Co wybrać – aparat słuchowy czy wzmacniacz słuchu?

Aparat słuchowy, jak i wzmacniacz słuchu są rzekomo przyrządami, których używa się w przypadku niedosłuchu. Niedosłuch, inaczej też ubytek słuchu, jest w większości przypadków trwałym uszkodzeniem narządu słuchu, polegającym na nieprawidłowościach w odbiorze dźwięków, dochodzących z otoczenia. Powszechnym jest, iż możliwość niedosłuchu wzrasta wraz z procesem starzenia się organizmu. Jest wiele typów niedosłuchu, o różnym natężeniu problemu, są przypadki gorsze i lepsze. Leczenie niedosłuchu jest możliwe, choć oczywiście jest to zależne od rodzaju i przyczyny schorzenia. Oba te przyrządy pozornie zajmują się zmniejszeniem problemów związanych z niedosłuchem odbiorczym, czyli takim, dotyczącym patologii, która występuje w części odbierającej dźwięk. Sprawdź, jak działają obie te rzeczy i którą z nich wybrać!

Reklama

Aparat słuchowy

Aparaty słuchowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, które muszą zmagać się z przypadłością, jaką jest niedosłuch. Pomagają one doprowadzić dźwięk poprzez udział trzech elementów.

Pierwszym z nich jest mikrofon, przez który zostają odebrane dźwięki z otoczenia, a następnie są przetwarzane w sygnały elektryczne. Następnie udział w procesie bierze wzmacniacz, jego zadaniem jest wzmocnienie sygnału elektrycznego z mikrofonu.

Ostatnim etapem jest przetworzenie wzmocnionego wcześniej sygnału, a końcowo dostarczenie go do przewodu słuchowego, czym zajmuje się odbiornik, bądź głośnik.

Są różne rodzaje aparatów, bardziej widoczne lub mniej, na mniejszy lub większy niedosłuch, dla osób bardziej lub mniej sprawnych manualnie. Wybór jest szeroki, co stanowi ich ogromną zaletę.

Wzmacniacz słuchu

Zadaniem wzmacniacza słuchu jest po prostu zwiększenie poziomu głośności dźwięku, dochodzącego z otoczenia, w celu ułatwienia słuchania.

Jest to urządzenie, istniejące w formie stetoskopu, bądź słuchawek, które umożliwia wzmocnienie głośności wszystkich dźwięków, które dochodzą do nas z otoczenia.

Służy on przede wszystkim w sytuacjach codziennych. Nie posiada on funkcji, dzięki której można dopasować działanie urządzenia do różnych poziomów ubytku słuchu. Dodatkowo przez samowolne regulowanie głośności dźwięków, w łatwy sposób można doprowadzić do niedosłuchu osobę, korzystającą z niego.

Reklama

Co w przypadku niedosłuchu – wzmacniacz czy aparat?

Wybór jest niemalże oczywisty, a przynajmniej powinien być. W przypadku osób, zmagających się z niedosłuchem, nie ma możliwości, że wzmacniacz słuchu będzie pomocny, wręcz przeciwnie, może on tylko pogorszyć sytuację, albo stworzyć problem u osób, które nie są dotknięte ubytkiem słuchu. Jedyną ich zaletą jest cena, choć nie ma ona żadnego znaczenia, gdyż w przeciwieństwie do wzmacniaczy, aparaty można dopasować, są wodoodporne, pyłoodporne, odporne na promieniowania UV, a ich działaniem można cieszyć się przez długie lata.

Logicznym więc jest, że w tej sytuacji należy wybrać aparat słuchowy. Przez lekarza specjalistę, zostanie dobrany taki, odpowiedni do poziomu wady.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej