze
sanatorium dla siebie.
Reklama