Co zrobić aby pozbyć się trądziku? 5 porad dermatologa

Trądzik to bardzo powszechny problem dermatologiczny, który pojawia się zarówno u osób bardzo młodych, jak i tych w wieku średnim. Niestety nie ma jednego złotego środka na pozbycie się trądziku. Warto jednak wdrożyć różne metody, które mogą sprawdzić, że walka z pryszczami na skórze będzie efektywna. Przedstawiamy 5 porad dermatologicznych, dotyczących tego, co robić, aby pozbyć się trądziku.

Artykuł sponsorowany

Wizyta u dermatologa to podstawa

Na wstępie warto zaznaczyć, że trądzik jest chorobą skóry, która powstaje w wyniku działania różnych czynników. Do pojawiania się pryszczy na skórze przyczyniają się między innymi aspekty genetyczne i środowiskowe.

Szczególne znaczenie ma ta druga kategoria czynników, a więc dieta, używanie nieodpowiednich kosmetyków, palenie papierosów, dotykanie twarzy brudnymi rękami. W sytuacji, gdy zauważamy u siebie pierwsze oznaki trądziku, najlepiej od razu udać się do specjalisty, czyli dermatologa.

Lekarz od razu wyznaczy odpowiednią drogę leczenia i pomoże w zapobieganiu pogarszania się stanu cery.

Dermatolog może przepisać maści oraz leki doustne, a także zalecić zabiegi. Warto zaznaczyć, że w przypadku, w którym co jakiś czas (a szczególnie przed miesiączką u kobiet) pojawia się jeden lub dwa pryszcze na skórze, można wdrożyć domowe metody.

Leczenie trądziku u dermatologa trwa zwykle kilka miesięcy, ponieważ specjalista musi dopasować leki i maści do skóry i wieku danego pacjenta. 

Reklama

Odpowiednia dieta

W kontekście trądziku bardzo duże znaczenie ma odpowiednia dieta. Najlepiej jeść takie produkty, które są bogate w witaminę A, B2 i B6. Dodatkowo do diety należy włączyć cynk w tabletkach.

Warto obserwować swoją skórę i sprawdzać, czy pewne produkty spożywcze nie wywołują zmian skórnych. Zwykle do takich produktów można zakwalifikować alkohol, kawę, czekoladę, słodycze. 

Dbanie o pielęgnację skóry

Dbanie o swoją skórę jest bardzo istotne, ponieważ w ten sposób można w znacznym stopniu zminimalizować skutki trądziki i przeciwdziałać. Ogromnym błędem jest wyciskanie pryszczy oraz ciągłe złuszczanie i wysuszanie skóry.

Znacznie lepiej jest skórę na twarzy nawilżać i delikatnie tonizować. Lepiej nie używać ostrych środków z dodatkiem alkoholu, tylko skoncentrować się na delikatnych i nawilżających kremach.

Twarz najlepiej myć delikatnym środkiem rano i wieczorem, aby pozbyć się nadmiaru sebum. Do tego można zastosować tonik, a raz w tygodniu peeling enzymatyczny. Dobrze przetestować kilka różnych marek kosmetycznych, aby sprawdzić, co rzeczywiście pomaga.

Lepiej nie używać kosmetyków w 100% naturalnych, ponieważ mogą one nadmiernie alergizować i sprawić, że zmiany skórne się pogorszą. 

Stosowanie zabiegów

Kolejną metodą jest stosowanie specjalistycznych zabiegów na skórę. Najlepiej wybrać się do dermatologa lub profesjonalnej kosmetyczki.

Do polecanych zabiegów należą: peeling kawitacyjny, mikrodermabrazja, nawilżanie przy pomocy masek z alg. Innym sposobem jest leczenie trądziku laserem, jednak warto pamiętać o tym, że ta metoda nie działa na każdy rodzaj trądziku.

W sytuacji, gdy twarz jest podrażniona przez złuszczającą się skórę (tak dzieje się przy kuracji retinolem), należy twarz bardzo nawilżać. 

Reklama

Punktowe działanie na zmiany skórne 

W sytuacji, gdy trądzik dotyczy tylko kilku zmian skórnych, najlepiej działać punktowo. Można wybrać specjalny krem z apteki, albo stosować maść cynkową lub maść ichtiolową.

Te dwa ostatnie specyfiki są naprawdę tanie, a mogą zdziałać cuda. Dodatkowo dermatolog może przepisać skuteczny środek na punktowe działanie.

Osoby, które wyleczyły trądzik powinny mieć w domu zawsze jakąś maść, aby w razie nawrotu, szybko działać prewencyjnie. 

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej